Autor: Dopoznania.pl
9 lipca, 2021Porady

Gabiony- oryginalny pomysł na ogrodzenie domu

Właściciele domów starają się, by ich posesje były ogrodzone w jak najładniejszy sposób. Bramy są bowiem wizytówką domu, którą goście widzą w pierwszej kolejności. Ważne jest, by całość dobrze komponowała się z ogólnym wyglądem domu. Coraz więcej osób decyduje się na ogrodzenia gabionowe. Skąd wzięła się ich popularność i dlaczego warto w nie zainwestować?

 

Czym są gabiony?

Gabion z języka włoskiego oznacza dużą klatkę lub kosz szańcowy. Jest to prostopadłościenny element budowlany. Jego zadaniem jest wzmacnianie skarp, nasypów ziemnych lub brzegów rzeki. Często gabiony stanowią element ozdobny, umieszczony przy drogach. Zwykle mają formę kosza, zapełnionego kamieniami.

Ogrodzenie gabionowe

Gabion jest stalową konstrukcją, wykonaną z siatki zgrzewanej lub kratownicy spawawczej. Dodatkowo wzmocniona jest ona systemem śrubowym oraz słupami stabilizującymi. Całość tworzy pewnego rodzaju kosze. Gabiony zapełnia się różnego rodzaju materiałem, na przykład: kamieniami, szkłem, lub innym kruszywem. Właśnie w taki sposób powstają ogrodzenia gabionowe, które cieszą się coraz większą sympatią właścicieli domów.

Cena ogrodzeń gabionowych jest zróżnicowana w zależności od kilku czynników. Po pierwsze bardzo duży na nią wpływ ma ukształtowanie terenu. Po drugie klient ma do wyboru dwa rodzaje wypełnień gabionów. Może zdecydować się na wypełnienie ich na całej wysokości lub do pewnego jej momentu. Od tego zależeć będzie, ile kruszywa trzeba zakupić. Cena różnego rodzaju kamieni również wpływa na ogólne koszty instalacji ogrodzenia gabionowego.

Najlepiej wykonane gabiony powinny być zbudowane z ceownika o wymiarach 20x8x2 mm poziomo oraz drutu fi o wymiarach 5,0 mm pionowo. Standardowe wymiary oczka to 50x200mm. Na trwałość ogrodzeń gabionowych wpływa pokrycie materiałów cynkiem ogniowym. Taka powłoka antykorozyjna zapewnia niezwykle mocną odporność na uszkodzenia.

Kosze gabionowe, jako element ogrodzenia

Kosze gabionowe wykorzystywane do produkcji ogrodzeń wykonane są z odpowiedniej długości prętów oraz ceowników. Daje to gwarancję trwałości, sztywności oraz solidności konstrukcji. Kosze wykonywane na indywidualne zamówienie klienta można wypełnić różnego rodzaju kruszywem. Kamienie ułożone w oryginalny sposób będą świetnym elementem wystroju ogródka.

Charakterystyka elementów spawanych wyróżnia się niezwykłą trwałością. Każdy drut na łączeniu z ceownikiem jest dokładnie spawany. Taka konstrukcja przez lata zostaje w pierwotnym układzie. Nie ma możliwości, by jakiekolwiek działanie czynników atmosferycznych mogło je zniszczyć.

Zalety koszy gabionowych

Ogrodzenia wykonane z koszy gabionowych stanowią niezwykle oryginalny element wystroju podwórka. Są estetyczne i stylowe. To świetny sposób na przyciągnięcie wzroku wszystkich gości. Idealnie dopasowują się do wyglądu domu. Podkreślają naturalność oraz prostotę. Wypełnienie koszy gabionowych zależy od właściciela domu. Właśnie dlatego ogrodzenia te, są obecnie tak chętnie wybierane. Ogromną zaletą ogrodzeń gabionowych jest ich zdolność do tłumienia hałasu. Są trwałe, proste w utrzymaniu oraz bezpieczne dla środowiska. Co ważne ogrodzenia gabionowe to znakomity sposób na zapewnienie poczucia prywatności. Stanowią znakomitą barierę  oddzielającą dom od drogi i wzorku niepożądanych przechodniów.

Ogrodzenia gabionowe bez wątpienia zyskują na popularności. Coraz więcej osób decyduje się na ich montaż. Nic w tym dziwnego, ponieważ mają one wiele zalet, które przeważają nad standardowymi ogrodzeniami.  Jest to świetna opcja dla wszystkich ludzi ceniących sobie wygodę, elegancję oraz nowoczesne rozwiązania.