Autor: Dopoznania.pl
21 kwietnia, 2021Ważne i na temat

Czy warto zacząć remont w czasie pandemii?

Pandemia sprawiła, że większość czasu spędzamy w domu. Nic dziwnego, że mamy coraz więcej pomysłów, jak zaadaptować przestrzeń domu do swoich wymagań. Czy rozpoczęcie remontu w czasie pandemii to na pewno dobry pomysł? Uważamy, że tak! Warto jednak przestrzegać kilku ważnych zasad. 

Jeśli planujesz odświeżyć przestrzeń swojego domu, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł. Podpowiemy Ci co zrobić, aby szybko i bezproblemowo przeprowadzić remont, a w rezultacie cieszyć się pięknymi wnętrzami.

O jakich zasadach warto pamiętać w czasie pandemii?

Przed rozpoczęciem prac, ustal z firmą remontową zasady bezpieczeństwa. Ogranicz kontakt z ludźmi do minimum. Utrzymuj bezpieczny dystans i upewnij się, że wszyscy noszą maseczki. Pamiętaj o regularnej dezynfekcji. Dzięki temu ograniczysz ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa. 

Kolejny ważny krok to zakupy materiałów. Na niektóre płytki trzeba czekać, dlatego warto zrobić to z wyprzedzeniem, aby nie opóźniać prac. Zrób listę potrzebnych materiałów i jak najszybciej złóż zamówienie.

Jak wybrać najlepsze produkty do remontu w domu?

Poświęć czas na wyszukanie najlepszych produktów, które odpowiedzą na Twoje wymagania. Dzięki temu ograniczysz czas przebywania w sklepach, a także unikniesz kosztownych pomyłek. 

Jeśli planujesz położenie płytek ceramicznych, cementowych, gresowych lub kamiennych, zadbaj o odpowiednią zaprawę klejącą. Kliknij tutaj, aby od razu sprawdzić wszystkie ważne informacje dotyczące zapraw i innych materiałów do układania i spoinowania płytek.

Przy wyborze odpowiedniego produktu pamiętaj o następujących zasadach:

  1. Jeśli potrzebujesz zaprawy na powierzchnie pionowe, wybierz mieszankę, która nie spłynie i pozostanie stabilna na powierzchni.
  2. Dostosuj właściwości produktu do warunków wilgotności i temperatur, które panują w danym pomieszczeniu.
  3. Zastosuj zaprawę dopasowaną do właściwości podłoża. Inny produkt zastosujesz na odkształcalnych powierzchniach (tarasach, balkonach, płytach wiórowych, gipsowo-kartonowych, czy podłogach używanych), a inny na podłożu nieodkształcalnym (np. tynku cementowym, cementowo-wapiennym lub betonie).
  4. Specjalna kombinacja wypełniaczy pozwala na szybsze działanie. Zwróć uwagę na czas do spoinowania, który ma kluczowe znaczenie przy powierzchniach z dużym natężeniem ruchu (np. w korytarzu).
  5. Jeśli wybierasz płytki z kamienia, który jest wrażliwy na przebarwienia, zawsze wcześniej wykonaj próbę. Upewnij się, że zaprawa nie odbarwi płytek.

Jakie dodatkowe materiały przydadzą się podczas remontu?

Oprócz zaprawy, warto przemyśleć zakup następujących produktów:

  1. Materiały uszczelniające i impregnujące, które służą do wykonywania elastycznych, wodoszczelnych powłok. Warto stosować je w miejscach narażonych na działanie wody pod ciśnieniem np. łazience lub kuchni. 
  2. Wodoszczelna taśma do uszczelnień dylatacji i odkształcalnych spoin. To świetny, łatwy w aplikacji produkt. Dzięki niemu zapewnisz trwałe połączenie i stabilne podłoże. Na tarasy i balkony polecamy taśmę butylową. 
  3. Silikonowy impregnat do spoin i płytek, który chroni okładziny, uszczelnia spoiny oraz szybko schnie. Ten produkt dobrze sprawdzi się na balkonach i tarasach. 

 Jak wybrać najlepszą fugę i silikon?

Przed remontem warto poczytać informacje na temat fug i silikonów. Fugi to kluczowy element wykończenia wnętrza. 

Odpowiedni produkt wpłynie na końcowy wygląd płytek. Do wyboru masz następujące opcje:

1. Fugi cementowe 

Fugi cementowe są przeznaczone do płytek cementowych i kamiennych (głównie na ścianach). Unikaj tego produktu w miejscach narażonych na działanie wody oraz środków czyszczących. Polecamy fugi, które mają podwyższoną odporność na ścieranie oraz działanie wody. Produkt powinien mieć trwałą barwę oraz wysoką wytrzymałość. 

2. Fugi epoksydowe

To zdecydowanie droższa i odporniejsza opcja. To najlepsza fuga do miejsc narażonych na stały kontakt z wodą oraz środkami chemicznymi. Fugi epoksydowe nie wchłaniają substancji, które powodują zabrudzenia, dlatego łatwo utrzymać je w czystości. 

3. Fugi cementowo-epoksydowe

Ten typ można stosować w garażach, wiatrołapach oraz holach. Fugi świetnie sprawdzają się w trudnych warunkach eksploatacji oraz są odporne na działanie substancji chemicznych. 

Pamiętaj, żeby dobrze dobrać kolor fugi. Obecnie producenci oferują całą paletę barw. Twój wybór zadecyduje o całym wyglądzie okładziny ceramicznej. Zbyt kolorowy odcień odwróci uwagę od naturalnego wzoru i barwy kamienia. W miejscach szczególnie narażonych na zanieczyszczenia warto postawić ciemniejsze odcienie. Podczas wyboru fug natrafisz również na różną szerokość. Dobierz ją do rodzaju i wymiarów płytki. Mniejsza szerokość z reguły przekłada się na estetyczniejszy wygląd płytek. 

W przypadku silikonów, odpowiedni kolor również ma kluczowe znaczenie. Produkt powinien być wodoodporny, mieć dobrą przyczepność do różnych podłoży, a także chronić przed rozwojem grzybów i pleśni. 

Remont to często nieprzewidziane sytuacje oraz nerwy. Jednak dzięki produktom wysokiej jakości, nawet skomplikowane prace przyniosą Ci satysfakcję i radość. Odradzamy wybór tańszych materiałów, które narażą Cię na niepotrzebny stres oraz dodatkowe koszty.