Autor: Dopoznania.pl
12 lutego, 2020Inne

Ile kosztuje wymiana oleju w samochodzie?

Olej silnikowy jest tak samo ważny w samochodzie jak paliwo, które jest potrzebne do jego prawidłowego funkcjonowania Twoje auta. Zapewnia on prawidłowe smarowanie wielu części silnika co wpływa na jego żywotność oraz pracę. Ważna jest jego regularna wymiana oraz kontrolowanie jego poziomu.

Kontrola oleju silnikowego

Olej silnikowy odpowiada za pracę całego układu napędowego. Jeśli dbasz o olej nie musisz martwić się częstymi naprawami. Dzięki niemu wszystkie elementy silnika są smarowane i działają prawidłowo. Jednak zarówno nadmiar jak i niedobór oleju jest niebezpieczny dla pojazdu.

Poziom oleju silnikowego

Poziom oleju samochodowego mierzy się za pomocą bagnetu, który jest umieszczony w silniku. Jeśli chcesz sprawdzić jego poziom ustaw samochód na płaskiej powierzchni i nie rozgrzewaj silnika, gdyż rozgrzany olej może doprowadzić do poważnych oparzeń. Po wyjęciu bagnetu wyczyść go i włóż jeszcze raz w odpowiednie miejsce. Na miarce znajdziesz minimalny i maksymalny poziom, w którym powinien znajdować się olej.

Nadmiar oleju silnikowego powoduje, że ciśnienie w silniku wzrasta co może doprowadzić do jego rozszczelnienia. Olej może przedostać się do cylindrów co bardzo często skutkuje uszkodzeniem samochodu.

Minimalny poziom oleju może spowodować, że nie dotrze on do każdej części silnika, przez co nie będzie on dobrze nasmarowany. W efekcie może dojść do jego zatarcia co uniemożliwi dalszą podróż samochodem.

Podczas sprawdzania oleju silnikowego ważne jest także, aby zwrócić uwagę nie tylko na jego poziom, ale także na:

- kolor
- zapach
- zanieczyszczenia

Jeśli cokolwiek budzi Twój niepokój udaj się do mechanika samochodowego np. z Kuta Autoserwis z Poznania, aby sprawdził lub wymienił Twój olej.

Dobierz olej silnikowy

Olej silnikowy to płyn smarujący w każdym silniku spalinowym. Składniki oleju zaczynają wrzeć w temperaturze 350- 500°C. W celu zapewnienia jego prawidłowego składu do oleju dodawane są dodatki:

- przeciwutleniające
- przeciwkorozyjne
- zwiększające smarowność
- obniżające temperaturę krzepnięcia
- utrzymujące zanieczyszczenia w jednorodnej zawiesinie
- obniżające temperaturę pieniania oleju

Bardzo ważne jest, aby odpowiednio dobrać olej silnikowy do posiadanego samochodu.

Pamiętaj, aby odpowiednio wybrać olej silnikowy do Twojego samochodu

Rodzaje oleju silnikowego

Wybór rodzaju oleju silnikowego rozpocznij od odpowiedniego doboru oleju do danego pojazdu. Kieruj się głównie wytycznymi producenta pojazdu. Jeśli zastanawiasz się, jaki olej silnikowy będzie najbardziej odpowiedni do Twojego samochodu, zapytaj mechanika samochodowego lub dobierz olej według poniższych wytycznych.

Kryteria wyboru oleju

- Poziom lepkości- oleje, posiadające niską lepkość są zbyt wodniste dla silnika i mogą powodować duże uszkodzenia. Olej, który ma średni poziom lepkości jest najczęściej stosowany w autach osobowych. W starszych pojazdach oraz samochodach sportowych wykorzystuje się oleje o wysokiej lepkości.

- Norma jakości- Amerykański Instytut Nafty podzielił olej silnikowy na normy: C (dla samochodów z silnikiem diesla) oraz S (dla silników benzynowych). Druga litera oznaczenia powinna być jak najwyższa, co oznacza lepszą jakość oleju.

Europejskie Zrzeszenie Producentów Pojazdów Samochodowych określa normy oleju jako: A/B (dla olejów do silników benzynowych i diesla), C (dotyczy olejów niskopopiołowych dla silników diesla i benzynowych przystosowanych do najnowszych norm czystości spalin) oraz E (dla silników w samochodach ciężarowych).

