Autor: Dopoznania.pl
4 lutego, 2020Newsy

Deweloperzy o planach na 2020 rok

Miniony rok znów okazał się rekordowy pod względem liczby sprzedanych, jak i budowanych mieszkań. Liczba oddanych do użytkowania budynków wielorodzinnych na terenie Poznania wyniosła 78, co daje 4356 lokali mieszkalnych. To o 836 więcej niż rok wcześniej. Prognozy na kolejne lata są optymistyczne. W 2019 r. rozpoczęto budowę 107 nowych budynków mieszkalnych wielorodzinnych, czyli o 49 więcej niż rok wcześniej. A to z pewnością nie wszystko. Spodziewać się możemy debiutów kolejnych projektów. O plany na rok 2020 zapytaliśmy poznańskich deweloperów.

Agnieszka Jałoszyńska, Dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w firmie Sky Investments

- Z perspektywy naszej firmy rok 2020 zapowiada się bardzo intensywny. Przed nami nie tylko dwie edycje Targów Mieszkaniowych ale także odbiory lokali z II i III etapu Rodzinnych Komornik. Klucze do mieszkań zyskają również klienci I oraz III etapu Rodzinnych Podolan, gdzie z nowym rokiem Sky Investments Rodzinne Podolanywprowadziliśmy promocję zimową.- Realizowane przez nas osiedla cieszą się dużą popularnością, dlatego już możemy zdradzić, że w drugiej połowie roku uruchomimy sprzedaż, ostatniego etapu naszego osiedla na poznańskich Podolanach, a premiery nowej inwestycji można spodziewać się już jesienią. - Warto zwrócić uwagę na zwiększającą się rolę programu Społecznej Odpowiedzialności Biznesu. Ponieważ wartość firmy jest mierzona nie tylko poprzez przekazane lokale, ale przede wszystkim wkład w społeczeństwo. Dlatego w 2020, planujemy wspierać m.in. lokalne wydarzenia w obrębie naszych inwestycji oraz akcję Deweloperzy Dzieciom.

Michał Wawrzyniak, dyrektor ds. nieruchomości Grupy Partner

- Nowy rok rozpoczęliśmy z dodatkową energią, ponieważ rozpoczęliśmy sprzedaż mieszkań w inwestycji Jarochowskiego 81, wielorodzinnym budynku na poznańskim Grunwaldzie. Ponadto dostępne są mieszkania w Śródka OdNowa 2 i lokale w Nadolnik Compact Apartments. Bardzo Grupa Partner Śródka Odnowa 2prawdopodobne, że popyt będzie utrzymywał się na zadowalającym poziomie, dlatego w tym roku nie ustajemy w poszukiwaniach nowych terenów pod inwestycje.

Marlena Zapalska, prezes spółki Proxin Investment

- Rok 2020 będzie obfitować dla nas w nowe wyzwania. Na marcowych Targach Mieszkań i Domów zaprezentujemy najnowszy, V etap Nowych Ogrodów w Poznaniu. Projekt składa się ze 130 mieszkań i 8 lokali usługowych. Jednak na tym nie poprzestajemy i zamierzamy znacząco zwiększyć skalę działalności. Do poznańskiego projektu dołączy nowy projekt, tym Proxin Investment Nowe Ogrodyrazem hotelarski w Darłówku. Nautic Park Darłówko to 68 mieszkań w metrażach od 41,26 do 98,34  mkw. z widokiem na morze. Dodatkowo trwają intensywne prace nad nowymi projektami w stolicy Wielkopolski, o których mamy nadzieję poinformujemy niebawem. Podsumowując w 2020 rok zaglądamy z optymizmem. Według GUS - Liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym w 2029 zwiększyła się o 4,5 procent, w porównaniu do analogicznego okresu w 2018. Oznacza to, że branża deweloperska zdecydowanie nie zwalnia.

Izabela Woźnica-Letka z zielonogórskiego biura sprzedaży EBF Development

- W roku 2020 nie zwalniamy tempa na rynku lubuskim, ale także i poznańskim. W Zielonej Górze kontynuujemy budowy osiedli na Jana z Kolna oraz Zdrojowej Polany, gdzie zaprojektowano łącznie 388 lokali mieszkalnych. Dodatkowo wiosną rozpoczniemy prace przy ulicy Lisiej. W przypadku Poznania – prowadzimy prace przy najnowszym, 9 budynek, w ramach którego zaprojektowano 144 mieszkań. Oczywiście nie możemy zapomnieć o EBF Development Zdrojowa Polanazbliżających się wiosennych Targach Mieszkaniowych, do których powoli się przygotowujemy. - Z punktu widzenia naszej firmy, w dalszym ciągu nie zmaleje zainteresowanie mieszkaniami głównie o małym metrażu , które klienci traktują jako dobrą lokatę kapitału.

Kinga Błaszkowiak, specjalista ds. sprzedaży i marketingu Greenbud Development

- Rok 2020 powinien być dobry dla rynku nowych domów. W styczniu zauważyliśmy duże zainteresowanie na IV etapie osiedla Zielone Rabowice II, jak i w I etapie Nowego Jasina. Wiemy, że rozszerzenie oferty mieszkaniowej to odpowiedni krok.

- W ostatnich miesiącach wielokrotnie nabywcy rezerwowali mieszkania na wczesnym etapie budowy – stało się to w zasadzie standardem i synonimem sukcesu dewelopera. Nie widać Greenbud Developlemt Zielone Rabowice IIpowodów, dla których sprzedaż mogłaby zmaleć.

- Cena nadal będzie jednym z głównych kryteriów dla kupujących. Jeśli w granicach Poznania cena za 1 m kw. mieszkania będzie rosnąć, to klienci znów zajrzą na przedmieścia. Dostrzegamy to zjawisko w przypadku Nowego Jasina.

Krystian Cebulski, inwestor osiedla Enklawa Winogrady

- Rok 2020 w branży deweloperskiej jawi się jako bardzo ciekawy z kilku powodów. Po pierwsze, będziemy z zainteresowaniem obserwować dane statystyczne dotyczące poziomu sprzedaży mieszkań. Na razie bowiem nie widać symptomów świadczących o zmniejszonym zainteresowaniu. Po drugie, pytanie, jaka będzie Enklawa Winogradydostępność kredytów mieszkaniowych i jaki będzie popyt, ponieważ w 2019 roku, Polacy zaciągnęli rekordowo dużo pożyczek – informuje BIK. Patrząc na naszą inwestycję – w IV kwartale tego roku kończymy prace budowlane i przygotowujemy odbiory.

Paweł Andrzejewski z marki DRN Concept Deweloper

- Rok 2020 zapowiada się bardzo intensywny w naszej firmie, jak i w całej branży Leonarda 8deweloperskiej. Czekają nas dwie edycje Targów Mieszkań i Domów w Poznaniu, odbiory w inwestycji Przystań Warta, kontynuacja budowy Leonarda 8.

- Warto zwrócić uwagę na stale zwiększającą się podaż mieszkań kupowanych „inwestycyjnie”, zmiany w kredytach mieszkaniowych. To ważne składowe rynku, ale nie powinny zdecydować o kondycji branży. Rynek jest bardzo stabilny.