Autor: Dopoznania.pl
19 kwietnia, 2022Porady

Blokada drzwi balkonowych – jak zabezpieczyć drzwi balkonowe?

Drzwi balkonowe odsłaniające domowy ogród to widok, który może sprawić wiele przyjemności. Jednak dla potencjalnych złodziei są jednym z najchętniej wybieranych elementów stolarki, która służy im do wejścia do domu lub mieszkania. W jaki sposób możesz zabezpieczyć drzwi balkonowe, by zapobiec włamaniu? Poznaj sprawdzone sposoby!

Dlaczego zabezpieczenie drzwi balkonowych to podstawa bezpieczeństwa?

Dla złodzieja nie ma lepszej drogi do cudzego domu jak okna balkonowe (wymiennie nazywane drzwiami balkonowymi). Zwykle najprostsza do pokonania jest balkonowa stolarka okienna pozbawiona jakiejkolwiek ochrony. Zabezpieczenie drzwi balkonowych ma kluczowe znaczenie, zwłaszcza, jeśli mieszkasz na parterze, lub twój dom jest oddalony od innych domostw. Jeśli decydujesz się na pokaźne przeszklenie, wybierz takie, które zapewni ci także odpowiednie bezpieczeństwo. Jedną z metod jest zastosowanie zamka w drzwiach.

Zamek do drzwi balkonowych – dlaczego potrzebny?

Jednym z podstawowych sposobów zabezpieczania swojego domu jest zamek do drzwi balkonowych. Dlaczego? Już sam jego widok z zewnętrznej strony skutecznie odstrasza potencjalnego złodzieja. Poza tym taki zamek do drzwi balkonowych od zewnątrz i od wewnątrz zapobiega przestawieniu klamki z pozycji uchylonego skrzydła do otwartego. Konieczne jest oczywiście pamiętanie o przekręcaniu kluczyka, by uniemożliwić nieproszonym gościom wejście do domu.

Kolejnym sposobem zabezpieczenia, które ma związek z zamkiem do drzwi, jest antywłamaniowa wkładka. Wykonana jest zwykle ze stali hartowanej o bardzo wysokiej twardości. Wiercenie takiej wkładki przy użyciu tradycyjnych wierteł jest w zasadzie niemożliwe i włamywacz przy próbie pokonania zabezpieczenia szybko się zniechęci. Takie zabezpieczenie drzwi balkonowych przed włamaniem pozwala na zwiększenie ochrony  pozostawionego bez nadzoru domu np. podczas urlopu.

Źródło: https://www.budvarcentrum.pl/typ-produktu/drzwi-balkonowe-pvc/

Blokada na drzwi balkonowe – okucia antywłamaniowe i dodatkowe zamki

Specjalne okucia to świetny sposób na zabezpieczenie antywłamaniowe okien balkonowych. Ich zastosowanie pozwala zapobiec próbie wypchnięcia szyby z okna. Skuteczność uzależniona jest od ilości trzpieni blokujących wokół ościeżnicy. Dodatkowym wsparciem systemu mogą być blokady w formie zamków pomiędzy skrzydłem a ościeżnicą. Montuje się je oczywiście po wewnętrznej stronie okna. Taka blokada na drzwi balkonowe przeciwdziała wyważeniu szyb i całych skrzydeł, nawet przy użyciu sporych sił.

Szyby antywłamaniowe – na czym polega ochrona?

Kolejny sposób, aby uzyskać drzwi balkonowe antywłamaniowe, to wyposażenie ich w specjalne szyby. Złodziej może w ostateczności zdecydować się na wybicie przeszklenia, gdy inne jego metody zawiodą. Dla własnego bezpieczeństwa warto więc zastosować szyby antywłamaniowe. Ich struktura opiera się na wykorzystaniu grubych warstw szkła (co najmniej 4 mm) i umieszczeniu pomiędzy nimi materiału PVB. To folia bezbarwna, która przeciwdziała wypadnięciu szyby z okna nawet w przypadku jej uszkodzenia. W praktyce szyba nie pęka, mimo że nastąpiło uderzenie w jej powierzchnię. Stopień ochrony zależny jest od liczby warstw zastosowanej folii.

Ochrona przed przypadkowym otwarciem okien i drzwi balkonowych

Nie tylko potencjalna kradzież może być powodem zainstalowania systemów zabezpieczających stolarkę okienną. W domu, w którym są małe dzieci, montowana jest ochrona przeciwdziałająca przypadkowemu otworzeniu drzwi lub okien przez małe dzieci. Oczywiście podstawowe zabezpieczenie drzwi balkonowych przed dziećmi to zwiększenie ich świadomości na potencjalne zagrożenie. Jeśli są w takim wieku, że mogą to wszystko zrozumieć. Czasem więc konieczne jest postawienie fizycznej blokady.

Bardzo skutecznym sposobem na ochronę zdrowia i życia dziecka jest montaż klamek z przyciskiem. Tylko w momencie jego naciśnięcia możliwe jest przekręcenie klamki i otworzenie drzwi balkonowych. Poza tym bardzo pomocne są też dodatkowe zabezpieczenia w formie kluczyka lub specjalnych okuć. Niektórzy rodzice wykorzystują również ochronę w postaci linki, która umożliwia tylko delikatne uchylenie okna, gdyby dziecko było w stanie poradzić sobie z resztą mechanizmów prewencyjnych.

Blokada drzwi balkonowych – podsumowanie

Jak widać, staranne zabezpieczenie drzwi balkonowych można przeprowadzić na wiele sposobów. Dobrze jest wybrać przynajmniej dwa z nich, by skutecznie zminimalizować ryzyko wypadku lub włamania.