Autor: Dopoznania.pl
29 sierpnia, 2022Porady

Co położyć na podłogę? Deska, płytki czy panele?

Co na podłogę? Panele, płytki, a może deska?

Co położyć na podłogę w salonie, kuchni lub innym pomieszczeniu? To pytanie, które często spędza sen z powiek osobom urządzającym lub remontującym mieszkanie. Obecnie na rynku dostępnych jest wyjątkowo dużo rozwiązań, które można dopasować do rozmaitych aranżacji wnętrz. Oznacza to jednak również konieczność dokonania wyboru, co bywa trudne, jeśli nie dysponuje się fachową wiedzą na temat każdego z nich. Co warto wiedzieć na temat najpopularniejszych z nich – desek podłogowych, paneli oraz płytek?

Naturalne drewno

Tym, co na podłogę wybierają przede wszystkim osoby poszukujące klasycznie eleganckich i luksusowych rozwiązań, jest niewątpliwie naturalne drewno. Wykonane zeń deski podłogowe lub parkiety zachwycają ponadczasowym wyglądem oraz trwałością. Co prawda drewno ma opinię materiału, którego utrzymanie wymaga pracy oraz stosowania specjalistycznych preparatów, może być poddawane renowacji. Oznacza to, że zarysowanie lub trwałe zaplamienie posadzki nie musi wiązać się z koniecznością jej wymiany. Wystarczy cyklinowanie lub inne zabiegi odświeżające. W przypadku parkietów możliwa jest także wymiana uszkodzonej klepki – nawet pojedynczej.

Drewno jest wyjątkowo trwałym materiałem, a wykonana zeń podłoga może doskonale służyć przez wiele lat. Oprócz tego jego wygląd sprawia, że dobrze łączy się z niemal każdym stylem – od klasycznie eleganckich, po nowoczesne i minimalistyczne.

Trzeba mieć przy tym na uwadze, że podłoga drewniana nie sprawdzi się wszędzie. Na podłogę do łazienki lub kuchni lepszym wyborem mogą być np. panele winylowe. Drewno może bowiem pęcznieć i wypaczać się pod wpływem wilgoci.

Płytki podłogowe

Płytki podłogowe najczęściej wybierane są do kuchni i łazienek, choć dobrze sprawdzają się również w przedpokojach oraz innych pomieszczeniach. Warto po nie sięgnąć, gdy priorytetem jest trwałość oraz łatwość w czyszczeniu. Kafelki są całkowicie odporne na wilgoć i mało podatne na takie uszkodzenia jak zarysowania.

Zaletą dostępnych obecnie na rynku płytek jest różnorodność wzorów, dzięki której mogą być dopasowane do każdego pomieszczenia. To już nie tylko klasyczne kafle, ale i modele naśladujące naturalny kamień lub drewno. Stwarza to ciekawe możliwości. Przykładowo, w salonie z aneksem kuchennym nie trzeba martwić się o to, jakie panele do kuchni sprawdzą się też w pokoju. Nie ma też konieczności stosowania w każdej strefie innego materiału wykończeniowego. Wystarczy po prostu w części kuchennej położyć płytki naśladujące drewno, a w pozostałej – deski lub panele.

Panele podłogowe

Prawdopodobnie najpopularniejszym obecnie materiałem wykończeniowym są panele podłogowe. Do niedawna kojarzone były przede wszystkim z tanimi podłogami o nieco sztucznym wyglądzie, które nie były zbyt odporne na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. To się jednak zmieniło wraz z rozwojem technologii. Obecnie na rynku dostępne są m.in. takie rozwiązania jak panele winylowe do kuchni lub łazienki, bardzo trwałe i wytrzymałe panele dla intensywnie eksploatowanych miejsc oraz modele doskonale imitujące naturalne drewno.

To, jakie panele wybrać, zależy nie tylko od stylu, w jakim zamierzamy urządzić pomieszczenie, ale i jego przeznaczenia. W zależności od warunków, które w nim panują, najlepiej sprawdzi się produkt o różnych parametrach technicznych. Można jednak przyjąć, że najtrwalsze są panele oznaczone wysoką klasą użyteczności i ścieralności, a także najgrubsze. Nie zawsze jednak najgrubszy model będzie najlepszy. Poszukując np. paneli na ogrzewanie podłogowe, powinno się wybierać spośród wariantów o grubości do 1 cm.

W miejscach narażonych na działanie wody i wilgoci najlepiej sprawdzą się panele winylowe – np. na podłogę w kuchni lub przedpokoju. Są one bardzo odporne na działanie różnych czynników zewnętrznych, a przy tym zwracają uwagę różnorodnością kolorów i wzorów. Panele do kuchni mogą np. naśladować naturalny kamień lub płytki. Z kolei do salonu można wybrać panele podłogowe imitujące drewno. To również ciekawy sposób na podłogę przypominającą kamienną, ale bez wrażenia chłodu przezeń wywoływanego, który byłby niepożądany w przypadku np. sypialni.

Nowoczesne technologie oraz design sprawiają, że dostępne na rynku materiały wykończeniowe są trwałe oraz doskonale prezentują się przez wiele lat od położenia. Każda z wymienionych opcji może być przyjazna dla użytkownika oraz doskonale się sprawdzać w danym pomieszczeniu. Możliwość wyboru spośród naprawdę wielu opcji sprawia, że każdy może dobrać idealne rozwiązanie dla wymarzonego wnętrza.