Autor: Dopoznania.pl
27 sierpnia, 2020Porady

Jak dekorować okno, aby poprawić efekt wizualny wnętrza?

Okna w każdym pomieszczeniu odgrywają niebagatelną rolę - przede wszystkim zapewniają dopływ naturalnego światła. Żeby tak było, muszą być odpowiednio rozmieszczone, ale też nie można ich zbytnio zakrywać ciężkimi zasłonami. Co więcej, odpowiednia dekoracja zapewnia ciekawy efekt wizualny wnętrza. Jak go osiągnąć?

Praktyczna i estetyczna dekoracja okienna

Bez wątpienia aranżacje okien mają w jak największym stopniu wpłynąć na lepszy wygląd wnętrza, jednocześnie nie powinniśmy zapominać o tym, jak ważne są walory użytkowe. Jeśli źle dobierzemy dekorację, możemy być pewni, że ucierpi nie tylko estetyka pomieszczenia, ale i zabraknie praktycznych walorów - okno nie będzie chronić przed słońcem, na czym ucierpi też nasza prywatność, zwłaszcza gdy mieszkamy na parterze. 

Pamiętajmy, że dobrze wykonane aranżacje okien to takie, które pomagają budować ciepły, przyjemny klimat we wnętrzach, lecz żeby uzyskać taki rezultat, powinniśmy przestrzegać sprawdzonych reguł. Wiele zależy od tego, co znajduje się za oknem, bo skoro mamy tam piękny widok to szkoda go zakrywać. Co w tej sytuacji? Wystarczy oprawa okna, które podkreśli wyjątkowy krajobraz. Tam, gdzie słońce świeci najmocniej (a więc od strony południowej i zachodniej) dobrze też zamontować szczelne zasłony zapobiegające zbyt dużemu nagrzewaniu się pomieszczenia. 

Minimalizm we wnętrzu, czyli?

Jeśli planujemy zainwestować w ciężkie oraz grube zasłony powinniśmy pamiętać, że pasują one jedynie do niektórych pomieszczeń - zwłaszcza wysokich i dużych. W mniejszych wnętrze zostanie przytłoczone. Wnętrza nowoczesne cechują się tym, że panuje w nich minimalizm, brak jest tu stylistycznego przesytu. Urządzając więc takie pomieszczenie, wybierajmy zasłony proste, choć równie dobrze pasją żaluzje i rolety. Chcąc, aby we wnętrzu zapanowała przyjemna atmosfera ciepła i lekkości zdecydujmy się na firanki i lekki ażurowe zasłony. A może chcemy za sprawą ozdoby okna wprowadzić trochę ożywienia? Jeśli tak, świetnie sprawdza się draperie, falbany i kokardy - wszystkie te dekoracje pasują do wnętrz urządzonych w stylu retro.

Co z oknami w dziwnych miejscach?

Jak widzimy, trzeba przemyśleć wiele kwestii, jak chcemy, aby udekorowane okno poprawiało efekt wizualny wnętrza. W przypadku standardowych okien (o normalnych, często spotykanych rozmiarach, umieszczonych na ścianie), to nie takie trudne - wystarczy kierować się kilkoma ważnymi zasadami. Gorzej, gdy mamy do zagospodarowania okno dachowe. Idealnym rozwiązaniem są tutaj rolety materiałowe, które można zakupić także w wersji automatycznej - na pilota. W oknach dachowych niżej położonych i zamontowanych pod kątem wystarczą rolety rzymskie.

Oczywiście, aranżacja okienna musi być też dopasowana idealnie do konkretnego pomieszczenia. Każde ma inne przeznaczenie - panują też tu różne, czasem skrajnie trudne warunki. Mowa szczególnie o łazience, w której występuje duża wilgoć. Nie powinniśmy więc decydować się tu na aranżację okienną materiałową, która jest podatna na szybkie wchłanianie wilgoci. Zamiast zasłon, wybierzmy do takiego miejsca rolety materiałowe lub żaluzje. O tym samym zresztą powinniśmy pomyśleć w kuchni, gdzie sama wilgoć nie jest takim problemem, jak wiele zapachów, które pochłaniają tkaniny.

Pamiętając o tych poradach, zyskujemy pewność, że okna będą pięknie, ale i praktycznie udekorowane. Ogromny wybór różnych zasłon, firan i rolet znajdujemy pod adresem alena-firany.pl.