Autor: Dopoznania.pl
9 lipca, 2021Newsy

Budująca przyjaźń z ekologią

Przyjazne środowisku trendy towarzyszą nam na co dzień. Coraz częściej zwracamy uwagę na to co nosimy czy jemy. Ekologiczne rozwiązania nie są obce również deweloperom. Firmy, które dostrzegają wagę takiej misji, wygrywają na starcie – zyskując uznanie młodego pokolenia. Jednak co najważniejsze wygrywa także środowisko naturalne.

Z korzyścią dla wszystkich

Realizowane obecnie budynki mieszkalne od deweloperów wprowadzają nową jakość. Osiedla są dobrze przemyślane, nastawione na wygodę mieszkańców i spełnienie ich potrzeb w sposób kompleksowy. Inwestorzy stawiają na rozwiązania proekologiczne, stanowiące korzyść dosłownie dla wszystkich. Warto zajrzeć do Poznania. Wilczak 20 i Nowe Żegrze to pierwsze osiedla w stolicy Wielkopolski, których mieszkańcy korzystają już z zalet paneli fotowoltaicznych. To świadome działanie według strategii przyjętej przez spółkę Agrobex. - Lokatorzy chwalą sobie takie rozwiązanie, które zaspokaja zapotrzebowanie na prąd, na przykład w hali garażowej, klatkach schodowych czy przy oświetleniu terenów zielonych. Nie ukrywam, że ta technologia będzie wykorzystywana przy większości naszych planowanych projektach mieszkaniowych - mówi Lucyna Jarczyńska, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu spółki Agrobex. Z zalet fotowoltaiki skorzystają także przyszli mieszkańcy realizowanego osiedla Kleszczewo Park oraz Osiedla Silesia w Zielonej Górze.

Eko-rozwiązania wprowadza KDM Deweloper, wraz z inwestycją Osiedle Poznań Malarska na granicy Poznania i Szczytnik. - Na dachach wszystkich budynków, będą zamontowane panele fotowoltaiczne. Planujemy zainstalować stację ładowania samochodów elektrycznych, ławki solarne oraz domki dla owadów – wyjaśnia Marcin Ostojski z KDM Deweloper. – Przynależność do Oddziału Poznańskiego PZFD to wyróżnienie, motywacja do pracy i sposobność, by poszerzyć wiedzę z każdej dziedziny, także ekologii – dodaje.

W kierunku środowiska zwraca się mocno spółka Proxin Investment. – W realizowanej inwestycji Nowe Ogrody przy ul. Meissnera w Poznaniu projektujemy energooszczędne instalacje oświetlające części wspólne oraz mnóstwo roślinności wewnątrz dziedzińców, a wraz z nowymi etapami pojawią się m.in. instalacje do ładowania aut elektrycznych. Z pełną świadomością podążamy w tym kierunku i pracujemy nad kolejnymi rozwiązaniami – tłumaczy Piotr Łopatka, członek zarządu Proxin Investment. – Zależy nam również na zachowaniu dużych, wieloletnich drzew na naszych działkach, dlatego na terenie osiedla przesadziliśmy w ostatnim czasie buk, a przy Słowackiego 7 kilkanaście osób pracowało nad tym, aby zachować olbrzymiego klona w samym centrum miasta – dodaje Piotra Łopatka.– W inwestycji Śródka OdNowa 2, do wszystkich mieszkań przynależą boksy rowerowe, które klienci otrzymują w prezencie. Warto zamienić auto na rower, tym bardziej, że w pobliżu naszej inwestycji jest Wartostrada, jedna z najpiękniejszych ścieżek rowerowych w Poznaniu – dodaje Karolina Skrzypek z Grupy Partner. W tej okolicy deweloper realizuje również projekt Nadolnik Compact Apartments.

- W procesie inwestycyjnym, tak jak w zwykłej codzienności każdego z nas, priorytetem jest, by szanować przyrodę. Każda nasza inwestycja spełnia wszelkie wymagania dotyczące otoczenia, w tym oczywiście środowiska naturalnego. A budowane mieszkania i domy spełniają normy dotyczące energooszczędności oraz pozwalają unikać znacznych strat ciepła – zaznacza Katarzyna Piwczyńska z biura Sky Investments.

Zdaniem przedstawicieli firm deweloperskich, rozwiązań proekologicznych będzie przybywać. Z pewnością przyczyni się to do ochrony środowiska, a tego wymagają także młodzi klienci szukający mieszkania, szczególnie z pokoleń Z i Y – świadomi wagi ekologii, wymagający nowoczesnych rozwiązań.

PZFD wskazuje kierunek i daje przykład

Równie znaczącym źródłem inspiracji jest działalność EcoAvengers, zespół przyrodników, wskazujących i promujących rozwiązania proekologiczne, w imieniu Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Powstał Ekoprzewodnik, czyli lista gotowych rozwiązań na osiedlach deweloperów, ale także lekcja i kopalnia wiedzy dla każdego z nas. – A teraz czas na odważne i konkretne działania. Firmy deweloperskie współtworzą krajobraz miast, mają więc duży wpływ na ich funkcjonowanie. Dostrzegamy wagę ekologii i w tym kierunku regularnie działamy – mówi Joanna Janowicz, wiceprezes zarządu Oddziału Poznańskiego PZFD. Polski Związek Firm Deweloperskich wiele akcji organizuje wspólnie, z wszystkimi oddziałami, ale nie brakuje też działań lokalnych. 15 czerwca w Parku Sołackim został zamontowany domek dla owadów, mający na celu chronić te pożyteczne stworzenia. To kontynuacja akcji z 22 maja 2021 roku, kiedy to w Warszawie zbudowano największy na świecie dom dla owadów, a tym samym pobito rekord Guinnessa. W ramach akcji PZFD powstała konstrukcja 150 mniejszych domków. Po tym wydarzeniu domki zostały wysłane do lokalnych oddziałów PZFD, w tym poznańskiego. We współpracy z Zarządem Zieleni Miejskiej w Poznaniu wytypowano miejsca, gdzie zamontowano 5 domków w stolicy Wielkopolski. Ponadto domki dla owadów pojawią się na konkretnych inwestycjach członków Oddziału Poznańskiego PZFD.