Autor: Dopoznania.pl
19 lipca, 2022Newsy

Inwestycja w nieruchomość- czy to dobry pomysł?

Inflacja i wyższe ceny stały się naszą smutną codziennością. Każdego dnia słyszymy, ze wszystko idzie w górę i nie ma prognoz, aby się to zmieniło. Jak w takim razie zabezpieczyć nasze oszczędności, aby za chwilę nie okazało się, że odkładane przez lata pieniądze zupełnie straciły na wartości? Czy warto kupić mieszkanie, aby zarabiać na wynajmie?

Analizy rynku pokazują, że takie rozwiązanie nadal wybiera wiele osób. Nic dziwnego – coraz częściej zauważamy, że przez rosnącą inflację gromadzone na kontach, lokatach, czy w przysłowiowej „skarpecie” pieniądze z dnia na dzień tracą na wartości. Dlatego klientami inwestycyjnymi pochwalić się może m.in. KDM Deweloper, realizujący Osiedle Poznań Malarska. Takie osoby widzą bowiem, że zamiast odkładać na kupkę lepiej zainwestować w coś tak trwałego, jak nieruchomość.

Na co jednak zwrócić uwagę wybierając mieszkanie lub dom pod wynajem? Deweloperzy odpowiadają chórem – lokalizacja!

- Dla przyszłych najemców, wśród których będą osoby młode i studenci, na pewno ma znaczenie dostęp do komunikacji miejskiej, sklepów, w tym centrów handlowych, a także terenów rekreacyjnych, idealnych do tego, by uprawiać sport – przedstawia Mateusz Glema z poznańskiego biura sprzedaży Grupy Inwest. – Poznań to 3 nasze inwestycje – Horyzont Naramowice, Wilda Corner i Nova Łacina 6. Inwestycja na Wildzie to „mieszany” produkt łączący osoby szukające lokali o wyższym standardzie dla siebie oraz klientów inwestycyjnych. Natomiast projekt na Ratajach to zdecydowanie produkt dla inwestorów – mówi Mateusz Glema.

Atrakcyjne lokalizacje miejskie to jedna z opcji – drugą są popularne kierunki na okres wakacji - Nasza oferta pozwala klientom inwestycyjnym realizować pełne spektrum rozwiązań. Słowackiego 7 i Nowe Ogrody na poznańskich Jeżycach to budynki wielorodzinne z lokalami mieszkalnymi, co oznacza, że możemy tutaj mówić o zakupie mieszkania i najmie długoterminowym, który przy odpowiednim sformatowaniu, będzie przynosić zyski. Na parterze w każdym z projektów znajdują się lokale usługowe, w które można zainwestować na komercyjnych zasadach. Z pewnością warto poznać też Nautic Park w nadmorskim Darłówku, gdzie apartamenty w pierwszej linii brzegowej są gotowe do odbioru. Nasi specjaliści przewidują zysk rzędu 4-8,5 procent w skali roku. Mamy tu na myśli oczywiście najem krótkoterminowy, do czego lokalizacja nadmorska będzie idealna, ponieważ liczba dni wynajmu może wynosić nawet 180 dni – opisuje Piotr Łopatka, członek zarządu Proxin Development.

Dobra lokalizacja to jedno, ale klienci zwracają też dużą uwagę na odpowiedni projekt każdego lokalu. - W celach inwestycyjnych głównie wybierane jest mieszkanie 2-pokojowe lub kawalerka. Wśród najemców zawsze jest sporo par oraz singli, a to będzie dla nich odpowiedni wybór. Warto też zwrócić uwagę na optymalny i funkcjonalny układ pomieszczeń, który pozwoli na swobodną aranżację. Z taką myślą projektowaliśmy inwestycję Apartamenty Bergera, która na dodatek jest idealnie skomunikowana z centrum Poznania, a jednocześnie posiada interesujące historyczne tło dzielnicy Wilda. – zauważyła Agata Nowaczyk, specjalista reprezentujący biuro sprzedaży EBF Development.

Nie możemy również zapomnieć o rentowności inwestycji. Na dziś na najmie długoterminowym można zyskać ok. 3-4%, jednak prognozuje się, że wartości te ulegną zmianie i wzrosną w najbliższym czasie. Dlaczego? Specjaliści uważają, że rynek najmu w najbliższym czasie wzrośnie – wiele osób rezygnuje z pomysłu zakupu nieruchomości, na co składa się kilka czynników:

  • Na rynek wchodzi pokolenie, które nie przywiązuje się do jednego miejsca, przez co łatwiej jest im zdecydować się na najem niż kupować co chwila nowy dom;
  • Przez rosnące ceny i stopy procentowe coraz trudniej o odpowiednią zdolność kredytową, przez co wiele osób rezygnuje z zakup nowego „M”;
  • Przez wojnę znacznie wzrosła ilość osób, które na najem się decydują – część osób przybywających z Ukrainy pozostanie u nas na stałe, a i oni muszą gdzieś mieszkać.

Warto jednak dodać, że na zakup nieruchomości warto zdecydować się możliwie jak najszybciej – ceny idą w górę niemal z dnia na dzień. - Kto decydował się w ostatnim czasie lub zrobi to niedługo, nie będzie żałował. Deweloperzy są niemal zmuszeni, by podwyższać ceny. Nasza propozycja mieszkaniowa Rynek Wschodni, przy ulicy Głównej i Smolnej w Poznaniu zaczyna się od ceny 8800 zł brutto/ mkw. Takich okazji warto szukać, bez względu na to, czy chcemy zakupić mieszkanie „pod inwestycję", flip, czy po prostu, by zaspokoić własne potrzeby mieszkaniowe. Każda z tych perspektyw będzie podobna. Ceny lokali na rynku pierwotnym wprowadzanych do oferty zbliżyły się w wielu projektach do 10 000 zł brutto / mkw., a będą wyraźnie rosły. Powodów jest wiele, m.in.: wyższe ceny materiałów, wykonawstwa, coraz mniej dostępnych gruntów – podsumowuje Marek Smogór, reprezentujący poznańską firmę Quadro Development.