Autor: Dopoznania.pl
27 kwietnia, 2022Porady

Domy modułowe: czas złożyć marzenia w całość

Ach, mieć własny domek za miastem... Ogródek, grill z rodziną i przyjaciółmi...  Przy dzisiejszych możliwościach to łatwiejsze, niż ci się wydaje. Domy modułowe są idealnym rozwiązaniem, jeśli zależy ci na solidnej konstrukcji oraz szybkim postawieniu swego marzenia pośród celów zrealizowanych. Dowiedz się więcej na ten temat i uwolnij się od ciasnoty mieszkania w bloku.

Kilka słów na początek...

Jak sama nazwa wskazuje, dom modułowy to obiekt, który składa się z gotowych części, tzw. modułów, zespolonych ze sobą za sprawą odpowiedniej techniki montażu. W praktyce oznacza to tylko tyle, że do budowy domów modułowych nie trzeba ani wielu tygodni działań na działce, ani osobnego architekta, ani kosmicznie drogich materiałów budowlanych. Wszystko jest już przygotowane.

Projekt domu modułowego będzie obejmował wszystkie aspekty techniki i bezpieczeństwa wymagane aktualnymi przepisami budowlanymi. Do tego powinieneś wiedzieć, że gotowe domy modułowe powstają na bazie wielu lat doświadczenia, tak więc praktyczne użytkowanie takich domów również zostało wzięte pod uwagę podczas projektowania. Innymi słowy: budowa domu marzeń nigdy nie była prostsza!

Całoroczne domy modułowe do codziennego użytku

Oj, myli się ten, który uważa, że domy modułowe są dobre tylko na lato albo że ich zastosowanie kończy się wraz z upływem weekendu majowego. To są bzdury. Prawdą jest bowiem to, że nowoczesne budynki modułowe są tak pomyślane, aby służyć swoim właścicielom przez cały rok.

Nie bez powodu tego rodzaju obiekty są tak popularne w Stanach Zjednoczonych oraz krajach skandynawskich, gdzie przecież zima potrafi dać popalić znacznie mocniej niż u nas, nad Wisłą. Domy modułowe są ocieplane wełną mineralną, a dobór prefabrykatów został tak zoptymalizowany przez specjalistów, że konstrukcja domu modułowego może przetrwać nawet i 300 lat.

Tak więc sam widzisz, że w takim domu, zimą i latem, spędzisz wiele pięknych chwil zarówno ty, jak i twoje dzieci, a nawet ich dzieci. Do tego będą to chwile dość energooszczędne, ponieważ konstruktorzy wzięli pod uwagę zarówno dobro środowiska, jak i twojego portfela.

Konstrukcja szkieletowa

Energooszczędność domów modułowych z drewna wynika z ich konstrukcji szkieletowej. To niesłychanie wydajny i bardzo łatwy w budowie system. W przypadku domów szkieletowych montaż budynku odbywa się wyjątkowo sprawnie i jedynym, o czym trzeba tak naprawdę pamiętać, to konieczność przygotowania fundamentów na placu budowy, który musi być do tego suchy. To bardzo ważne. W mokrych warunkach twój idealny dom szkieletowy nie powstanie tak szybko, jak byś sobie tego życzył.

Dom modułowy w wersji ekonomicznej

Ile kosztuje dom modułowy? No cóż, to oczywiście zależy. Wielkość użytkowa, ilość pomieszczeń, zakres wykorzystania drewna oraz innych produktów. Możesz wybrać opcje dwóch budynków – na przykład dom i garaż. Wszystko tak naprawdę zależy od twoich preferencji.

Powinieneś jednak pamiętać, że gotowe domy modułowe pozwalają na łączenie ze sobą różnych opcji i pomysłów. Ostateczna cena domu modułowego może więc wynikać z pewnych kompromisów, na które się zdecydujesz. W tym celu warto zgłosić się do producenta takich domów i poprosić o konsultacje. Fachowe doradztwo jest częścią tego biznesu i z pewnością uda ci się ustalić najbardziej ekonomiczną wersję swojego marzenia.

Modułowe domy letniskowe

Ciekawym rozwiązaniem są domki przeznaczone na wspólne urlopowanie, z dala od miejskiego zgiełku. Na działce na wsi, nad jeziorem, czy w pobliżu górskiego lasu — miejsce budowy nie ma większego znaczenie, ponieważ to są obiekty o stosunkowo niewielkich rozmiarach. Tak, dobrze kombinujesz: mamy na myśli projekty domów modułowych, które nie wymagają pozwolenia na budowę.

W ostatnich latach bardzo dużo ludzi zdecydowało się na stawianie domu bez pozwolenia. Choć takie konstrukcje mogą wydać się miniaturą prawdziwego domu, to czy nie o to właśnie chodzi w domkach letniskowych? Żeby było skromnie, kameralnie, cisza i spokój? Kameralność jest mocną stroną w wielu gotowych domach modułowych. Ich cena również potrafi być przez to kameralna.

Nowoczesne domy modułowe pod wynajem?

Na terenie całego kraju coraz częściej widać domy, które zostały postawione pod wynajem. Rzecz dotyczy sytuacji krótkotrwałych — kilka dni, tydzień — ale dłuższy okres wynajmu również staje się coraz bardziej popularny. Sprzyja temu możliwość pracy zdalnej oraz rosnące wynagrodzenie, które pozwala wielu Polakom oderwać się od swego codziennego otoczenia i spędzić całą jesień dajmy na to, w Bieszczadach, albo nad morzem. Dom modułowy nadaje się doskonale do prowadzenia takiej formy turystyki.

Warto więc zainwestować w gotowe domy modułowe, nawet jeśli sam nie zamierzasz z nich korzystać. Biorąc pod uwagę energooszczędną konstrukcję i ekonomiczny sposób montażu, domy modułowe to idealne rozwiązanie dla biznesu. Przy współczesnym stylu życia masz to jak w banku, że w takich miejscach jak Warszawa czy Katowice znajdą się osoby chętne na wynajem domku z dostępem do przestrzeni i świeżego powietrza. Pomyśl o tym.