- Klasa jakości- uzależniony od producenta samochodu. Przed zakupem auta warto poczytać i zdobyć informacje, który rodzaj oleju silnikowego jest najbardziej odpowiedni dla naszego samochodu. Informacje na temat preferowanego oleju silnikowego zawarte są w książce serwisowej auta.

Rodzaje oleju

- Olej silnikowy syntetyczny- przeznaczony do silników w nowych samochodach. Niektóre z olejów posiadają silne parametry myjące, które mogłyby uszkodzić silnik przy użyciu w starszych samochodach.

- Olej silnikowy półsyntetyczny- mieszanka oleju mineralnego oraz oleju syntetycznego. Olej ten wykorzystywany jest głównie w silnikach kilkuletnich samochodów.

- Olej silnikowy mineralny- stosowany w starszych silnikach, które mają co najmniej 10 lat.

Ile kosztuje wymiana oleju

Koszty wymiany oleju silnikowego mogą różnić się w zależności od rodzaju silnika, wybranego oleju oraz modelu pojazdu.

Ile kosztuje olej silnikowy

Największe różnice można zauważyć podczas wyboru między olejem syntetycznym a mineralnym. Koszt oleju syntetycznego jest dwa razy większy niż oleju mineralnego, jednak jest on najbardziej popularnym i jakościowo najlepszym płynem dla silnika.

Litr oleju syntetycznego kosztuje około 30- 35 złotych. Jeśli Twój samochód należy do starszych modeli i ma tendencję do dużego spalania oleju silnikowego warto wybrać olej mineralny, gdyż jego koszt za litr wynosi około 15 złotych. Dzięki temu jesteś w stanie zaoszczędzić kilka złotych na oleju.

Przy wymianie oleju zwróć uwagę na kolor, zapach i zabrudzenia

Jaki jest koszt wymiany oleju silnikowego w warsztacie

Najczęściej wymienia się olej silnikowy w warsztacie. Usługa ta jest niedroga i zajmuje mało czasu. Udając się do warsztatu samochodowego możesz liczyć na fachową poradę dotyczącą wyboru oleju oraz wymiany filtra. Ile kosztuje wymiana oleju silnikowego?

Uwarunkowane jest to między innymi od pojemności silnika. Przed zakupem oleju trzeba dowiedzieć się jaką ilość można wlać do silnika. Najczęściej olej sprzedawany jest w butelkach 4- 5 litrowych co w zależności od rodzaju wybranego oleju będzie Cię kosztowało około 100- 300 złotych. Najtaniej będzie pojechać z własnym olejem do warsztatu jednak nie jest to wymagane.

Wraz z olejem zostaje wymieniony także filtr. W zależności od posiadanego rodzaju samochodu koszt filtra olejowego może wynosić od 20- 40 złotych. Jeśli posiadasz samochód sportowy, zabytkowy lub jeden z najnowszych modeli możesz liczyć się z kosztem nawet do 150 złotych za nowy filtr olejowy.

Kolejnym czynnikiem składającym się na koszt wymiany oleju silnikowego w warsztacie samochodowym jest robocizna. Najwięcej za tą usługę zapłacisz w autoryzowanym serwisie dealerskim. Koszt naprawy u mechanika w zwykłym zakładzie samochodowym może być nawet trzy razy niższy. Średnia cena za usługę wymiany oleju silnikowego wynosi około 50- 100 złotych.

Średni koszt wymiany oleju silnikowego w warsztacie może wahać się od 150- 500 złotych. W zależności od rodzaju oleju, modelu samochodu, rodzaju filtra olejowego oraz wliczając koszty robocizny.

Chcesz wymienić olej samodzielnie? Sprawdź czy się to opłaca.

Samodzielna wymiana oleju silnikowego- czy warto?

Wymiana oleju silnikowego nie należy do trudnych i skomplikowanych czynności. Wystarczy odpowiedni sprzęt, a możesz zaoszczędzić trochę gotówki.

Dla posiadaczy domów jednorodzinnych nie powinno to stanowić najmniejszego problemu. Wymiana oleju silnikowego wymaga posiadanie garażu, w którym można wykonać to zadanie. Jeśli jednak nie masz możliwości skorzystania z garażu należy wynająć na godzinę lub dwie stanowisko obsługowe, którego wynajem będzie Cię kosztował około 20- 50 złotych za godzinę.

