Lublin - Ważne i na temat

Ważne i na temat

 
źródło: pixabay.com
źródło: pixabay.com

Kupić czy wynająć?

23-05-2018

Często wchodząc w dorosłe życie, zakładając własną rodzinę czy po prostu w chwili, gdy chcemy się usamodzielnić, odcinając tzw. pępowinę, stajemy przed trudnym pytaniem - kupić czy wynająć? Zalety obu rozwiązań są kuszące, a ich wady w równym stopniu zniechęcają, co finalnie sprawia, że wybór nie jest taki prosty.

źródło: pixabay.com
źródło: pixabay.com

Mieszkania na miarę XXI wieku: eksperci o programie Mieszkanie+

17-10-2017

10 października mieliśmy przyjemność uczestniczyć w V edycji konferencji Projekt Inwestor: Mieszkania na miarę XXI wieku. Konferencja odbyła się w hotelu IBB Andersia Poznań, gdzie o zmianach, wyzwaniach i perspektywach branży mieszkaniowej dyskutowali eksperci związani z różnymi etapami realizacji inwestycji. Jeden z paneli poświęcony został państwowym programom mieszkaniowym, w tym budzącym sporo pytań i wątpliwości programowi Mieszkanie+. 

źródło: pixabay.com
źródło: pixabay.com

Nowe przepisy techniczno-budowlane już od 2018 roku

14-12-2017

Dnia 14 listopada br. Minister Infrastruktury i Budownictwa podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Nowelizacja wejdzie w życie na początku 2018 roku. Sprawdź co się zmieni!

źródło: pixabay.com
źródło: pixabay.com

Kredyty hipoteczne w 2018 roku

23-04-2018

Wiosna to idealny czas na zakup własnych czterech kątów. Wszystko budzi się do życia, mamy więcej energii, a w największych miastach odbywają się targi nieruchomości, które ułatwiają znalezienie idealnego „M”. Jeżeli myślisz o nowym mieszkaniu lub domu na kredyt, sprawdź aktualne warunki ich przyznawania.

źródło: pixabay.com
źródło: pixabay.com

Mieszkanie na kredyt? Pamiętaj o nowej ustawie!

02-10-2017

22 lipca 2017 roku weszła w życie ustawa o kredycie hipotecznym oraz nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami. Celem ustawy jest wzmocnienie ochrony konsumentów, którzy zawierają umowy o kredyt mieszkaniowy. Sprawdź co się zmieniło. 

źródło: pixabay.com
źródło: pixabay.com

Wkład własny – nadal wystarczy 10%

03-07-2017

Od początku roku obowiązują nowe zasady przydzielania kredytów hipotecznych. Dla kredytobiorców oznaczają one nic innego, jak wzrost wymaganego wkładu własnego. Zgodnie z rekomendacją Komisji Nadzoru Finansowego od początku roku banki wymagają wkładu własnego już na poziomie pełnych 20%. Jednakże nie oznacza to, że osoby nie posiadające gotówki odpowiadającej piątej części wartości mieszkania muszą obejść się smakiem i zrezygnować z zakupu wymarzonego M.

źródło: pixabay.com
źródło: pixabay.com

Ile jeszcze potrwa hossa deweloperów?

06-04-2017

Analiza zmian średnich transakcyjnych cen nowych mieszkań w głównych miastach Polski wyraźnie ukazuje cykliczność rynku mieszkaniowego. Sprawdź jak kształtowały się ceny nowych mieszkań na przestrzeni lat i jakich stawek możemy spodziewać się w kolejnych latach.

źródło: pixabay.com
źródło: pixabay.com

10 lat na rynku mieszkaniowym – jest lepiej czy gorzej?

05-02-2017

Przeciętne ceny mieszkań deweloperskich w większości głównych miast Polski są dzisiaj dużo wyższe niż 10 lat temu. W ciągu ostatniej dekady rosły jednak również nasze wynagrodzenia. Warto sprawdzić na ile metrów kwadratowych nowego lokum pozwalają średnie dochody obecnie, a na ile pozwalały w 2006 roku. 

