Autor: Dopoznania.pl
26 listopada, 2020Porady

Balustrady zewnętrzne do domu

Balustrada to jeden z ważniejszych elementów konstrukcji schodów, a jej głównym zadaniem jest zapewnienie nam i wszystkim ich użytkownikom bezpieczeństwa. Druga, ważna funkcja to oczywiście element dekoracyjny, który gra niemałą rolę zarówno w samym domu, jak i na zewnątrz. Na rynku znaleźć możemy kilka rodzajów balustrad zewnętrznych, wykonanych z różnych materiałów i różną techniką, tak że ostateczny efekt wpasowuje się w stylistykę, jaką chcemy obrać.

Balustrada zewnętrzna pod lupą

Wybór balustrad do domu to ważny moment. Warto tutaj zauważyć, że balustrady zewnętrzne, choć w gruncie rzeczy pełnią taką samą funkcję jak te wewnętrzne, są dodatkowo wystawiane na niesprzyjające warunki pogodowe. Będą to słońce, deszcze, wiatry czy śnieg i lód – na wszystkie te aury nasze balustrady muszą być odpowiednio przygotowane i wytrzymałe. Dlatego, wybierając balustrady zewnętrzne, nie możemy kierować się tylko i wyłącznie zmysłem estetycznym.

Balustrada Steel 10 do balkonów i antresoli. Źródło: pl.fontanotshop.com

Oczywiście, żeby balustrada mogła spełniać swoje zadanie musi być ona odpowiednia i dobrze przytwierdzona. Ważnym aspektem jest jej wysokość, która regulowana jest prawnie. To oznacza, że nie mamy samowoli w tym, jak wysoka może być balustrada. Żeby pełniła ona swoją funkcję, to jest zapewniała nam bezpieczeństwo, wysokość balustrady schodowej wynosić musi 0.9 metra w domach jednorodzinnych i 1,1 metra w domach wielorodzinnych. Dodatkowo, jeśli zamierzamy zamontować balustradę dla osób niepełnosprawnych, oprócz standardowej wysokości montujemy balustradę dodatkową na wysokości 0,75 metra.

Podsumowując, nasza balustrada schodowa powinna być odporna i odpowiednio zabezpieczona przed działaniem szkodliwych warunków pogodowych, a także musi być zamontowana na odpowiedniej wysokości. Kierując się tymi wskazaniami możemy zastanowić się, z jakiego materiału powinna być wykonana nasza balustrada.

Rodzaje balustrad zewnętrznych

Jest kilka różnych materiałów, z których na ogół wykonywane są balustrady zewnętrzne. Do najczęściej wybieranych zaliczyć możemy drewno, żeliwo czy metal. Każdy z tych materiałów ma swoje zalety oraz wady.

Drewno prezentuje się bardzo naturalnie, jest miłe dla oka i pasuje do wielu stylów architektonicznych. Drewniane balustrady mogą zapewnić nam ciągłość stylu, jeśli w środku również znajdują się schody oraz balustrady drewniane. Jest wiele ciekawych gatunków drzewa, które mogą posłużyć nam, jako materiał na stworzenie balustrady, a sam jej projekt może być zrealizowany na zamówienie. Dużym minusem drewnianych balustrad schodowych jest fakt, że wymagają corocznej impregnacji.

Balustrady z żeliwa to z pewnością jedne z najcięższych balustrad, dlatego lepiej sprawdzą się przy niskich schodach, niż na balkonie. Żeliwo jest bardzo odpornym materiałem, który dodatkowo jest niezwykle plastyczny w procesie tworzenia, dzięki czemu balustrady takie są często bogato zdobione. To jedne z chętniej wybieranych rodzajów balustrad, właśnie ze względu na swoją wytrzymałość i walory estetyczne.

Balustrady metalowe (te wykonane ze stali nierdzewnej) również odporne będą na działanie warunków atmosferycznych, nadadzą też całemu budynkowi nieco industrialnego, miejskiego charakteru. To nowoczesna propozycja, która swoją prostotą świetnie podkreśla walory budynku.