Autor: Dopoznania.pl
9 listopada, 2020Inne

Implant zęba - kiedy zdecydować się na zabieg implantologiczny, czy jest alternatywa?

Zdrowy i piękny uśmiech jest niewątpliwie wizytówką człowieka. Zadbane uzębienie to ogromny atut - podnosi atrakcyjność i wpływa na samopoczucie. Uśmiech wyrysowany na twarzy bezsprzecznie zachęca do nawiązania kontaktu. Niestety, nie wszyscy mogą cieszyć się pełnym uzębieniem przez całe życie. Współczesna stomatologia oferuje szereg rozwiązań, dzięki którym jest to cel możliwy do osiągnięcia.

Czym jest implant stomatologiczny? ⇛ Rodzaje implantów ⇛ W jaki sposób przebiega zabieg? Zalety i przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Sprawdź sam!

Najczęstszymi powodami utraty zębów są próchnica lub choroby dziąseł. Aby temu zapobiec warto pamiętać o utrzymaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej. Oprócz tego bardzo istotną rolę odgrywa systematyczna kontrola w gabinecie stomatologicznym. W przypadku, gdy mamy do czynienia z brakiem uzębienia najlepszą opcją jest zastosowanie implantu. Czym jest implant stomatologiczny? Kiedy zdecydować się na zabieg? Czy istnieje alternatywa? Przeczytaj poradnik i dowiedz się więcej!

Czym jest implant stomatologiczny?

Stomatologia to dziedzina, która nieustannie się rozwija. W obecnych czasach osoby borykające się z częściowym brakiem uzębienia mogą w każdej chwili zdecydować się na wstawienie implantu stomatologicznego. Implant dentystyczny to nic innego, jak odpowiednie mocowanie pod sztuczną koronę zębową. Najczęściej wykonany jest z tytanu i przypomina naturalny korzeń zęba. Może z powodzeniem zastąpić pojedynczego zęba, jak i cały łuk. Implanty występują w formie śruby, którą umieszcza się w żuchwie, w miejscu, gdzie pacjent ma ubytek. Odbywa się to poprzez wkręcenie. Implant umieszczany jest w kości na stałe. Po jakimś czasie dochodzi do zrośnięcia go z tkanką kostną (trwa to od 3 do 6 miesięcy). Bardzo ważne jest, aby kolor implantu odpowiadał naturalnemu uzębieniu, ponieważ dzięki temu całkowicie zminimalizujemy ryzyko jego widoczności.

Rodzaje implantów stomatologicznych

Wyróżniamy kilka rodzajów implantów stomatologicznych. Najpopularniejszymi, a zarazem najczęściej wybieranymi są implanty tytanowe. Niekwestionowaną zaletą tego rodzaju implantów jest materiał z jakiego zostały wykonane. Tytan to metal obojętny - nie wywołuje reakcji alergicznych, przez co przyjmie się w organizmie każdego człowieka. Dodatkowo implanty tytanowe są bardzo wytrzymałe i trwałe, co sprawia, że jest to inwestycja na wiele lat. Implanty tytanowe z powodzeniem mogą stanowić podłoże dla mostów protezowych. Jedynym minusem tego rozwiązania jest fakt, iż najczęściej przybierają szary kolor. Oznacza to, że wszczepy z biegiem lat mogą stać się lekko widoczne w jamie ustnej. Niemniej jednak jest to bardzo trwała i opłacalna inwestycja.

implanty stomatologiczne

Odpowiednikami implantów tytanowych są implanty cyrkonowe, zwane inaczej ceramicznymi. Ogromnym plusem tego typu implantów jest estetyka - mają odcień bardzo zbliżony do naturalnego koloru dziąseł. Dodatkowo, są wykonane z cyrkonu. Materiał ten jest odporny ścieranie, na zimne lub gorące temperatury, działanie kwasów, nie ulega odbarwieniu, a co najważniejsze -  doskonale scala się z tkanką kostną. W porównaniu do implantów tytanowych są nieco mniej stabilne. Bardzo często zachodzi konieczność odbudowy kości. Są też znacznie droższe. W stomatologii pojawiły się stosunkowo niedawno, stąd też niewiele gabinetów dentystycznych decyduje się świadczyć tę usługę.