źródło: pixabay.com
źródło: pixabay.com

Mieszkanie na kredyt? Sprawdź co zmieni się w 2017 roku!

27-12-2016

Wraz z nadchodzącym rokiem w świecie kredytów hipotecznych obowiązywać zacznie szereg nowych zasad. Choć najgłośniej mówi się o podwyżce minimalnego wkładu własnego, nie jest to jedyna zmiana, z jaką muszą liczyć się kredytobiorcy. 

źródło: pexels.com
źródło: pexels.com

Analiza: na jak duże mieszkanie wystarczą przeciętne dochody?

28-11-2016

Najwyższe przeciętne zarobki w gronie głównych polskich miast odnotowywane są - co nie może dziwić - w Warszawie i co za tym idzie przekładają się na najwyższą zdolność kredytową. Jednakże nie oznacza to wcale, że mieszkańcy stolicy o średnich warszawskich pensjach, mogą sobie pozwolić na kupno największego mieszkania. 

źródło: pixabay.com
źródło: pixabay.com

Podwyżka wkładu własnego już od 1 stycznia

14-11-2016

Wraz z początkiem 2017 roku nastąpi zaostrzenie regulacji dotyczących udzielania kredytów. Osoby planujące zakup wymarzonych czterech kątów przy wsparciu kredytu hipotecznego będą musiały liczyć się z podwyżką minimalnego wkładu własnego z 15 do 20%. Zmiana ta z pewnością przyczyni się do przyspieszenia decyzji zakupowych wielu klientów rynku mieszkaniowego. Jednak dla tych, którzy chcą na spokojnie wybrać nowe „M”, mamy dobrą wiadomość – istnieją furtki pozwalające na zakup nieruchomości pomimo nieposiadania wymaganego wkładu własnego. 

źródło: pixabay.com
źródło: pixabay.com

Program Mieszkanie Plus wystartował!

18-10-2016

W minioną środę, tj. 12 października w Katowicach ogłoszono start nowego rządowego programu Mieszkanie Plus. Miejsce inauguracji nie jest przypadkowe – to właśnie tu powstaną pierwsze tanie lokale na wynajem. Za realizację pilotażu projektu odpowiada spółka BGK Nieruchomości, która do tej pory podpisała 17 listów intencyjnych i porozumień z samorządami. Co wiemy na temat programu? 

źródło: pixabay.com
źródło: pixabay.com

Cykl na rynku mieszkaniowym i co z niego wynika?

16-08-2016

Panta rhei - wszystko płynie. Słowa Heraklita dobrze pasują do wahań koniunkturalnych zachodzących w całej gospodarce, ale także w poszczególnych jej sektorach. Dotyczy to także rynku mieszkaniowego, o czym często zapominamy.

źródło: pexels.com
źródło: pexels.com

Ustawa frankowa – pierwszy krok w dobrą stronę?

04-08-2016

2 sierpnia przedstawiciele Kancelarii Prezydenta ogłosili drugi projekt Ustawy, która miała rozstrzygnąć kwestie kredytów frankowych. Propozycję tą pozytywnie przyjęli przedstawiciele banków, gorzej było z osobami zadłużonymi w szwajcarskiej walucie.

źródło: pixabay.com
źródło: pixabay.com

Co zmieni Ustawa o kredycie hipotecznym?

19-07-2016

W cieniu prac nad programem rozwoju budownictwa mieszkaniowego w kuluarach rządowych gabinetów trwają prace nad przepisami Ustawy o kredycie hipotecznym. O tej ostatniej Ustawie mówi się niewiele, choć może mieć ona nie mniejsze znaczenie dla przyszłości polskiego rynku mieszkaniowego. Poniżej przedstawiamy jej główne założenia.

