pexels.com

Wielkie wyzwanie w dziecięcym pokoju


Aranżacja pokoju dziecka to dla każdego z nas nie lada wyzwanie. Raz, że chcielibyśmy, by nasz maluch dobrze się w nim czuł; dwa, że zależy nam na funkcjonalności i szczególnym bezpieczeństwie pomieszczenia.

Zanim zaczniemy urządzać nowe mieszkanie w Opolu, trzeba tę kwestię dobrze przemyśleć. Poza wspomnianymi aspektami przykładamy wagę również do zaspokojenia innych potrzeb, choćby poczucia estetyki, ale nie mniej istotne okazuje się także zapewnienie kreatywnej przestrzeni, która w dużej mierze uzależniona jest od wieku malucha. To jasne, że inaczej zaaranżujemy pokój niemowlaka, inaczej dwulatka, a jeszcze inne aspekty weźmiemy pod uwagę, gdy urządzać będziemy pokój ucznia.

Przy tej okazji nierzadko wychodzi na jaw, jak wielką sztuką jest pogodzenie gustu dziecka i dorosłego, zwłaszcza że nasze pociechy potrafią postawić na swoim, forsując swoje zdanie. Poza tym, trudno odbierać dziecku prawa do tego, co je cieszy. Zadbajmy więc w tym spełnianiu marzeń o pozytywne wizualne bodźce: motywy z bajek pod postacią fototapety, naklejki, miękka wykładzina, kolorowe kule, liny do wspinania. Rynek wnętrzarski pełen jest inspirujących ofert, które z pewnością zaspokoją rozwojowe potrzeby dziecka, a przy okazji zadowolą również gust rodziców.

I jeszcze jedno: nawet jeżeli pokój naszej pociechy nie jest bardzo duży, warto pomyśleć o wydzieleniu w nim stref: miejsce do zabawy, miejsce do nauki, miejsce do odpoczynku. W przypadku pokoju niemowlaka taki podział nie będzie początkowo bardzo istotny, mimo wszystko jednak warto wziąć pod uwagę tę ewentualność. Dziecko rośnie zadziwiająco szybko i jego pokój równie szybko ulega przemianom, uzależnionym od etapu rozwoju i hobby. Najważniejszym zadaniem rodziców jest więc nie tylko zorganizowanie wnętrza, które sprzyjać będzie twórczym wyzwaniom, ale stworzy też poczucie bezpieczeństwa. Krótko mówiąc: dziecko musi mieć poczucie, że jego pokój jest azylem, w którym nie tylko bawi się i tworzy, ale też wypoczywa. Dopiero wówczas możemy mówić o podołaniu temu niezwykle poważnemu zadaniu.

 

Anita Drzewiecka, ekspert DOPOZNANIA.PL