Autor: Dopoznania.pl
5 października, 2021Porady

Ile kosztuje brama garażowa?

Budując wymarzony dom, trudno wyobrazić go sobie bez dodatkowego pomieszczenia, jakim jest garaż. Wprawdzie nie spędzamy w nim zbyt wiele czasu, jednak pełni wiele istotnych funkcji użytkowych. Dlatego już podczas etapu projektowania ważne jest, aby i garażowi poświęcić należytą uwagę i dobrze zapanować jego wnętrze oraz przemyśleć to, jaką bramę do garażu zdecydujemy się zamontować. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając bramę? Jaki rodzaj wybrać oraz jakie są ceny bram garażowych?

Bramy garażowe – na co zwrócić uwagę?

Odpowiednio dobrane garażowe bramy są istotne ze względu na kilka istotnych czynników: komfort mieszkania, oszczędności związane z izolacją termiczną, bezpieczeństwo i ochronę przed włamaniem Szukając bramy, warto zwrócić uwagę na materiał, z którego jest wykonana oraz jej estetykę i spójność z resztą elementów domu. Oferta na rynku jest naprawdę szeroka. Dostępne modele spełniają różne funkcje, a co za tym idzie, różnią się od siebie ceną. Najtańsze oferty, jakie możemy znaleźć na rynku, rozpoczynają się od kilkuset złotych, natomiast najdroższe potrafią wynieść kilkakrotnie więcej.

Garażowe bramy – komfort, oszczędność, bezpieczeństwo, estetyka

Dobierając bramę garażową do swojego domu, zwróć szczególną uwagę na sposób otwierania i zamykania bramy, termoizolację, czyli materiał, z którego jest wykonana i metody ocieplenia bramy. Na dalszym etapie istotny będzie także prawidłowo wykonany montaż. Bramy najczęściej ocieplane są pianką lub styropianem. Im wyższa termoizolacja, tym mniej ciepła ucieka na zewnątrz, a co za tym idzie – oszczędzamy na ogrzewaniu. W ramach bezpieczeństwa warto zwrócić uwagę na parametry zabezpieczające i klasę odporności na włamanie – od R1 do R6, gdzie wyższy numer to lepsze zabezpieczenia. Wygląd bramy garażowej również wpływa na całościową estetykę budynku, wszak brama zajmuje dużą przestrzeń, często we frontowej części domu. Warto dobrać materiał i kolor spójny z drzwiami frontowymi i stolarką okienną oraz kolorem elewacji.

Bramy garażowe – ceny i jakość

W zależności od rodzaju bramy, użytych do jej wykonania materiałów, sposobu otwierania czy dodatkowych funkcjonalności, ceny mogą się od siebie znacząco różnić. Obecnie najtańszymi bramami dostępnymi na rynku są bramy uchylne. Ich cena z reguły nie przekracza tysiąca złotych, jednak wybierając tego typu bramę, należy liczyć się z dużą przepuszczalnością cieplną oraz zagospodarowaniem dużej ilości dodatkowego miejsca podczas otwierania i zamykania drzwi.

Innym rodzajem bram są bramy rolowane. Charakteryzują się wygodą obsługi i dużą szczelnością (choć nie tak jak bramy segmentowe), oraz małą ilością miejsca potrzebnego do użytkowania takiej rolety. Wadą jest wysokość nadproża – do zamontowania kasety potrzeba około 30 cm wysokości. Innym rozwiązaniem, mało przyjaznym dla oka i ogólnego wyglądu budynku jest montaż kasety na zewnątrz. Ceny takich bram rozpoczynają się od około dwóch tysięcy złotych w podstawowej wersji i docierają nawet do trzech lub czterech tysięcy złotych.

Najdroższymi i jednocześnie posiadającymi najlepsze parametry są bramy segmentowe. Ich ceny wahają się od dwóch i pół tysiąca nawet do sześciu. Zaletami tego rodzaju bram jest mała ilość miejsca potrzebna do jej otwierania i zamykania, estetyka oraz wysoka termoizolacja i energooszczędność.