źródło: pixabay.com
źródło: pixabay.com

Mieszkanie Plus – poznaj nowy rządowy program

06-06-2016

Według rządowych wyliczeń około 40% Polaków nie posiada zdolności kredytowej, która umożliwiłaby zakup nowego mieszkania lub domu przy wsparciu pożyczki z banku. Ich dochody nie pozwalają także na wynajem lokalu na wolnym rynku. Zdaniem premier Beaty Szydło rozwiązaniem tych problemów ma być nowy rządowy program Mieszkanie Plus, który zastąpi obowiązujący do końca 2018 roku program Mieszkanie dla Młodych. Jakie są główne założenia projektu i czy rzeczywiście poprawi sytuację na rynku mieszkaniowym?

źródło: pixabay.com
źródło: pixabay.com

Zmiany w ustawie deweloperskiej – kto straci i czy ktoś zyska?

28-05-2016

Pomimo tego, że ustawa deweloperska była niedawno nowelizowana obecnie słychać głosy o potrzebie wprowadzenia dalszych jej zmian. Zmiany te mają przyczynić się przede wszystkim do lepszego zabezpieczenia interesów osób kupujących mieszkanie. 

źródło: pexels.com
źródło: pexels.com

Kredyty: 500 plus pozwoli kupić większe mieszkanie?

10-05-2016

Oceniając Program 500 plus ekonomiści podkreślają, że dodatkowe pieniądze jakie pojawią się w domowym budżecie wielu polskich rodzin zostaną spożytkowane przede wszystkim na podstawowe potrzeby. Środki te poprawią więc głównie koniunkturę w sektorze spożywczym i odzieżowym. Część funduszy zostanie przeznaczona zapewne na wypoczynek, rekreację i kulturę. Warto się również zastanowić, czy i ewentualnie jak 500 plus może wpłynąć na rynek mieszkaniowy? Czy pozwoli na poprawę warunków w jakich mieszkają polskie rodziny?

źródło: stock.chroma.pl
źródło: stock.chroma.pl

Moda na eko...

23-02-2016

Zdrowy styl życia, zdrowe odżywianie, troska o środowisko… Gdzie się nie odwrócić, tam wszędzie mowa o ekologii. Jak się bowiem okazuje, nasz sposób bycia to dziś już nie tylko segregacja śmieci czy oszczędzanie wody i energii, to coś znacznie więcej: odpowiedzialne i ekonomiczne funkcjonowanie w harmonii z przyrodą, które, dobrze zaplanowane, wszystkim przynosi korzyści. 

pixabay.com
pixabay.com

10% wkładu własnego nadal aktualne ?

21-01-2016

Od 1 stycznia 2016 roku zgodnie z rekomendacją S starając się o kredyt na nowe mieszkanie trzeba wyłożyć 15% jego wartości z własnej kieszeni. Za rok próg ten ma wzrosnąć do 20%. Jednakże w niektórych bankach wciąż można otrzymać kredyt na dotychczasowych zasadach.

źródło: pixabay.com
źródło: pixabay.com

Rok 2016 - jaki będzie na rynku mieszkaniowym?

29-12-2015

Końcówka roku i początek kolejnego to zwykle czas z jednej strony podsumowań, a z drugiej prognoz na nadchodzące dwanaście miesięcy. Spróbujmy więc przypomnieć sobie co wydarzyło się na rynku mieszkaniowym w mijającym roku i zastanowić się co czeka nas w przyszłości.

pixabay.com
pixabay.com

Znajdź idealne „M”!

21-12-2015

Zakup własnego „M” wiąże się z wyborem przestrzeni, w której spędzisz najbliższe lata, a może i całe życie. Poza tym tego typu inwestycja to duże zobowiązanie finansowe, dlatego warto dołożyć wszelkich starań, aby wybrać najlepszą ofertę, będącą spełnieniem marzeń. Zanim zdecydujesz się na konkretny lokal musisz dokładnie przemyśleć swoje potrzeby i oczekiwania, zarówno obecne, jak i te, które mogą pojawić się z biegiem czasu, na przykład w momencie powiększenia rodziny. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych zasad, gwarantujących znalezienie idealnych czterech kątów.

