Nadchodzi koniec pośredników kredytowych?
Dzisiaj chcąc kupić mieszkanie większość udaje się do banku. Po kredyt. Wielu kredytobiorców chcąc oszczędzić na czasie woli skorzystać z pomocy profesjonalistów. Dzisiaj taka pomoc jest bezpłatna, ale już niedługo może się to zmienić.
Pośrednik - lub jak chcą go nazywać niektórzy - broker kredytowy na miejscu, od ręki może porównać oferty różnych banków oraz np. wskazać jakich zapisów umowy kredytowej lepiej unikać. Obecnie jego wynagrodzenie jest pokrywane przez bank. Zgodnie z ostatnim projektem Ustawy o kredycie hipotecznym taki stan rzeczy niedługo przejdzie do lamusa. Bowiem najnowsza jej wersja wprowadza zakaz opłacania pośredników kredytowych przez banki. Co może zmienić ten zapis? Ktoś będzie musiał zapłacić pośrednikom kredytowym za wykonaną usługę. Jeśli nie będą to banki, to powinność ta zapewne spadnie na barki kredytobiorców. Jeśli ci ostatni nie będą chcieli korzystać z takich, płatnych usług może to oznaczać koniec działalności wielu pośredników. Z kolei kredytodawcy dotychczas współpracujący z brokerami kredytowymi będą musieli w takiej sytuacji ponieść koszty budowy własnych sieci sprzedaży. Koszty te zapewne przełożą się znowu na droższe kredyty mieszkaniowe. Zapowiadana zmiana może w końcu pociągnąć za sobą obniżenie dostępności mieszkaniowej.
O co całe zamieszanie?
Do pewnego stopnia można zrozumieć rządzących, którzy chcą wyeliminować bezdyskusyjny konflikt interesów, jaki obecnie ma miejsce na rynku kredytowym. Dzisiaj z jednej strony pośrednicy kierując się zasadami należytej staranności powinni stać po stronie kredytobiorcy, swojego klienta dla którego wykonują usługę. Z drugiej zaś fakt, że pośrednik otrzymuje wypłatę z banku może prowadzić do sytuacji tzw. hazardu moralnego. W takim scenariuszu pośrednik kredytowy zamiast oferować najkorzystniejsze rozwiązanie z punktu widzenia klienta, przedstawi ofertę umożliwiającą zgarnięcie najwyższej prowizji od banku. Mając na uwadze taką możliwość ustawodawca powinien jednak wypracować takie przepisy, które nie wywrócą z dnia na dzień dotychczasowego modelu funkcjonowania całego rynku.
Dział Analiz DOPOZNANIA.PL