pixabay.com

Księgi wieczyste: szybciej znaczy bezpieczniej


Od 1 lipca bieżącego roku weszły w życie długo wyczekiwane zmiany w sposobie prowadzenia ksiąg wieczystych, które mają usprawnić obrót nieruchomościami w Polsce. Mają one fundamentalne znaczenie przede wszystkim dla osób kupujących mieszkania, zarówno te prosto od dewelopera, jak i te z drugiej ręki.

Choć wspomniane usprawnienia miały charakter techniczny, to jednak mają zdecydowanie poprawić bezpieczeństwo zawierania transakcji na rynku nieruchomości. Wraz z nadejściem 1 lipca 2016 roku notariusze, komornicy i naczelnicy urzędów skarbowych składają bowiem wnioski o wpis w księdze wieczystej już poprzez system teleinformatyczny Elektroniczne Księgi Wieczyste. Taką zmianę można określić mianem przełomu, bowiem tym samym ostatecznie do lamusa odeszła papierowa forma takich wniosków.

Do tej pory po zawarciu umowy notariusz składał wniosek do sądu o wpis do księgi wieczystej w formie papierowej. Droga jaką musiał taki dokument fizycznie przebyć i liczba rąk przez które musiał przejść sprawiała, że sam wpis do księgi wieczystej mógł nastąpić w ciągu kilku, a nawet kilkunastu dni od zawarcia aktu notarialnego. Była to sytuacja skrajnie niebezpieczna dla osób kupujących swoje wymarzone nowe mieszkanie. W tym czasie ta sama nieruchomość mogła teoretycznie być kilkukrotnie wykorzystana jako przedmiot obrotu. Innymi słowy można było np. sprzedać to samo „M” kilku niczego nieświadomym kupującym, od każdego pobierając pełną opłatę. O tym, że zostali oszukani zainteresowani mogli dotychczas dowiedzieć się zwykle dopiero po kilku dniach. Dzięki nowym rozwiązaniom informatycznym wpis będzie pojawiał się w księdze wieczystej w ten sam dzień, ryzyko oszustwa zostało więc praktycznie wyeliminowane.

 

Dział Analiz DOPOZNANIA.PL