Autor: Dopoznania.pl
28 kwietnia, 2022Porady

Drewniane oprawy oświetleniowe – w jakich wnętrzach je wykorzystać?

Naturalne surowce w wykończeniu wnętrz mają swój olbrzymi triumf. Można je znaleźć w większości z modnych stylów oraz popularnych aranżacjach. Coraz częściej pojawiają się także w efektownych oprawach oświetleniowych.

Jakie rozwiązania warto wybrać? Do jakich wnętrz je wprowadzić? Czym wyróżniają się drewniane oprawy? O tym wszystkim napiszemy poniżej.

Z czego produkuje się drewniane oprawy?

Drewno naturalne pojawia się w wielu domowych wnętrzach. Wykorzystuje się je jako materiał na parkiety, boazerie i do produkcji wyposażenia. Wielu projektantów opraw oświetleniowych również postanowiło postawić na ten surowiec, by stworzyć nietuzinkowe rozwiązania.

Z czego produkuje się drewniane elementy lamp? Zazwyczaj stawia się na lekkie i trwałe materiały, jak choćby ponadczasowe plecionki z rattanu i wikliny. Oprócz nich chętnie stosuje się bambus.

Do solidniejszych elementów, np. ciężkich podstaw lamp stojących bądź osłon w kinkietach używa się rodzimych lub egzotycznych gatunków drewna w ciepłych odcieniach i z niepowtarzalnym rysunkiem słojów, stanowiącym ich niezaprzeczalny atut dekoracyjny. Spory wybór takich produktów można znaleźć choćby na stronie: Lampy.it.

Oprawy z drewnianymi elementami – funkcjonalność i estetyka

Lampy z elementami drewnianymi to modne rozwiązania do domowych systemów oświetleniowych. Jeszcze kilka lat temu surowiec ten wykorzystywano przede wszystkim do stabilnych podstaw lamp stojących (np. trójnogów).

Materiały tego typu używa się także do tworzenia osłon źródeł światła. Bywają ażurowe, bądź w pełni zabudowane, dzięki czemu uzyskuje się efekt mocno rozproszonego światła, co przydaje się zwłaszcza w pomieszczeniach do rekreacji.

Dlaczego warto się na nie zdecydować? Wyróżniają się ciekawym designem, wpisującym się w większość współczesnych trendów – od aranżacji minimalistycznych, przez klasyczne, po retro. Zazwyczaj dają przyjemne, ciepłe światło, co sprzyja regeneracji i odpoczynkowi. Idealnie sprawdzają się zwłaszcza w sypialniach i salonach, choć można też znaleźć dla nich miejsce w kuchniach, jadalniach, a nawet w przedpokojach i na klatkach schodowych. Wszystko zależy od typu, wielkości i wyglądu lampy.

Najmodniejsze style wnętrzarskie – oprawy oświetleniowe z drewna

Drewniane wyposażenie wnętrz to jeden z wręcz obowiązkowych elementów popularnych obecnie aranżacji. Również lampy drewniane znalazły szerokie grono zwolenników.

Najczęściej kojarzy się je z nurtem skandynawskim, który stara się być jak najbliżej natury. W tym przypadku łączy się subtelne drewniane konstrukcje z tekstyliami i szkłem, by zbudować praktyczne i efektowne rozwiązania oświetleniowe do nowoczesnych przestrzeni.

Podobną filozofię wyznają projektanci związani z nurtem eko w tworzeniu aranżacji wnętrzarskich. W takich przestrzeniach dominują rozwiązania z surowego drewna, często zupełnie nie przetworzonego – z nierównościami i sękami.

Piękne i dekoracyjne oprawy drewniane nadają się też do innych przestrzeni. Modele z egzotycznych gatunków w intensywnych kolorach polakierowane na wysoki połysk, wpisują się choćby w założenia nurtu art déco oraz glamour. Ich elegancka forma dodaje domowym wnętrzom nieco luksusu i stylowego klimatu.

Opcji jest naprawdę wiele. Wystarczy tylko przyjrzeć się dostępnym konstrukcjom, by znaleźć idealną lampę drewnianą do każdego wnętrza.

Stylowe oświetlenie do domu z drewnianymi elementami – co najlepiej wybrać?

Drewniane lampy zyskują coraz większą popularność. Pojawiają się modele z elementami z sosny, rattanu, drewna eukaliptusowego lub ekologicznego bambusa – mnogość pomysłów od najlepszych projektantów może zachwycić nawet najbardziej wymagających estetów.

Nowoczesne produkty znacznie różnią się od dawnych opraw oświetleniowych. Obecnie wytwarzane rozwiązania z klasycznych materiałów współpracują bowiem z zaawansowanymi technologiami, np. LED i smart oświetleniem. Poprawia to komfort korzystania z lamp w zaciszu domowym, przy równoczesnym zadbaniu o ciekawą aranżację. Funkcjonalność łączy się zatem z wygodą, energooszczędnością i oczywiście ciekawą estetyką.