pixabay.com

SMOG – jak z nim walczyć?


Smog – zjawisko atmosferyczne, które polega na współwystępowaniu zanieczyszczeń powietrza spowodowanych działalnością człowieka oraz znacznej wilgotności powietrza przy jednoczesnym braku wiatru. Problem smogu staje się coraz większą zmorą dużych aglomeracji miejskich, wpływając negatywnie na stan zdrowia a także poziom życia mieszkańców.

Najbardziej znanym polskim przykładem miasta borykającego się z problemem smogu jest Kraków. Powodem takiego stanu rzeczy jest ruch samochodowy, a także sposób ogrzewania dużej liczby kamienic poprzez spalanie kopalin. Odsieczą ma być tzw. „Ustawa Antysmogowa” oraz pakiet rozwiązań proponowanych przez Miasto Kraków, uwzględniających m.in. zakaz ruchu pojazdów powyżej 3.5 tony czy darmową komunikację miejską w przypadku przekroczeń zanieczyszczeń w powietrzu. Problem smogu nie zna jednak granic i dotyczy miast na całym świecie – z podobnymi problemami boryka się Pekin, a także Delhi czy Paryż. W tych dwóch ostatnich miastach podjęte zostały działania ograniczające ruch samochodowy na terenie miasta – to, czy samochód może się poruszać w danym dniu po ulicach miasta zależeć będzie od numeru na tablicy rejestracyjnej pojazdu, a dokładnie od jego ostatniej cyfry i jej parzystości.

Innowacyjne podejście do walki ze smogiem zaprezentował holenderski artysta Daan Roosegaarde, który wraz z inżynierami z Delft University of Technology oraz ENS Europe zaprojektował 7-metrową wieżę filtracyjną, oczyszczającą powietrze z zanieczyszczeń. Wieża, będąca w stanie przefiltrować 28 tys. metrów sześciennych powietrza kompresuje cząsteczki zanieczyszczeń, zamyka je w szklanych kapsułach, które później wykorzystywane są jako elementy biżuterii.