Jak przebiega leczenie implantologiczne?

Pierwszym krokiem w celu wykonania implantów dentystycznych jest niewątpliwie konsultacja z wykwalifikowanym stomatologiem. Podczas wizyty pacjent zostanie przebadany ze szczególną dokładnością. Sprawdzony implantolog wdroży wówczas odpowiedni plan leczenia implantologicznego.  Może być konieczne również wykonanie zdjęcia RTG szczęki. Warto zaznaczyć, iż wszczepienie implantów może odbyć się dopiero po ukończeniu 20 roku życia, gdyż z reguły to właśnie w tym czasie zatrzymuje się rozwój kostny w organizmie.

Zabieg implantologiczny może być przeprowadzony natychmiast po wyrwaniu zęba, jednak rozwiązanie to jest rzadko wybierane przez pacjentów - głównie ze względów estetycznych, jak i zaburzenia budowy anatomicznej szczęki. Uważa się, iż optymalny czas na przeprowadzenie tego rodzaju zabiegu to ok. 3 miesiące od ekstrakcji zęba. Możliwe jest także późniejsze wstawianie implantów.

Po omówieniu wszystkich szczegółów z pacjentem nadchodzi czas na wszczepienie implantów. Termin jest ustalany w trakcie wizyty u stomatologa. Nie da się ukryć, iż wiele pacjentów do wykonania zabiegu zniechęca ból związany z ingerencją w tkankę kostną. Wbrew pozorom zabieg implantologiczny jest niemal bezbolesny. Trwa maksymalnie do 2 godzin i polega na wywierceniu małych otworów w kości szczęki. W tych miejscach umieszczane są wszczepy, czyli tytanowe śruby. Po upływie określonego czasu chirurg przygotowuje specjalny łącznik, który scala się z wszczepem. Na nim mocowany jest sztuczny ząb. Odcień korony protetycznej dobierany jest względem barwy zębów pacjenta, dlatego też efekt finalny prezentuje się bardzo naturalnie. Po zakończonym leczeniu stomatolog przedstawi wskazówki, jak dbać o implanty, aby jak najdłużej służyły nam w nienaruszonym stanie.

Implant zęba - zalety

Zabieg wszczepienia implantów zębowych na przestrzeni lat zyskał ogromną popularność. Nic dziwnego, w końcu ma wiele zalet. Przede wszystkim koryguje braki w uzębieniu. Pacjenci mogą cieszyć się zdrowym, pięknym uśmiechem, który niewątpliwie jest ich wizytówką. Warto podkreślić, iż implanty zębowe są bardzo komfortowe w użytkowaniu. W żadnym stopniu nie powodują dyskomfortu i bólu. Do złudzenia przypominają naturalne uzębienie. Odpowiednio dobrane implanty zębów są niemal niezauważalne. Implant zapobiega zanikowi tkanki kostnej, co zwykle zachodzi po wyrwaniu zęba.

Dodatkowym plusem jest stabilność. Korona na implancie trzyma się bardzo dobrze. Co więcej, istnieje możliwość wykonania całych mostów, co sprawia, że protezy powoli odchodzą w niepamięć. Oprócz tego nie wpływają na mowę, co niestety bardzo często zdarza się w przypadku protez zębowych. Nie ulega wątpliwości, iż wszczepienie implantów zębowych to długotrwała inwestycja. Niejednokrotnie służą one pacjentom przez całe życie.   Oczywiście, istnieją pewne przeciwwskazania, niemniej jednak w większości przypadków implanty zębowe są aż w 99% przyjmowane przez ludzki organizm, co jest gwarancją sukcesywnego leczenia.

Przeciwwskazania do wszczepienia implantu

Implanty zębowe w większości przypadków bez trudu przyjmują się w organizmie człowieka. Głównie przez wzgląd na materiał, z którego zostały wykonane. Jak już zostało wspomniane zarówno tytan, jak i cyrkon raczej nie wywołują reakcji alergicznych. Niemniej jednak istnieje wiele przeciwwskazań, przez które wszczepienie implantu staje się niemożliwe lub wiąże się ze sporym ryzykiem.

