Autor: Dopoznania.pl
23 sierpnia, 2021Porady

Czy samodzielne tynkowanie jest trudne? Jak się za nie zabrać?

Czy do tynkowania konieczna jest profesjonalna ekipa? Okazuje się, że w wielu przypadkach to niepotrzebny wydatek. Samodzielne tynkowanie nie jest skomplikowanym procesem, więc warto rozważyć ten wariant podczas remontu w mieszkaniu.

Dlaczego warto zdecydować się na samodzielne tynkowanie?

Wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak duże koszty niesie ze sobą remont mieszkania lub budowa i wykończenie domu. Niekiedy mogą one kilkakrotnie przekraczać pierwotnie zakładane wartości. Dlatego też część prac, np. tynkowanie, można wykonać samodzielnie i tym samym sporo zaoszczędzić. To jednak nie tylko oszczędność, lecz także gwarancja, że dana część remontu zostanie wykonana dokładnie w taki sposób, w jaki byśmy chcieli. Warto poznać kilka rad dotyczących wyboru tynku oraz samego procesu tynkowania ścian.

Jaki tynk wybrać?

Najpopularniejsze dostępne na rynku rodzaje zaprawy, które są wykorzystywane do wykańczania budynków mieszkalnych, to tynk gipsowy oraz cementowo-wapienny. Przed zakupem jednego z tych rozwiązań warto poznać ich zalety i wady. W podjęciu decyzji największą rolę powinien odegrać typ pomieszczenia, w którym ma zostać położony tynk.

Tynk gipsowy może być stosowany na betonie komórkowym, cegłach lub pustakach ceramicznych. Świetnie nadaje się do wykańczania ścian suchych, dlatego jest kładziony np. w sypialni, na korytarzu albo w pokoju dziennym. Co więcej, taki produkt jest bezproblemowy w aplikacji, wystarczy nałożyć jedną cienką warstwę. Tynk cementowo-wapienny z kolei najlepiej sprawdza się w kuchni lub łazience, czyli pomieszczeniach wilgotnych. Warto tam położyć kilka warstw tynku.

Przygotowanie podłoża pod tynkowanie

Przygotowując podłoże pod tynkowanie, należy zwrócić szczególną uwagę na usunięcie ze ścian wszelkiego typu zanieczyszczeń, a zwłaszcza tłustych plam. Trzeba też zadbać o pozbycie się fragmentów farby i pozostałości po wcześniejszym wykończeniu ściany. Warto również zamontować specjalne profile ochronne.

Do przygotowania tynku będzie potrzebne wiadro oraz mieszarka. Zaprawę przygotowuje się zawsze według wskazówek producenta i miesza do momentu, aż nie będzie już w niej grudek. Warto pamiętać, że całą zaprawę należy zużyć w jak najkrótszym czasie, zanim przygotowana mieszanka zacznie zasychać.

Jak wykonać tynkowanie?

Po przygotowaniu powierzchni pod tynkowanie należy rozpocząć wykańczanie ścian. Warto mieć na uwadze, że kolejne kroki mogą nieco różnić się w zależności od rodzaju wybranego tynku.

Tynkowanie zaprawą gipsową rozpoczyna się od nałożenia jej na całą ścianę. Należy uważać, by grubość warstwy nie przekroczyła 30 mm. Ważne jest również odpowiednie wypoziomowanie – niezastąpionym narzędziem w tego typu pracach jest paca nierdzewna. Następnie za pomocą łyżki tynkarskiej trzeba wyrównać powierzchnię tynku. Po lekkim związaniu się zaprawy musimy usunąć ewentualne nierówności i rysy, używając do tego szpachli powierzchniowej. Wystarczy przetrzeć tynk, a następnie usunąć wszelkie pozostałe wgłębienia.

Podczas tynkowania zaprawą cementowo-wapienną należy ją nanosić równomiernie kielnią lub pacą. Po nałożeniu tynku powinno się wyrównać powierzchnię (również za pomocą pacy). Pomocne w pracy może okazać się poprawne wyznaczenie powierzchni ściany, np. za pomocą listew tynkarskich. Po wyrównaniu trzeba poczekać, aż zaprawa zaschnie. W przypadku tynków kilkuwarstwowych po wyschnięciu należy przystąpić do nakładania kolejnej warstwy.