Autor: Dopoznania.pl
27 października, 2020Porady

Aranżacja pokoju dla nastolatka - czego unikać?

Nastoletni wiek to czas, w którym Twoje dziecko potrzebuje odpowiednich warunków do rozwoju naukowego oraz emocjonalnego, to burzliwe czasy, które przejść może pomóc oaza w postaci pokoju dostosowanego do potrzeb nastolatka.

Nie ma jednej idealnej aranżacji, którą można po prostu odtworzyć we własnym domu i w ten sposób zapewnić te warunki. Każdy nastolatek ma unikalne potrzeby. Są jednak pewne uniwersalne błędy, których można uniknąć podczas remontu. Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć.

Narzucanie wizji rodzicielskiej

Na pewno pamiętasz, jak kupowałeś pierwsze łóżeczko dziecięce drewniane, dobierałeś wymarzone dekoracje oraz małe meble. Teraz jednak Twoje dziecko dorasta, a Ty nadal masz głowę pełną pomysłów na to, jak zaprojektować jego pokój odpowiednio.

Nastolatek to już nie jest dziecko, ale trudno go również traktować jak dorosłego. Twoim zadaniem jako rodzica jest pozwolenie na podjęcie przynajmniej części decyzji odnośnie aranżacji przez nastolatka. Ostatnie słowo powinno należeć do Ciebie, ale postaraj się uważnie wysłuchać potrzeb swojego dziecka.

Przestrzeń wyłącznie do nauki i snu

Najczęstszym błędem popełnianym podczas aranżacji pokoju dla nastolatka jest ograniczenie jego funkcjonalności wyłącznie do nauki oraz snu. Oczywiście, są to podstawowe funkcje pokoju nastolatka, ale nie można zapominać o hobby oraz indywidualności, które często kształtują się w tym okresie rozwoju. Dekoracje, dodatkowe przedmioty związane z pasją dziecka, na to wszystko musi znaleźć się miejsce w jego pokoju, postaraj się więc o tym nie zapomnieć.

Za mało światła

W życiu nastolatka nauka gra ogromną rolę, a odpowiednie oświetlenie lub jego brak w pokoju wpływa bezpośrednio na skupienie podczas procesu uczenia się. Zadbaj więc o wysokiej jakości lampę na biurko lub lampę stojącą do czytania, by wspomagać przy pomocy światła rozwój swojego nastoletniego dziecka.

Uleganie zachciankom nastolatka

Młody człowiek zazwyczaj ma wiele pomysłów na to, jak urządzić swój własny pokój i często zdarza się, że podczas procesu kreatywnego zapomina o tym, że pokój poza oryginalnością musi być również funkcjonalny. Bądź głosem rozsądku podczas wybieranie mebli oraz dekoracji, pozwól na indywidualność, ale nie kosztem zbyt małej powierzchni do przechowywania odzieży i innych przedmiotów.

Krzykliwa kolorystyka

Niepraktyczna, krzykliwa kolorystyka to kolejny błąd, który może przytrafić się w trakcie aranżacji pokoju dla nastolatka. Młodzi ludzie często wybierają dla siebie jaskrawe kolory, a te niestety ukazują każdą rysę oraz drobinkę brudu w pokoju, oraz są źródłem problemów z koncentracją. Nastolatek zazwyczaj jest rozkojarzony, więc stosowanie kolorów, które mu w skupieniu nie pomogą, to nie jest najlepszy pomysł.

Podsumowanie

Pokój nastolatka może wydawać się ogromnym wyzwaniem, ale jakby się nad tym zastanowić, wystarczy miejsce do spania, nauki, przechowywania, oraz do rozwijania swoich pasji, oraz indywidualności. Pamiętaj o wszystkich radach udzielonych Ci powyżej, a pokój Twojego dziecka z pewnością będzie miejscem sprzyjającym rozwojowi.