źródło: pixabay.com
źródło: pixabay.com

Integruj się społecznie!

23-10-2015

Miasto. Skupisko ludzkie, charakteryzujące się zagęszczoną zabudową, zróżnicowaną strukturą społeczną mieszkańców. Gdyby nie ludzie i ich wspólna chęć zamieszkania jednego fragmentu ziemi, miasta nigdy by nie zaistniały. Dziwi więc fakt, że coraz więcej nowopowstających, a także istniejących już osiedlizostaje ogrodzone, sztucznie wydzielone z naturalnej tkanki miejskiej, tworząc enklawy, do których nie każdy może mieć dostęp. Czy jednak coraz powszechniej znana nam forma dzisiejszego miasta, którego mieszkańcy mają mocno ograniczony ze sobą kontakt umożliwia integrację społeczeństwa?

pixabay.com
pixabay.com

Polacy wolą mieszkać na swoim!

26-08-2015

Dane Eurostatu wskazują, że Polska znajduje się na siódmym miejscu od końca w Europie pod względem rozwoju rynku najmu. Warto zastanowić się dlaczego Polacy wolą kupić nowe mieszkanie, niż je wynajmować.

źródło: Wikimedia Commons
źródło: Wikimedia Commons

Zielone dachy, czyli płuca miasta.

17-08-2015

Coraz częściej w przestrzeni miast spotykamy się z zielonym zagospodarowaniem powierzchni dachów. Dotyczy to nieruchomości nie tylko mieszkaniowych, ale także i komercyjnych – biurowców czy centrów handlowych. Jakie korzyści z tworzenia tego typu konstrukcji czerpią deweloperzy oraz użytkownicy?

Co dalej z Rodziną na swoim i Mieszkaniem dla Młodych

12-08-2015

Departament Mieszkalnictwa MIR oznajmił, że rządowy program Rodzina na Swoim będzie trwał do 2020r. Jednak nie mogą już do niego przystępować nowi kredytobiorcy, wsparcie będzie finansowane tylko dla dotychczasowych uczestników.

pixabay.com
pixabay.com

Formalna strona zakupu nieruchomości. Część 3: finalizacja transakcji.

05-08-2015

Umowa przedwstępna zobowiązuje do podpisania umowy ostatecznej i czasem można odnieść wrażenie, że to tylko kwestia jednego podpisu. Jednak to właśnie finalizacja transakcji jest pod względem prawnym najtrudniejszą decyzją w całym procesie zakupu nowego mieszkania.

pixabay.com
pixabay.com

Formalna strona zakupu nieruchomości. Część 2: rezerwacja i umowa przedwstępna.

29-07-2015

Weryfikacja stanu prawnego nieruchomości pozwala założyć, że zakup będzie bezpieczny, natomiast samo sprawdzenie Ksiąg Wieczystych czy planów zagospodarowania przestrzennego jest dopiero czynnością przygotowawczą – na tym etapie jest to postępowanie niemal jednostronne, natomiast później należy ustalić z deweloperem wstępne warunki transakcji, do czego służy rezerwacja i umowa przedwstępna.

pixabay.com
pixabay.com

Formalna strona zakupu nieruchomości. Część 1: rozpoznanie sytuacji prawnej.

20-07-2015

Zakup nieruchomości nie jest tylko kwestią złożenia kilku podpisów. Proces zakupu zaczyna się od poszukiwań i przez wiele etapów pośrednich prowadzi do przekazania kluczy.

poid.eu
poid.eu

Lofty

17-07-2015

Ich wysokie, surowe wnętrza przyciągają osoby, które cenią oryginalne rozwiązania. Mieszkania w dawnych magazynach czy fabrykach nie są dla każdego, lecz znajdują swoich miłośników, których grupa ciągle rośnie. 

Wyślij zapytanie o dom lub mieszkanie

 

JEDNO zapytanie = WIELE ciekawych ofert
Województwo
Szukam mieszkania/domu
Lokalizacja nieruchomości
 
Typ nieruchomości*
Miejscowość*
1