Autor: Dopoznania.pl
27 kwietnia, 2022Ważne i na temat

Czy pompy ciepła to dobra inwestycja?

Pompy ciepła - czy warto?Coraz częściej słyszymy o tym, że ktoś ogrzewa swój dom za pomocą pomp ciepła. Co to za urządzenia, jak działają i jak to możliwe, że są w stanie pobierać aż 75% energii ze środowiska naturalnego? Dowiesz się tego wszystkiego z poniższego artykułu. Zastanowimy się również nad tym, czy taka inwestycja jest dobrym pomysłem i jak szybko ma szansę się zwrócić.

Na czym polega taki sposób ogrzewania?

Słysząc, że jakiś mechanizm działa w sposób przyjazny dla środowiska, często myślimy, że jest to coś bardzo drogiego i skomplikowanego. Jednak w tym przypadku jest zdecydowanie inaczej. Pompy ciepła to prosta, wygodna i komfortowa instalacja, pozwalająca na ogrzewanie i schładzanie pomieszczeń za pomocą energii odnawialnej. Pompy pobierają ciepło z powietrza, gruntu bądź wód gruntowych, a pozyskaną w ten sposób energię oddają do instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Nie produkują przy tym również żadnych szkodliwych substancji. Brzmi zachęcająco, prawda? Myśląc nad takim rozwiązaniem dla swojego domu lub mieszkania, powinniśmy mieć świadomość, że istnieje kilka rodzajów pomp ciepła: powietrzne, wodne i gruntowe. Kalkulator pomp ciepła pomoże ci samodzielnie sprawdzić, jaka moc będzie dla ciebie najlepsza oraz ile wyniesie całkowity koszt montażu.

Czy opłaca się inwestować w pompy ciepła?A coś więcej o zaletach? 

Inwestując w cokolwiek, chcemy być pewni, że podejmujemy dobrą i trafną decyzję. Pompy ciepła to przede wszystkim najbezpieczniejszy nie tylko dla środowiska, ale i dla domowników system grzewczy. Nie występuje przy nich ryzyko wybuchu czy też zaczadzenia, do których może dojść w przypadku instalacji gazowych lub paliwowych. Mechanizm jest zaprojektowany tak, by dało się go zamontować w praktycznie każdym budynku, a korzystanie z niego przebiegało w sposób płynny i bezproblemowy. Sterowanie urządzeniem jest automatyczne, co oznacza, że możemy do tego używać specjalnego panelu, pilota, a nawet aplikacji w telefonie. Takie rozwiązanie pozwala nam w prosty i szybki sposób ustawić idealną temperaturę. Niepokoisz się, bo im więcej elektroniki, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia usterek? Pompy ciepła to urządzenia, które charakteryzują się bardzo niskim stopniem awaryjności. Wystarczy, że znajdziesz odpowiedniego specjalistę. Wybierz takiego, który zapewni ci profesjonalny montaż, regularną, coroczną konserwację, przeprowadzoną przez wykwalifikowanego serwisanta i zagwarantuje działanie bez zarzutów na kolejne 12 miesięcy. Stresu i zmartwień oszczędzi ci z pewnością również fakt, że nie będziesz musiał montować dodatkowych zbiorników. Zbędne są bowiem zbiorniki na olej, paliwo czy gaz, więc nie ma potrzeby niepokoić się ich stanem technicznym i zamartwiać się wadliwym działaniem. 

Czy to mi się na pewno opłaci?

Nie da się ukryć, że montaż pomp ciepła to dla wielu osób dosyć kosztowna i wymagająca dużej cierpliwości inwestycja. Może się ona zwrócić w całości dopiero po upływie kilku lat. Warto jednak wiedzieć o tym, że decydując się na tak ekologiczne i przyjazne dla środowiska ogrzewanie możesz liczyć na spore dofinansowanie. Brak dodatkowego zbiornika oraz rezygnacja z cyklicznego zakupu opału to kolejna okazja do zaoszczędzenia. System ten można również połączyć z innymi źródłami energii np. panelami fotowoltaicznymi, co stworzy nam energooszczędny, ekologiczny i spójny mechanizm w pełni niezależny od konwencjonalnych źródeł energii. Nie musisz martwić się także o dodatkowe odwierty, ani o konieczność wykorzystania sprzętu do prac ziemnych. Montaż przebiega szybko i prosto, więc nie trzeba się niepokoić o niespodziewane wydatki. Cała instalacja pozwala uniezależnić się w pełni od paliw stałych, takich jak węgiel i gaz. Dzięki temu z czasem możemy cieszyć się obniżeniem rachunków związanych z utrzymaniem domu, co w czasach ogromnych podwyżek cen prądu jest niezwykle istotne. Zatem odpowiadając na pytanie postawione w tytule naszego artykułu, pompy ciepła to bez wątpienia dobra inwestycja i warto się nimi zainteresować w kontekście wyboru systemy grzewczego dla naszego domu.