Autor: Dopoznania.pl
10 listopada, 2021Ważne i na temat

Co warto wiedzieć, aby wybrać odpowiedni projekt domu?

Wybór odpowiedniego projektu domu to nie lada wyzwanie. Jest to decyzja trudna i niezwykle ważna, ponieważ w wielu przypadkach to inwestycja na całe życie. Od Waszego wyboru zależy późniejszy komfort całej rodziny w użytkowaniu nowego domu. Wybierając projekt musicie być w stu procentach pewni, że uwzględniliście wszystkie ważne aspekty.

Oferta gotowych projektów domów dostępnych na stronie Muratora jest bogata i różnorodna. Projekty są dostosowane do wielu, skrajnych potrzeb tak, żebyśmy mogli trafić do jak najszerszej grupy odbiorców. Co w takim razie należy wziąć pod uwagę, żeby wybrać ten jeden, właściwy dom spośród tak rozbudowanego zestawu propozycji?

Co może ograniczać Wasz wybór?

Poszukiwania wymarzonego domu warto zacząć od analizy pod kątem spełniania warunków narzuconych przez miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP) lub decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (WZ). W niektórych sytuacjach urzędy mogą z góry narzucać określony styl zabudowy, kształt dachu, a nawet kolor elewacji i rodzaj pokrycia dachu.

Taka analiza powinna znacząco zmniejszyć grupę projektów domów, nad którymi się zastanawiacie. Do tego warto określić konkretny budżet, jaki możecie przeznaczyć na zakup projektu, budowę i realizację. Możecie przyjąć, że im większa i bardziej skomplikowana konstrukcja, tym większy wydatek. Żeby mieć spokojną głowę oraz całkowitą pewność weźcie pod uwagę wszystkie koszty, również późniejszej eksploatacji. Nie bez przyczyny coraz popularniejsze jest budowanie domów energooszczędnych.

 

Wiele zależy od Waszej działki

Wybrany przez Was projekt musi być odpowiedni do zrealizowania na działce, którą posiadacie. Pamiętajcie o sprawdzeniu w MPZP lub WZ, jaką powierzchnię działki można przeznaczyć pod zabudowę, a jaka musi pozostać biologicznie czynna. Za powierzchnię biologicznie czynną uważa się:

 

  • Trawnik;
  • Rabaty ziemne i żwirowe;
  • Grunt, na którym rosną rośliny;
  • Powierzchnie ścieżek i podjazdów utwardzone ażurowymi kratkami o wysokiej przezierności, przez które woda może swobodnie wsiąkać w grunt;
  • Stawy, rowy, oczka wodne.

 

Jest to ograniczenie, które może okazać się kluczowe podczas podejmowania ostatecznej decyzji. 

Należy pamiętać również o wskaźniku intensywności zabudowy. Określa on stosunek powierzchni całkowitej budynku do powierzchni działki budowlanej, na której planowana jest Wasza inwestycja. Parametr ten jest istotny, gdy prócz domu planujecie postawić na działce więcej obiektów budowlanych.

 

Funkcjonalność domu to priorytet

Jak wiadomo wszyscy mamy pewne wymagania oraz osobiste potrzeby. Idealnie dobrany dom powinien zadowolić każdego z członków rodziny, bez wyjątku. Dlatego istotne jest, aby określić czy dom ma być parterowy czy z piętrem, preferowaną liczbę pokoi, liczbę łazienek, także to czy kuchnia ma być osobnym pomieszczeniem, czy stanowić aneks kuchenny w salonie.

Od właściwej i przemyślanej decyzji zależy to, czy Wasze życie będzie „usłane różami”. Należy inwestować jak tylko się da we własny komfort, wygodę, a przede wszystkim szczęście swojej i całej rodziny.

 

Na koniec – estetyka

Kryterium wyboru domu jest również jego wygląd. Jest to oczywiście kwestia indywidualna, w zależności od tego kto jaki ma gust. Wiele parametrów takich jak: kąt nachylenia dachu, liczba połaci dachowych oraz materiały wykończeniowe określone będą w MPZP lub WZ.

Duże znaczenie ma okolica, w której będzie stawiany dom. Trzeba jednak pamiętać o tym, żeby cechy wizualne nie były stawiane wyżej w hierarchii od funkcjonalności całego budynku. Najpierw efektywność, później efektowność.

Wybór projektu domu to bez wątpienia jedna z najważniejszych decyzji w życiu człowieka. Z wielką przyjemnością pomożemy Wam w tym i wspólnie znajdziemy dom Waszych marzeń. Zapraszamy do kontaktu - 22 59 05 000.

 

Zdjęcie: Projekt DL400a - Ze świetlikami - wariant I (etap I) (rekreacyjny) z kolekcji Muratora, arch. Marek Dąbrowski

Tekst sponsorowany: Projekty domów gotowych MURATORA - https://projekty.muratordom.pl