Trzeba także zadbać o potrzebny sprzęt do wymiany oleju- miska i narzędzia. Jeśli ich nie posiadasz będziesz musiał liczyć się z wydaniem około 150 złotych na ich zakup. Jednak jeśli posiadasz więcej samochodów i będziesz wymieniać olej co roku, koszt zakupu tych narzędzi bardzo szybko się zwróci.

Zużytego oleju nie możesz wylać na podwórko lub do kanalizacji. Trzeba udać się punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Stacje benzynowe również odbierają zużyty olej. Warto jednak zorientować się wcześniej czy dana stacja odbiera olej, który później w specjalny sposób zutylizuje.

Przed wymianą oleju warto policzyć czy samodzielna wymiana bardziej nam się opłaca niż udanie się do mechanika samochodowego. W warsztacie fachowcy zrobią to sprawnie i dokładnie, a Ty nie musisz martwić się o bałagan w garażu.

Chcesz wymienić olej? Jak często powinieneś go wymieniać? Wszystko zależy od samochodu.

Jeśli nie wiesz jak sprawdzić olej silnikowy udaj się do mechanika samochodowego

Wymiana oleju silnikowego- co ile kilometrów?

Nie ma żadnych reguł, które określają najlepszy czas na wymianę oleju silnikowego. Olej najczęściej wymieniany jest, gdy się zużyje lub kontrolka na desce rozdzielczej da znać, że jest taka potrzeba. Wielu producentów twierdzi, że na dobrym rodzaju oleju silnikowego można przejechać 30- 50 tysięcy kilometrów. Nie warto jednak czekać, aż samochód sam pokaże, że już czas na wymianę oleju.

Aby zapobiec zatarciu silnika powinno się wymienić:

- olej syntetyczny- po około 15 tysiącach kilometrów

- olej półsyntetyczny- po około 10- 12 tysiącach kilometrów

- olej mineralny- po około 10 tysiącach kilometrów

Każdy samochód musi mieć regularnie wymieniany olej silnikowy. Nie wierz w mity, że na oleju możesz jeździć przez kilka lat. Sprawdź co jest prawdą, a co mitem.

Wymiana oleju silnikowego- mity

Na temat oleju silnikowego powstało wiele mitów. Zobacz, na które musisz uważać.

- Oleju nie trzeba wymieniać- krążą pogłoski, że oleju nie trzeba wymieniać, a nacisk na jego wymianę powodowany jest przez producentów samochodowych.

- Delikatna jazda pozwala na zrezygnowanie z wymiany oleju- mniej intensywna jazda może powodować mniejsze spalanie oleju, jednak nie wyklucza to całkowitej wymiany oleju po przejechaniu odpowiedniej ilości kilometrów.

- Olejów nie wolno mieszać- jeśli nie mamy możliwości dolania oleju silnikowego tej samej marki, należy wybrać olej najbardziej zbliżony swoją lepkością i jakością do poprzedniego. Oleje można mieszać, ale zaleca się używania tego samego oleju.

- Olej “long life” pozwalają przejechać więcej kilometrów- w warunkach laboratoryjnych jest możliwe przejechanie 30 tysięcy kilometrów na jednym oleju. Jednak jeżdżąc po mieście, autostradą lub polną drogą zużycie paliwa jest równe i może on się spalać szybciej co powoduje, że trzeba go wymieniać częściej.

- Czarny olej- zużyty olej- olej czasami zmienia barwę jednak nie znaczy to, że jest spalony i trzeba go wymieniać. Czarny kolor oleju wynika z wymieszania go z drobinkami sadzy, które znajdują się w silniku.

W dzisiejszych czasach bez samochodu jest jak bez ręki. Warto zadbać o to, aby był czysty w środku i na zewnątrz. Najważniejsze jest jednak, aby zadbać o wszystkie części eksploatacyjne pojazdu. Jeśli będziesz pamiętał o płynie chłodniczym, płynie do spryskiwaczy i w szczególności o oleju zagwarantujesz sobie długą żywotność samochodu. Dzięki dobremu smarowaniu wszystkich części auta będziesz miał pewność, że Twój pojazd nigdy Cię nie zawiedzie.

Artykuł przygotowany we współpracy z firmą Kuta Autoserwis z Poznania zajmującą się naprawą aut a także auto pomocą, holowaniem oraz transportem samochodów oraz maszyn budowlanych.

    Devenir accro au Viagra | Sicherheit Ihr Viagra nicht geheim | Viagra voor vrouwen | Il Viagra può aiutarti | Quieres comprar Viagra