Autor: Dopoznania.pl
24 czerwca, 2021Porady

Dobry materac, jako recepta na zdrowy kręgosłup i spokojny sen!

Zdrowy sen to dużo lepsze samopoczucie i więcej siły do działania! Tak o swoich produktach piszą jedni z najlepszych dystrybutorów materacy. I nie ma się co temu dziwić, bowiem faktycznie dobrze dopasowane i prozdrowotne podłoże do snu to zdecydowanie najlepszy sposób na długi i spokojny sen.

Jeśli wstajesz rano z bólem kręgosłupa, ale również i z migreną, poczuciem ucisku w okolicach szyi oraz bólem mięśni to najwyższy czas, by zerknąć na swój aktualny materac. Powodów, dla których nie spełnia on już swojej dawnej funkcji może być wiele, a najczęściej objawiają się one zniszczeniem lub zużyciem takiego podłoża.

Niemały wpływ na znaczący spadek jakości naszego podłoża ma także źle dopasowana twardość materaca, ale również jakość zastosowanych w nim komponentów. Aby mieć pewność, że wysypiamy się na odpowiednio dopasowanym podłożu konieczne jest podejście do zakupu materaca w odpowiedni sposób. Jakie pytania należy sobie zadać  podczas poszukiwań materaca i co wziąć pod uwagę, gdy znajdziemy konkretny model?

Dobry materac to właściwa twardość dopasowana do wagi konkretnej osoby

Twardość materaca odgrywa ważną, jeśli nie kluczową rolę w zakresie komfortowego wypoczynku. O jej wyborze decyduje waga osoby, która podejmuje się zakupu oraz wyboru materaca. Dla osób lekkich, których waga nie przekracza 60 kg zaleca się zakup materaca miękkiego oznaczonego w ogólnej klasyfikacji jako H1, zaś dla osób cięższych, które ważą ponad 130 kg dobrym podłożem będzie materac twardy H4. 

Jeśli Twoja waga oscyluje pomiędzy tymi parametrami, a poszukujesz dobrego i wygodnego podłoża to może się okazać, że zdecydowanie najwygodniejszym z materacy będzie podłoże oznaczone jako H2 lub H3, czyli odpowiednio średnio miękkie lub średnio twarde.

Nie wiesz, jaki materac wybrać? Dopytaj specjalisty przed zakupem o produkt dedykowany Twoim potrzebom, a na pewno dopasuje dla Ciebie optymalną twardość.

Wielkość materaca a indywidualne preferencje?

To prawda, że zakres dostępnych wielkości materacy jest wyjątkowo duży. Chociażby dlatego zaleca się dopasowanie go do indywidualnych preferencji. Mniejsze materace o wielkości np. 100x200 lub 120x200 mogą kupić osoby, które śpią w pojedynkę, w tym młodzież, single lub osoby starsze. Na duże materace o wymiarach 160x200, 180x200, a nawet 200x220 uwagę powinny skierować pary małżeńskie, które nie chcą ograniczać się do konkretnych pozycji względem snu.

Trzeba przyznać, że na tak dużym materacu, jak chociażby 200x220 każdy użytkownik wyśpi się bez znaczenia, czy przybiera pozycję na plecach, na brzuchu, czy na wznak.

Komponenty w materacu, a określone potrzeby

Niemałe znaczenie na wybór konkretnego modelu materaca powinny mieć także komponenty, które się w nim znajdują. Ogromną popularnością cieszą się w tym zakresie pianki wysokoelastyczne lub termoelastyczne. Mają nie tylko prozdrowotne właściwości, ale również świetnie wentylują ciało i są niezwykle wytrzymałe. Materace piankowe można wzmocnić matą kokosową lub lateksem. To świetna alternatywa dla osób, które są podatne na alergie, a w sypialni cenią sobie higieniczną czystość.

Innym ciekawym wariantem wypełnienia współcześnie dostępnych materacy, będzie system drobnych sprężyn kieszeniowych. W praktycznym wydaniu materac tego typu składa się z mnóstwa drobnych sprężynek, a każda z nich umieszczona jest w osobnej kieszonce. Dzięki temu, na powierzchni materaca nie powstają nieprzyjemne drgania nawet wówczas, gdy nasz partner śpi niespokojnie. W sypialniach małżeńskich taki materac sprężynowo kieszeniowy sprawdzi się zatem znakomicie.

Już wiesz, jaki materac wybrać? Sprawdź aktualne modele i ciesz się zdrowym kręgosłupem!