Autor: Dopoznania.pl
25 stycznia, 2021Porady

Co warto wiedzieć na temat farb akrylowych do ścian?

Farby akrylowe do ścian i sufitów są używane w pracach remontowych od ponad pół wieku. W ostatnim czasie produkty te zyskały dużą popularność ze względu na swoje wyjątkowe właściwości. Przed zakupem warto zapoznać się ze wszystkimi cechami akrylowych emalii. Wyjaśniamy ich najważniejsze zalety i wady oraz wskazujemy, gdzie można wykorzystać ten rodzaj farby.

Krótka charakterystyka farby akrylowej

Najważniejszą cechą farby akrylowej do malowania ścian jest fakt, że to produkt wodorozcieńczalny. Podczas jego stosowania nie wydziela się więc nieprzyjemny zapach rozpuszczalnika – pomalowane pomieszczenia szybciej nadają się do użytku. Farba ta nie ma również szkodliwego wpływu na środowisko. Podstawą jej składu jest wodorozcieńczalna żywica akrylowa. W sprzedaży można znaleźć zarówno błyszczące, jak i matowe wersje farb akrylowych do ścian. Podczas pracy z tego rodzaju emaliami warto zwracać uwagę na temperaturę, zwłaszcza jeśli malujemy na zewnątrz domu. Używanie farby akrylowej na mrozie jest niewskazane. Najłatwiej nakłada się ją za pomocą klasycznego wałka z włosia syntetycznego.

Farby akrylowe do ścian – zalety i wady

Oprócz wspomnianego już szybkiego wysychania, do plusów farby akrylowej warto zaliczyć dużą wytrzymałość i elastyczność. Substancje chemiczne zawarte w tego typu produktach gwarantują, że gdy zmieniają się temperatury, powłoka będzie się prawidłowo rozszerzać i kurczyć. Zmniejsza to ryzyko łuszczenia się oraz pękania pomalowanej powierzchni. Emalie akrylowe cechują się także doskonała odpornością na uszkodzenia mechaniczne i promieniowanie UV – nie blakną nawet w wyniku długiej ekspozycji na słońce.

Kolejną charakterystyczną zaletą opisywanych produktów do malowania ścian jest dobra przyczepność i bardzo komfortowa praca. Znakomicie kryją wszelkie odbarwienia. Warto podkreślić również wszechstronność farby akrylowej – bez trudu można malować nią różne powierzchnie – od betonowych po drewniane. Świetnie sprawdzi się przede wszystkim w sypialniach, gabinetach do pracy, przedpokojach i salonach.

Jedyną poważną wadą farb akrylowych jest fakt, że nie są to produkty odporne na działanie wilgoci. Dlatego nie poleca się ich do malowania łazienek czy kuchni. Wybierając tego typu emalię, warto sięgać po asortyment znanych marek. Dobrej jakości farba akrylowa gwarantuje łatwe malowanie, doskonałą trwałość i znakomity wygląd przez wiele lat. Renomowani producenci w swojej ofercie mają również bardzo szeroką gamę kolorystyczną akrylowych emalii, więc bez trudu można znaleźć wymarzony odcień.