pixabay.com

Jak zabezpieczyć dom podczas urlopu?

1 sierpnia, 2016

Lato w pełni. Jedni dopiero planują wypoczynek, inni już korzystają z uroków wakacji, dokumentując miłe chwile zdjęciami. Nim jednak pochwalimy się znajomym z Facebooka, że nasze nowe mieszkanie świeci pustkami, warto wcześniej pomyśleć o jego zabezpieczeniu. Bo to właśnie o tej porze roku najczęściej zdarzają się włamania do naszych domostw.

Najprostszym sposobem ochrony jest instalacja systemu alarmowego. Tutaj najlepiej zdać się na firmę, która nam taki alarm wraz z monitoringiem zainstaluje, albo kupić w sklepie nieco prostszą wersję – sygnalizator, który włączy się podczas próby wtargnięcia do domu (potrzebna jest czujka ruchu przy drzwiach i oknach). Rynek jest dziś pełen inteligentnych zabezpieczeń, które ochronią nasze mienie i zdrowie także przed pożarem, zalaniem czy zatruciem czadem – wystarczy zainstalować odpowiedni czujnik.

Wracając jednak do zabezpieczeń antywłamaniowych: nie radzimy montować ich na ostatnią chwilę. Jeżeli czas nas goni, lepiej będzie, jeśli zdecydujemy się na montaż dodatkowego, antywłamaniowego zamka w drzwiach. Możemy też rozważyć zabezpieczenie okien roletami antywłamaniowymi, które dają również ochronę przed słońcem, bądź kratami. Podobnie jak w przypadku drzwi antywłamaniowych pośpiech nie będzie tu naszym sprzymierzeńcem.

W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się folie antywłamaniowe, które wzmacniają szklaną powierzchnię, utrudniając jej rozbicie. Jest to jedno z szybszych i pewnych zabezpieczeń, które zapewni nam lekki sen podczas urlopu. Jak zawsze sensowne wydaje się również wykupienie ubezpieczenia posesji – firmy wprost prześcigają się  w ofertach, na pewno więc znajdziemy coś, co da nam poczucie bezpieczeństwa. A jeśli nie mamy innego wyjścia, zawsze możemy poprosić o wsparcie bliskich lub zaprzyjaźnionych sąsiadów, którzy zaopiekują się mieszkaniem pod naszą nieobecność. To chyba najtańsza forma wsparcia, co wcale nie zmniejsza jej skuteczności.

To, o czym przede wszystkim jednak nie możemy zapominać, to zachowanie zdrowego rozsądku. Niezależnie od tego, czy nasze mieszkanie jest dobrze zabezpieczone, czy też nie, postarajmy się po prostu nie czynić okazji złodziejowi.