Autor: Dopoznania.pl
29 lipca, 2022Porady

Eklektyzm w projektowaniu wnętrz - na czym polega?

Style we wnętrzarstwie i architekturze cechują się tym, że moda na nie cyklicznie znika i odradza się na nowo. Czasem trudno się połapać, co w danym momencie jest na topie. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że tempo zmian w trendach jest takie szybkie, ale także oferta aranżacji wnętrz, zwłaszcza w tak dużych miastach jak Warszawa, jest niezwykle szeroka. Stylem, który w ostatnim czasie przeżywa prawdziwy renesans, zdaje się być eklektyzm.

Czym jest eklektyzm?

Co do zasady, by najlepiej zrozumieć charakter danego zjawiska, warto sięgnąć do etymologii, czyli pochodzenia słowa. Po raz pierwszy wyrażenia eklektyzm użyto w kontekście filozofii i sztuki. Tam oznaczało to dobieranie różnych, na pierwszy rzut oka nieprzystających do siebie elementów i tworzenie z nich spójnej całości. Czy w przypadku architektury intuicja ta także jest słuszna? Tak! Ten sposób urządzania wnętrza jest z całą pewnością dla osób, które nie lubią nudy w życiu. Nie spodobałby się szarym konformistom. Polega bowiem na zestawianiu ze sobą różnych elementów, często pochodzących z innych epok, a także niestandardowych połączeniach kolorystycznych i designerskich. Rozwiązanie to sprawdzi się w każdej przestrzeni. Dlatego jeśli zależy ci na tym, aby twój dom na przedmieściach lub nowoczesne mieszkanie w centrum miasta tętniły życiem i aż zachęcały do tego, by spędzać w nich warty wspominania czas, warto przemyśleć styl eklektyczny.

Eklektyczne rozwiązania architektoniczne

Coraz więcej wskazuje na to, że projektowanie wnętrz w jednolitym stylu powoli odchodzi do przeszłości. Każdy architekt wnętrz szanujący swoją branżę wie, jak uczynić przestrzeń bardziej eklektyczną. By tego dokonać, stosuje się wiele zabiegów. Słowem kluczowym, które najlepiej oddaje istotę eklektyzmu, jest kontrast. Projektanci decydujący się na tworzenie w tym stylu nie boją się łączenia przeciwieństw. Modernistyczne, cechujące się prostotą, wyważone meble połączone z rozmaitymi meblami vintage? Proszę bardzo! W swoim mieszkaniu możesz nie tylko przenosić się w czasie, ale także być w różnych epokach jednocześnie. Mieszanie elementów różnych okresów sprawi, że Twoja przestrzeń będzie jedyna w swoim rodzaju i zachwyci odwiedzających ją gości.

Łączenie różnych stylów - najpopularniejsze przykłady

Eklektyzm to prawdziwe zaprzeczenie minimalizmu. Jego stosowanie w architekturze ma już długą historię. Budynki wykonane w tym stylu wyróżniają bogate zdobienia i łączenie ze sobą różnych, na pozór nie mających ze sobą nic wspólnego motywów. Nic dziwnego więc, że przykuwają uwagę zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Eklektyczne budynki często stają się lubianymi celami turystycznymi. Za przykład mogą posłużyć słynna Casa Mila w Barcelonie oraz Opera w Paryżu autorstwa Charlesa Garniera. Miejsca te przykuwają co roku uwagę tysięcy ludzi. Nie powinien dziwić więc fakt, że tego typu wystrój wraca ostatnio do łask.

Jak zdobyć eklektyczne wnętrze u siebie?

Dobór odpowiednich rozwiązań wcale nie jest niczym prostym. W przypadku tak niestandarowego modelu wykończeń jak eklektyzm, niestety bardzo łatwo przesadzić i skazać się na konieczność życia w kiczowatej przestrzeni. Dla osób, dla których wykończenie wnętrz jest ważne, brzmi to jak prawdziwy koszmar. Dlatego jeśli chcesz, aby wykończenie Twojego mieszkania nie pozostawiało możliwości do sformułowania żadnych zarzutów, powinieneś powierzyć wykonanie specjalistom z tej dziedziny.  Wiadomo, każdy z nas chciałby dorzucić coś od siebie do projektowania wnętrza własnego kąta, ale wieloletnie wykształcenie i zawodowy zmysł estetyczny architektów sprawia, że warto im całkowicie zaufać w tej kwestii. Miastem, w którym zlokalizowanych jest wiele firm oferujących profesjonalne wykończenia wnętrz, jest Warszawa. Stolica zazwyczaj przoduje w oferowaniu różnych usług, w tym przypadku nie jest inaczej.

Artykuł powstał przy współpracy z Moovin Interiors.