Autor: Dopoznania.pl
3 sierpnia, 2020Porady

Czym różni się rynek wtórny od pierwotnego mieszkań?

Większość osób z pewnością przyzna, że kupienie apartamentu jest swego rodzaju inwestycją, która prawdopodobnie przysłuży się zarówno nam, jak i naszym dzieciom. Warto zatem przyłożyć się do wyboru tego jak najlepszego. W branży nieruchomości istnieje rynek pierwotny oraz wtórny, a dziś opiszemy różnice między nimi.

Na rynku wtórnym potencjalni klienci korzystają z wcześniej zamieszkiwanych obiektów mieszkalnych. Z jednej strony dzięki temu nie trzeba zajmować się remontem, niemniej z drugiej właściwie nie ma możliwości właściwego przearanżowania ich pod względem układu pomieszczeń. Z kolei rynek pierwotny skupia się wokół nowych mieszkań z możliwością niemal dowolnego ich „zaprojektowania”.

Rynek wtórny

Czynnikiem wpływającym na popularność rynku wtórnego jest możliwość szybkiego i tańszego lokum, niż miałoby to miejsce w przypadku drugiego opisywanego wariantu. Ponadto często są one dobrze zlokalizowane pod względem administracyjnym, usługowym, komunikacyjnym, branżowym, czy edukacyjnym.

Co jednak z wadami tego rozwiązania? Owszem, mieszkania z tego segmentu są lepsze cenowo, lecz nie z perspektywy czasu. Często bowiem instalacje elektryczne i wodne w takich obiektach były eksploatowane przez wiele lat bez większych napraw. Dlatego w końcu będziemy musieli przygotować się na wyższe koszty operacyjne.

Rynek pierwotny

Rynek pierwotny jest gwarantem tego, że wybrana przestrzeń zostanie całkowicie dostosowana do potrzeb klienta. Co więcej, zarówno na etapie przygotowywania projektu, jak i w trakcie remontu. Jeśli będzie trzeba będzie z mieszkania rynku pierwotnego można część miejsca wydzielić na biuro, spiżarnię, pokój dla dziecka itd. Nie bez znaczenia pozostaje też fakt, że w same budynki postawione zostały na podstawie energooszczędnej infrastruktury, co bezpośrednio przekłada się na mniejsze koszty eksploatacyjne.

Podsumowanie

Oczywiście to, jaki będzie ostateczny wybór apartamentu, zależy wyłącznie od gustu danej osoby. Jednak trzeba mieć na uwadze, że rynek pierwotny pod względem długofalowym oferuje lepszą inwestycję mieszkalną. Zwłaszcza gdy weźmie się pod ich lokalizację, skupiającą się wokół centrów dużych polskich miast. Te dystrykty  ułatwiają dostęp do rozbudowanej miejskiej infrastruktury usługowej i zapewniają szybki dojazd do uczelni, czy miejsca pracy.