Autor: Dopoznania.pl
20 grudnia, 2019Newsy

Deweloperskie podsumowanie roku 2019

Rok 2019 upłynął pod znakiem boomu mieszkaniowego. W ostatnich dwunastu miesiącach deweloperzy odnotowali sporą liczbę wprowadzonych do oferty lokali, a także pobili rekord w ilości przekazanych kluczy do nowych mieszkań i domów. W bieżącym roku nie zabrakło premier, jak i zamknięcia znanych projektów. Branża nieruchomości nie zwalnia tempa i zapowiada kolejne nowości.

Deweloperzy oceniają co wpłynęło na rynek w 2019 roku. Które czynniki stymulowały jego rozwój, a które z nich stanowiły zagrożenie? Co przyniesie rok 2020 w sektorze deweloperskim? O komentarz do mijającego roku, prognozy i plany inwestycyjne zapytani zostali przedstawicieli branży mieszkaniowej, realizujących projekty w Wielkopolsce.

Michał Wawrzyniak, dyrektor ds. nieruchomości Grupy Partner

Grupa Partner Jarochowskiego 81Rok 2019 możemy zaliczyć do udanych. Nie zabrakło w Grupie Partner wielu wyzwań, które postawił przed nami stale ewoluujący rynek, ale niesłabnący popyt spowodował, że sprzedaż Śródki OdNowa została zakończona. Ponieważ zainteresowanie inwestycją było bardzo duże, rozpoczęliśmy już realizację drugiego etapu - Śródka OdNowa 2. Budowa obejmuje nowoczesny kompleks mieszkalny z 83 lokalami. Rynek w mijającym roku zmienił się w stosunku do poprzedniego, przenosząc szalę transakcji z zakupów klientów indywidualnych - rodzin, na zakupy inwestycyjne. Z drugiej zaś, wróciły na niego osoby, które kiedyś kupiły swoje małe M, teraz szukając większej przestrzeni dla rosnących potrzeb rodzin. Nie bez echa w branży deweloperskiej odbywa się też napływ migrantów głównie z Ukrainy, bowiem stanowią oni cześć nabywców wielu projektów, np. naszej inwestycji Nadolnik Compact Apartments. Jakie są plany Grupy Partner na rok 2020? W przygotowaniu znajduje się kolejny projekt, tym razem na Grunwaldzie. Jarochowskiego 81 to wielorodzinny budynek, które sprzedaż i budowę rozpoczniemy w I kwartale nowego roku. Upatrujemy, że popyt będzie utrzymywał się na zadowalającym poziomie, dlatego nie ustajemy w poszukiwaniach nowych terenów pod inwestycje.

Lucyna Jarczyńska, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu spółki Agrobex

Sukcesywnie poprawiająca się sytuacja dochodowa gospodarstw domowych, rosnące aspiracje i preferencje mieszkaniowe młodych Polaków oraz ich zdolność kredytowa przyczyniły się do faktu, że mijający rok dla branży deweloperskiej upłyną pod znakiem intensywnych prac. Dowodem na to są realizowane przez Agrobex inwestycje. Obecnie w sprzedaży mamy aż 9 projektów – większość wielkopolskich, jednak znalazła się również realizacja zielonogórska. Popyt na własne M nie spada, dlatego rynek dostosowuje podaż. Stosunkowo niedawno wprowadziliśmy nowość Deweloperzy Dzieciommieszkaniową – osiedle Kleszczewo Park, które powstało w następstwie głosów płynących od klientów. Ten rok, podobnie jak minione kończymy z wieloma zrealizowanymi inicjatywami na rzecz poprawy jakości życia – bierzemy na siebie odpowiedzialność nie tylko za miejski krajobraz, ale także jesteśmy społecznie odpowiedzialni. CSR ma dla nas ogromne znaczenie, stąd nie sposób wymienić wszystkich inicjatyw, których jesteśmy inicjatorami, organizatorami czy sponsorami. Kierujemy swoje działania do dzieci i dorosłych. Mają one charakter sportowy, rozrywkowy lub kulturalny (np. Bieg 5/5, „Teatr za jeden uśmiech”, akcja Deweloperzy Dzieciom, Uśmiechnięty Dzień, objęcie opieką nosorożca z poznańskiego zoo).

Rok 2019 nie obył się bez wyzwań dla branży deweloperskiej. Pojawiło się kilka kontrowersyjnych propozycji, jak chociażby stworzenie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, jednak rozwiązanie UOKiK szybko upadło, bowiem obecny system dobrze chroni kupujących. Jaki będzie 2020 rok? Z pewnością pełen wyzwań. Dla Agrobexu będzie to rozwój nie tylko na rodzimym, wielkopolskim rynku, ale również szerzej, np. lubuskim.

