pexels.com

Jak wybrać płytki do łazienki…


Dla wielu z nas łazienka to prawdziwe „serce” domu. Uwielbiamy spędzać w niej czas, z przyjemnością oddając się porannym toaletom i wieczornym, relaksacyjnym kąpielom. Ale, jak się nierzadko okazuje, to również miejsce, w którym realizujemy swe „wnętrzarskie” fantazje. 

Tak, tak – łazienka doskonale się do takich twórczych praktyk nadaje. I wbrew pozorom wcale nie trzeba być doświadczonym projektantem. Wystarczy poszukać ciekawych inspiracji, poszperać w internecie w poszukiwaniu najnowszych trendów, a potem wybrać dobre materiały i pobawić się w dekoratora wnętrz. To może być oczywiście zabawa mniej (drobne zmiany) lub bardziej serio.

Jeśli chcemy do przemiany naszej łazienki podejść poważnie, powinniśmy pamiętać, że istotny jest wybór płytek. To jest decyzja na długie lata. Co nie oznacza wcale, że musimy poddać się schematom i nie możemy sobie pozwolić na ekstrawagancje. Wprost przeciwnie. Możemy. Bylebyśmy tylko dobrze się w tej ekstrawagancji czuli.

Dlatego nie ma nic zdrożnego w płytkach w kolorze czarnym czy grafitowym (co więcej: dobrze dobrane ciemne tonacje zestawione ze szlachetnymi materiałami będą glamour, a do tego powiększą przestrzeń). Możemy też oczywiście zdecydować się na sterylną biel, jeśli tylko takie barwy dadzą nam poczucie komfortu i zaspokoją nasze dizajnerskie wymagania.

W ostatnim czasie obserwujemy trend powrotu do natury, wykorzystywanie naturalnych kolorów. Na rynku pojawiła się cała gama płytek imitująca drewno. Mają one tę niewątpliwą zaletę, że pasują do naprawdę każdego koloru i zapewniają doskonałą kompozycję barw oraz faktur.

Poza drewnianymi trendami nasze serca podbiły również tak zwane płytki 3D, dające szansę indywidualizacji łazienki. Taki rodzaj płytek nadaje się idealnie jako podstawowy element dekoracyjny bądź tło do innych materiałów.

Jeśli szczególnie cenimy sobie precyzję wykonania, warto się poważnie się zastanowić nad kupnem, nieco droższych niż zwykłe kalibrowane, płytek rektyfikowanych, które dają nam pewność idealnego położenia (podany przez producenta rozmiar z dokładnością do 0,2 mm), dzięki czemu osiągniemy efekt nowoczesnej, jednolitej i spójnej płaszczyzny.

Wybierając płytki, nie możemy też zapominać, że jedne kształty i wymiary są mniej, inne bardziej predestynowane do określonych wnętrz. Jeśli nasza łazienka nie należy do największych, zdecydujmy się na wąskie, niewielkie, prostokątne kształty; jeśli zaś dysponujemy większą przestrzenią, możemy sobie pozwolić na duże płytki.

Warto też wziąć pod uwagę ich odporność na ścieralność, zniszczenie oraz cenę – nie jest powiedziane, że najdroższe płytki będą tymi najlepszymi, dlatego przed jakimkolwiek zakupem warto jeszcze poczytać informacje producenta i opinie w Internecie – szczególnie to ostatnie źródło wiedzy jest nieocenione, o ile tylko potrafimy dobrze z niego korzystać.

To, co w tym wyborze, oczywiście poza praktycznymi względami, stanowi podstawę, to przede wszystkim nasze poczucie komfortu i spełnienie, jakiego doświadczymy tylko wtedy, gdy wreszcie zrealizujemy swe „łazienkowe” fantazje.

Anita Drzewiecka, ekspert DOPOZNANIA.PL