Autor: Dopoznania.pl
23 października, 2020Porady

Czy warto ubezpieczyć mieszkanie w stanie deweloperskim?

Własny dom to prawdziwy skarb. Jego wybudowanie lub kupno w stanie deweloperskim w wielu przypadkach stanowi dla nas jeden z najważniejszych celów życiowych. Aby go osiągnąć, często jesteśmy w stanie poświęcić naprawdę wiele – przede wszystkim życiowe oszczędności i mnóstwo czasu wolnego. Pewne niemożliwe do przewidzenia zdarzenia losowe są jednak w stanie zniweczyć nasz wielomiesięczny, a nierzadko i wieloletni trud. Z tego względu warto właśnie zdecydować się na ubezpieczenie nieruchomości już w trakcie jej budowy bądź podczas prac wykończeniowych.

A co w przypadku mieszkań w blokach? Zazwyczaj ubezpieczamy je niezwłocznie po przeprowadzce. Jednak nawet mieszkanie w stanie surowym, które dopiero zamierzamy urządzić, stanowi znaczną wartość, którą należy chronić. Dlatego też coraz więcej inwestorów decyduje się na ubezpieczenie mieszkania w stanie deweloperskim.

Mieszkanie w stanie deweloperskim – co to właściwie znaczy i czy warto je ubezpieczyć?

Mieszkanie w stanie deweloperskim co prawda nie nadaje się do bezzwłocznego zamieszkania, pozwala nam jednak na wykończenie wnętrz (a także niektórych elementów zewnętrznych w przypadku domu) zgodnie z własną wizją i preferencjami.

Mieszkanie deweloperskie to, innymi słowy, lokal gotowy do przeprowadzenia ostatnich prac wykończeniowych, w którym zamontowano już instalacje wodne i elektryczne. Jego ściany są gotowe do pomalowania, znajdziemy w nim także drzwi, okna i parapety. Na podłodze z kolei powinna znajdować się już wylewka betonowa. Do momentu oddania lokalu nabywcy, mieszkanie w stanie deweloperskim ubezpieczone jest przez dewelopera.

Następnie, po podpisaniu aktu notarialnego, kiedy nowy właściciel rozpoczyna prace remontowe, może zdecydować się na ubezpieczenie mieszkania (https://www.aviva.pl/ubezpieczenia/ubezpieczenie-mieszkania-i-domu/) chroniące jego lokal przed nieprzewidzianymi zdarzeniami losowymi m.in. przed włamaniem i rozbojem, pożarem, uderzeniem pioruna czy powodzią. W ten sposób zyskuje pewność, że nowy start nie zostanie zakłócony przez niesprzyjający los.

Ubezpieczenie nieruchomości w budowie – dlaczego warto?

Budowa własnego domu to z jednej strony czas pełen radości i ekscytacji, z drugiej zaś – bardzo stresujący etap życia. Każdego dnia właściciel domu musi mierzyć się z widmem zagrożeń związanych m.in. z czynnikami pogodowymi oraz ingerencją osób trzecich. Nawet dom lub mieszkanie w stanie surowym może bowiem paść ofiarą pożaru lub włamywacza. Zagrażają mu także ekstremalne warunki pogodowe. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe, jak np. Aviva, oferują swoim klientom możliwość ubezpieczenia domu w budowie przed szeregiem ryzyk spędzających sen z powiek każdemu inwestorowi.

Kiedy obiekt może zostać objęty polisą? Już od pierwszego wbicia szpadla na budowie można ubezpieczyć dom od pożaru i innych zdarzeń losowych. Wystarczy, że budynek jest w stanie surowym, posiada pełne zadaszenie i zamknięte otwory zewnętrzne i już można ubezpieczyć go też od zalania wodą pochodzącą z opadów atmosferycznych. W przypadku ubezpieczenia od kradzieży z włamaniem powinny być dodatkowo spełnione wszystkie warunki zabezpieczenia mienia przed kradzieżą, których wymaga ubezpieczyciel.

Co zyskujesz, decydując się na ubezpieczenie nieruchomości w budowie lub w stanie deweloperskim?

Przede wszystkim święty spokój. Choć powstający na naszych oczach dom jest naszym oczkiem w głowie, w większości przypadków nie możemy pozwolić sobie na to, aby osobiście dbać o jego bezpieczeństwo przez cały czas. A wystarczy tylko chwila, by znajdujące się w budynku ruchomości (np. materiały budowlane, narzędzia, czy urządzenia elektroniczne) padły łupem złodzieja. A nawet wtedy, gdybyś mogli pozwolić sobie na całodobowy monitoring domu, nie będziemy w stanie uchronić go przed anomaliami pogodowymi i ich konsekwencjami. Ubezpieczenie domu w budowie lub mieszkania w stanie deweloperskim, oferujące szeroki zakres ochrony, to rozwiązanie, które może stanowić niezawodne zabezpieczenie finansowe na wypadek uszkodzenia lub całkowitego zniszczenia inwestycji. Odpowiednia polisa sprawi, że będziemy przygotowani na finansowe skutki takich zdarzeń jak: pożary, powodzie, burze, porywiste wiatry i deszcze.

Budowa domu to przedsięwzięcie wymagające sporych nakładów finansowych, niewątpliwej odwagi i olbrzymiego nakładu pracy. Aby żadne przykre zdarzenie losowe nie stanęło na drodze do spełnienia naszego marzenia o własnym domu, warto rozważyć zabezpieczenie się na każdą okoliczność, dzięki kompleksowemu ubezpieczeniu nieruchomości.