Autor: Dopoznania.pl
10 marca, 2021Porady

Dom bez pozwolenia na budowę. Jak szybko zapewnić sobie całoroczny relaks?

Budowa jednorodzinnego domu mieszkalnego jest zazwyczaj przedsięwzięciem na lata. Tradycyjnie rozumiany domek letniskowy stawia się szybko. Często nie jest on jednak ocieplony. A przez to wykorzystuje się go jedynie w letnie miesiące. 

Czy inwestorzy mają jakąś alternatywę? Czy jakiś dom można wybudować w krótkim czasie, niedrogo, a jednak spędzać w nim miłe chwile o każdej porze roku? Odpowiedzią na te pytania są domy bez pozwolenia na budowę. Warto dowiedzieć się na ten temat jak najwięcej.

Całoroczne miejsce na urlop. Czu budujesz dom tylko do wypoczynku?

Na zgłoszenie można budować jedynie parterowe domy wolno stojące przeznaczone do rekreacji indywidualnej, o powierzchni zabudowy do 35 m2. Jak to w przepisach bywa, każde słowo ma tu swoje ukryte znaczenie. Rekreację indywidualną należy rozumieć jako wypoczynek. 

W domu zbudowanym bez pozwolenia nie możesz się więc zameldować. Nikt nie będzie jednak sprawdzać, ile czasu realnie w nim spędzasz.

Budowa domu bez pozwolenia. Ile domów można postawić?

Wolno stojący to określenie stanowiące prawdziwe wyzwanie dla prawników. Definicji tego słowa w polskim prawie bowiem brakuje. W orzecznictwie sądów znajdziemy natomiast wyraźną wskazówkę, że budynkiem wolno stojącymdomy bez pozwolenia należy nazwać taki, którego żaden element nie jest konstrukcyjnie ani funkcjonalnie powiązany z innym budynkiem. 

W praktyce można więc postawić dwa takie budynki bardzo blisko siebie. Nie można jednak budować domów na zgłoszenie w większej ilości niż jeden na każde 500 m2 działki.

Prawo budowlane a 35m2. Ile metrów kwadratowych ma dom bez pozwolenia na budowę?

Tu dochodzimy do słowa „parterowy". W rozumieniu prawa dom parterowy nie może mieć piętra czy poddasza. Może mieć jednak antresolę. I właśnie to sprawia, że powierzchnia użytkowa domu na zgłoszenie może być znacznie większa, niż wspomniane w przepisach 35 m2. 

Co najważniejsze – żadne z wymienionych tu słów nie wskazuje na konieczność rezygnacji z ocieplenia. A to oznacza, że możesz postawić na swojej działce dom ocieplony naturalną wełną mineralną i korzystać z niego niezależnie od pogody.

Domek bez pozwolenia – czy warto go budować?

Jak widać, stawianie domu bez pozwolenia to szansa na łatwe stworzenie swojego wymarzonego miejsca na Ziemi. domy bez pozwolenia na budowęDzięki takiej decyzji ominą Cię skomplikowane procedury urzędowe i odbiory po zakończeniu budowy. Obrys domu samodzielnie wyznaczysz na ściągniętej z Internetu mapie zasadniczej. Nie potrzebujesz do tego geodety. Następnie złożysz stworzony tak szkic usytuowania w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta, dołączając wypełniony formularz, oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością i dokumentację projektową.

Co potem? Czekasz 21 dni na uzyskanie milczącej zgody urzędowej. Urząd nie zgłasza uwag? Zaczynasz budowę. Firma budowlana postawi zamkniętą konstrukcję wraz z oknami i drzwiami w dwa dni. Jeśli zależy Ci na tym, by maksymalnie oszczędzić pieniądze, wszelkie prace wykończeniowe możesz wykonać samodzielnie.

Rok 2020 sprawił, że wielu Polaków chce wybudować domki drewniane na zgłoszenie.

Pandemia miała wpływ na niemal każdą gałąź gospodarki. W nieruchomościach dał się zauważyć bardzo wyraźny trend. Praca zdalna stała się nowym standardem w wielu firmach. A to sprawia, że ludzie w pełni uświadomili sobie, że warunki, w jakich żyli do tej pory, na dłuższą metę im nie odpowiadają. 

Czego pragną Polacy? Kontaktu z naturą na co dzień. Spadek dostępności kredytów hipotecznych skłania ich do poszukiwania rozwiązań tanich i skutecznych. Domy bez pozwolenia cieszą się więc coraz większym zainteresowaniem. Zwłaszcza te, które zaprojektowano z naturalnego drewna w przytulnym, nowoczesnym i modnym stylu skandynawskim. 

Warto zerknąć na przykładowe projekty. Naprawdę pobudzają wyobraźnię. Szczególnie, jeśli pomyślisz, że taki dom może być Twój za niespełna 100 000 złotych.