Marlena Zapalska, prezes spółki Proxin Investment

Koniec roku to bardzo dobry czas na podsumowania i skrupulatne podliczenia. Śmiało możemy powiedzieć, że miniony rok okazał się dla naszej firmy Proxin Ogrody Nowe Ogrodybardzo owocny. W pierwszym kwartale wystartowaliśmy z budową oraz sprzedażą V już etapu osiedla Nowe Ogrody w Poznaniu - duże zainteresowanie projektem utwierdza nas tylko w przekonaniu, że branża deweloperska ma się dobrze, a popyt na mieszkania zdecydowanie nie maleje.  Szczególnie te w celach inwestycyjnych, ponieważ dla części osób posiadających tzw. rezerwy gotówkowe stanowią one rozsądne zabezpieczenie na przyszłość (rodzaj prywatnego funduszu emerytalnego). W finale ulica Meissnera w IV kwartale 2020 roku wzbogaci się o 130 mieszkań od 27 do 103 mkw., 8 lokali usługowych, 168 miejsc postojowych oraz 40 boksów rowerowych. Oczywiście z końcem roku nie zwalnialiśmy tempa i rozpoczęliśmy pierwsze działania związanie z naszą najnowszą inwestycją w Darłówku - mówi Marlena Zapalska, prezes spółki Proxin Investment

Izabela Woźnica-Letka z zielonogórskiego biura sprzedaży EBF Development

Rok 2019 okazał się bardzo dobrym dla EBF Development oraz dla całej branży deweloperskiej. Popyt na mieszkania zdecydowanie nie maleje, widzimy to po ilości rezerwacji lokali nie tylko w Zielonej Górze ale również w Poznaniu. Warto podkreślić, że największym zainteresowaniem cieszyły EBF Development Zdrojowa Polanasię mniejsze mieszkania (najczęściej dwupokojowe) do 45 mkw., które nabywane są głównie w celach inwestycyjnych. -  Widzieliśmy to doskonale przy uruchomieniu sprzedaży inwestycji Zdrojowa Polana, gdzie w przeciągu 6 miesięcy ponad 70% lokali znalazło swoich nabywców. - informuje Izabela Woźnica-Letka z zielonogórskiego biura sprzedaży EBF Development. Zaobserwowaliśmy także coraz większą świadomość społeczeństwa w zakresie procedur zakupu jak i tego co się dzieje aktualnie na rynku nieruchomości i w kierunkach inwestycji. Jako deweloper i wykonawca liczymy i mamy nadzieję, że Nowy Rok przyniesie równie duże zainteresowanie i zapotrzebowanie na nieruchomości mieszkalne - tego sobie i inwestorom życzymy.

Agnieszka Jałoszyńska, Dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w firmie Sky Investments

Ostatni rok pokazał, że rynek deweloperski wcale nie zwalnia, a zainteresowanie mieszkaniami (czy to na przedmieściach czy w Poznaniu) nie maleje. Widzieliśmy to doskonale w pierwszym półroczu, gdzie sprzedaż lokali na osiedlu Rodzinne Komorniki kształtowała się na bardzo wysokim Sky Investment Rodzinne Podolanypoziomie. W finale wszystkie domy przy ul. Pana Tadeusza znalazły sowich nabywców z końcem sierpnia. Natomiast w drugim półroczu - podczas wrześniowej edycji Targów Mieszkań i Domów zaprezentowaliśmy nowy etap naszej Poznańskiej inwestycji zlokalizowanej w pobliżu ulicy Strzeszyńskiej, czyli Rodzinne Podolany – łącznie 18 domów szeregowych z ogrodami. Jednocześnie działania biura sprzedaży skupiają się na sprzedaży mieszkań 2-poziomowych o powierzchni 76-79 mkw. Obecnie czynimy także przygotowania związane z kolejnymi inwestycjami, zlokalizowanymi między innymi w stolicy Wielkopolski.

Krystian Cebulski, inwestor osiedla Enklawa Winogrady

Najwieksze zaskoczenie w 2019 na rynku nieruchomosci? Naszym zdaniem coraz czestsze poszukiwanie mieszkan, ktore z jednej strony beda Enklawa Winogrady spelniac oczekiwania codziennosci, zas z drugiej - beda rowniez przestrzenia do pracy. Freelancerzy smielej decyduja sie na kupno przestrzeni w kameralnych osiedlach o wyjatkowym klimacie i nowoczesnym charakterze.  Tym bardziej cieszymy sie, ze nasz projekt - Enklawa Winogrady - wpisuje sie w ten trend. Z ogromna ciekawoscia wypatrujemy tego, co w branzy przyniesie 2020.