Autor: Dopoznania.pl
17 sierpnia, 2022Porady

Drewniana biblioteczka na książki – w jakim stylu wybrać odpowiedni regał?

Przy urządzaniu mieszkania lub domu elementy wyposażenia, które podkreślą cały wystrój, mają wielką wartość. Właśnie taka jest biblioteczka drewniana – stylowy mebel ustawiony w odpowiednim miejscu doda wnętrzu elegancji i sprawi, że będą w nim czuć się dobrze nie tylko książkowe mole. Jak wybrać biblioteczkę na książki i czym się kierować przy zakupie?

Czym jest biblioteczka drewniana?

Biblioteczka drewniana to klasyczny mebel wykonany z wysokiej jakości drewna różnych rodzajów. Popularnym wyborem są biblioteczki sosnowe lub dębowe ze względu na wysoką wytrzymałość surowca użytego do produkcji. Meble wykonane z wysokogatunkowe drewna to inwestycja na lata i element dekoracyjny wnętrz urządzonych w różnych aranżacjach stylistycznych. Taki regał na książki może przyjmować klasyczną formę i doskonale prezentować się w tradycyjnych wnętrzach inspirowanych klimatem dawnych domów lub wprowadzać akcent nowoczesności w młodzieżowym pokoju czy modnej sypialni dzięki unikalnemu designowi.

Biblioteczka drewniana z założenia stanowi miejsce do przechowywania książek, czasopism, magazynów i gazet, jednak jej zastosowanie może być znacznie szersze. Potencjał mebla w zależności od jego pojemności i rozmiarów można wykorzystać do zaprezentowania kolekcji pamiątek, ulubionych płyt, a także przetworów w formie mini spiżarki ustawionej w kuchni. Nieoczywiste rozwiązanie pozwoli odmienić wygląd pomieszczenia i wprowadzi do niego nieco nowoczesności.

Do jakich wnętrz pasuje biblioteczka na książki?

Biblioteczka na książki może uzupełniać wystrój każdej przestrzeni pod warunkiem, że zostanie do niej dobrana pod kątem stylistycznym. W ofercie wielu producentów w sprzedaży dostępne są biblioteczki z drewna w stylu rustykalnym, klasycznym, skandynawskim, loft czy nowoczesnym, dzięki czemu do każdego pomieszczenia można dobrać mebel odpowiadający głównemu zamysłowi aranżacji. Drewniana biblioteczka loft będzie wyróżniać się obecnością metalowych elementów dekoracyjnych, natomiast rustykalna – zabarwieniem frontów na biały kolor.

Meble o wielu elementach dekoracyjnych odpowiadające różnym stylom znajdziesz u polskiego producenta Wooden Paradise. W sklepie internetowym dostępne są meble z litego drewna do salonu, sypialni, kuchni i pokoju dziecięcego.

Jak wybrać biblioteczkę na książki?

Nie tylko styl wykonania ma znaczenie przy wyborze drewnianej biblioteczki. Ważne są również wymiary mebla, które odpowiadają potrzebom domowników oraz pasują wielkością do metrażu pokoju. Biblioteczka może stanowić uzupełnienie zestawu mebli do salonu, dzięki czemu będzie współgrać z meblami tej samej kolekcji m.in. szafką RTV, komodą czy kredensem. Z drugiej strony może stanowić samodzielny mebel, który ustawiony przy fotelu lub wygodnej sofie stworzy razem z nią wygodny kącik do czytania.

Przed wyborem drewnianej biblioteczki warto zatem zwrócić uwagę na jej wymiary oraz spójność estetyczną z pozostałymi elementami wyposażenia w danym pokoju.

Zalety regału na książki

Biblioteczka drewniana umożliwia łatwe utrzymanie porządku wśród ulubionych książek oraz innych przedmiotów, które znajdą w końcu swoje miejsce w pomieszczeniu. Niektóre półki mogą służyć przechowywaniu ważnych przedmiotów, natomiast kolejne pełnić wyłącznie funkcję dekoracyjną. W takim wydaniu warto na nich postawić pamiątkowe zdjęcia czy bukiety kwiatów w wazonach. Wykonanie regału z solidnego drewna przedłuża jego żywotność i na nowo pozwala poznawać jego przydatne funkcje w różnych pomieszczeniach.