Autor: Dopoznania.pl
2 marca, 2020Porady

Idealny ogród – co do tego potrzebujesz?

Ogród to często duma właściciela, a do tego miejsce odpoczynku. Aby jednak odpowiednio zadbać o ogród i uzyskać doskonały rezultat, należy zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia.

Bez odpowiednich narzędzi trudno dbać nawet o nieduży ogród, nie wspominając już o wielkich powierzchniach zielonych. Jakie zatem narzędzia kupić? Oto kilka propozycji. 

Kosiarka

Podstawowe urządzenie, które jest niezastąpione w każdym ogrodzie, to kosiarka do trawy. Na rynku znajdziemy bardzo dużo modeli i typów kosiarek. Możemy wybierać między urządzeniami elektrycznymi i spalinowymi, między modelami z koszem lub bez kosza. To wszystko oznacza, że łatwo dobierzemy kosiarkę, która najbardziej odpowiada naszym potrzebom i będzie dla nas najwygodniejsza w obsłudze. Tańsze i wygodniejsze w eksploatacji są kosiarki elektryczne. Nadają się jednak do ogrodów małych i średnich, ale musi być łatwy dostęp do gniazdka elektrycznego. Za to kosiarki spalinowe lepiej poradzą sobie w przypadku dużych ogrodów, ale także przy wysokiej i mokrej trawie. Jeśli chcemy zapewnić sobie łatwe i regularne koszenie, warto wziąć pod uwagę także roboty do koszenia trawy (kosiarka automatyczna), które są coraz tańsze. 

Elektryczne nożyce do żywopłotu

Inne narzędzie, które można użyć do cięcia trawy, ale nie tylko, to nożyce do żywopłotu elektryczne. Idealnie sprawdzą się zarówno w przydomowym ogrodzie, jak i do profesjonalnego użytku. Dzięki takiemu narzędziu można uzyskać doskonały efekt. Mało tego, regularne przycinanie żywopłotu elektrycznymi nożycami pozwala nie tylko uzyskać pożądany kształt, ale i pozytywnie wpływa na sam żywopłot.

Na rynku znajdziemy różne modele elektrycznych nożyc do żywopłotu. W małych ogrodach w zupełności wystarczy zaopatrzyć się w sekator, którego ostrze nie przekracza 45 cm. Jeśli jednak to za mało, bez problemu można zaopatrzyć się w nożyce o ostrzach nawet 70-centymetrowych i z silnikiem o mocy 700 W. Można znaleźć także modele teleskopowe, dzięki którym łatwo przycinać nawet bardzo wysokie żywopłoty. Jeśli w pobliżu nie ma gniazdka elektrycznego, można zdecydować się na nożyce spalinowe. Trzeba jednak pamiętać, że nie tylko są hałaśliwe, ale i ciężkie, a tym samym niewygodne w użytkowaniu.

Kosa i podkaszarka

Do ogrodu, gdzie jest dużo zakamarków, drzew, różnych obiektów, lepszym rozwiązaniem niż kosiarka może okazać kosa spalinowa lub podkaszarka. Łatwiej po prostu nimi manewrować.

Kosa spalinowa nie ma przewodu zasilającego, więc jest dość mobilnym narzędziem. Sercem tego urządzenia jest silnik, a do tego mamy wysięgnik i element tnący. Natomiast podkaszarki mogą być również spalinowe, ale i elektryczne. Te ostatnie są oczywiście mocniejsze. Tutaj trzeba samemu zdecydować, czy wygodniejsza będzie dla nas podkaszarka, czy kosa spalinowa, która jest cięższa. Jeśli zdecydujemy się na podkaszarkę, trzeba jeszcze zwrócić uwagę na element tnący. Może to być głowica z żyłką nylonową (ręczna, półautomatyczna, automatyczna), głowica z nożami tnącymi lub tarcza tnąca. W przypadku kosy spalinowej warto za to zwrócić uwagę na jej moc, średnicę cięcia i regulację rękojeści.

Wertykulator

Wśród narzędzi do pielęgnacji ogrodu nie powinno również zabraknąć takiego urządzenia jak wertykulator. Dzięki niemu trawnik w ogrodzie będzie idealny. Wertykulator ma długie ostrza, które wbijają się w ziemię i ją nacina, tworząc podłużne rowki. Te nacięcia naruszają wierzchnią warstwę gleby, sprawiając, że warunki do wegetacji trawy stają się bardzo dobre. Należy jednak pamiętać, żeby używać wertykulator regularnie. Wtedy uzyskamy najlepsze efekty. Pozbędziemy się w ten sposób nie tylko mchu, ale i filcu (wierzchnia warstwa gleby powstając w wyniku regularnego koszenia). Wertykulatory mogą być ręczne, spalinowe i elektryczne.

Piła łańcuchowa

Do pielęgnacji ogrodu przyda się także piła łańcuchowa. Do czego można ją wykorzystać? Idealnie sprawdzi się do regularnego przycinania drzew i krzewów. Mało tego można nadać im różne fantazyjne kształty, chociaż do tego wygodniejsze będą jednak elektryczne nożyce. Za to piła łańcuchowa będzie niezastąpiona, gdy przyjdzie nam usunąć jakieś drzewko z ogrodu. Zanim jednak kupimy takie narzędzie, należy się zastanowić, czy postawić na model elektryczny, czy na spalinowy. Do większości prac w ogrodzie wystarczy tak naprawdę piła elektryczna. Jest tańsza i lżejsza niż spalinowa, a do tego pracuje dość cicho. Pewną niedogodnością jest jednak przewód zasilający, który może utrudniać manewrowanie piłą. Natomiast model spalinowy będzie lepszy, gdy będziemy go używali również poza ogrodem do bardziej wymagających prac (np. remontowych).

Odkurzacz ogrodowy

Jeśli mamy bardzo duży ogród, warto wziąć pod uwagę zakup odkurzacza do liści. Przy czym najlepiej wybrać model, który ma dwie funkcje i może zdmuchiwać liście, jak i je zasysać do specjalnego worka. Dzięki takiemu odkurzaczowi można błyskawicznie usunąć liście i zabrudzenia z twardej nawierzchni, z trawy, rabat, a nawet z grilla czy kominka.

To oczywiście tylko kilka propozycji narzędzi, w jakie warto zaopatrzyć się w ogrodzie. Ostateczny wybór powinien zależeć od wielkości ogrodu i naszych potrzeb.