Głównym przeciwwskazaniem do podjęcia leczenia implantologicznego jest osteoporoza, czyli choroba osłabiająca tkankę kostną. W takiej sytuacji wszczepienie implantu staje się niemożliwe, gdyż nasz organizm może po prostu go odrzucić. Implanty zębów nie są wykonywane u osób chorujących na cukrzycę, zaburzenia krzepnięcia krwi, nerwicę i nowotwory. Ponadto nie zaleca się przeprowadzania tego typu zabiegu u kobiet w ciąży, ale również osób uzależnionych od alkoholu i innych używek. Przeciwwskazaniem są również wady serca, choroby szpiku kostnego czy choroba Parkinsona. 

Kiedy zdecydować się implant zęba?

Czołowym wskazaniem do wszczepienia implantu zęba są nade wszystko braki w uzębieniu. Mogą być one zarówno pojedyncze, jak i całkowite. Najczęściej wywołane są na skutek nieleczonej próchnicy, która doprowadza do konieczności ekstrakcji zęba, ale również paradontozy czy niewykształcenia zawiązków zębów. 

Na implant zęba warto zdecydować się w przypadku, gdy chcemy zapobiec zanikowi kości, który jak wiemy może nastąpić po wyrwaniu zęba. Dodatkowo, założenie implantów zębowych zapobiega zmianom kształtu twarzy, jak również różnym dolegliwościom wywołanym z utratą zęba, jak np. nawracający ból głowy, przykurcze mięśni czy zaburzenia zgryzu. Odkładając wykonanie implantów przez lata może doprowadzić do konieczności odbudowy kości, dlatego też jeśli istnieje taka możliwość, należy wykonać taki zabieg około 3-4 miesięcy po usunięciu zęba.

Czy istnieje alternatywa dla implantów dentystycznych?

Nie da się ukryć, iż braki w uzębieniu to poważny problem wielu pacjentów. Najszybszym i najskuteczniejszym sposobem jest wszczepienie implantu, jednak co w przypadku, gdy jest to niemożliwe? Stomatolodzy w takiej sytuacji proponują mosty porcelanowe. Bez wątpienia mają one wiele zalet i z powodzeniem mogą zastąpić implanty stomatologiczne. Stanowią doskonałe uzupełnienie zarówno jednego zęba, jak i całego łuku. Przęsła mostu osadzone są na zębach filarowych, co gwarantuje stabilność. Podobnie jak implanty zębowe są długotrwałą inwestycją - mogą posłużyć nawet kilkanaście lat. To, co wyróżnia mosty porcelanowe to naturalny wygląd, trwałość i wytrzymałość.

Innym rozwiązaniem jest wykonanie protezy zębowej. Metoda ta jest praktykowana w stomatologii od wielu lat. Nie wymaga ingerencji w jamę ustną pacjenta. Pobierany jest jedynie jego odcisk szczęki, na podstawie którego wykonywana jest proteza zębowa. W takiej sytuacji pacjent może odczuwać lekki dyskomfort z użytkowaniu. Co więcej, mogą wystąpić zaburzenia mowy.

Podsumowanie

Braki w uzębieniu to problem, który dotyczy wielu osób. Częściowa lub całkowita utrata zębów uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie naszej szczęki, przez co mogą pojawić się trudności ze spożywaniem pokarmów czy mową. W dzisiejszych czasach dziedzina stomatologii oferuje szereg możliwości, dzięki którym możemy cieszyć się zdrowym i pięknym uzębieniem.

Implanty zębowe to świetne rozwiązanie dla osób, które z różnych przyczyn utraciły zęby. Wbrew powszechnej opinii metoda ta jest całkowicie bezbolesna, mimo sporej ingerencji w jamę ustną pacjenta. Nowoczesna implantologia gwarantuje niewidoczne i estetyczne uzupełnienie uzębienia. Niewątpliwie jest to znakomita szansa na odbudowę uśmiechu, który jak wiemy wpływa na stan zdrowia  i podnosi naszą atrakcyjność.

    Devenir accro au Viagra | Sicherheit Ihr Viagra nicht geheim | Viagra voor vrouwen | Il Viagra può aiutarti | Quieres comprar Viagra