Autor: Dopoznania.pl
27 lipca, 2020Porady

Jak dopasować kolor fugi do płytek

Dobór odpowiedniej fugi do płytek ceramicznych ma naprawdę niemałe znaczenie. To od niego zależy bowiem w dużym stopniu finalny efekt. Źle dobrana fuga może przekreślić całą pracę włożoną w wybór płytek, zaburzyć estetykę wnętrza i całej aranżacji. Tym bardziej więc warto tego małego zakupu dokonywać z pewną rozwagą. Warto stosować, się do kilku podstawowych zasad, a efekt będzie zgodny z zamierzeniami. Oto kilka praktycznych wskazówek.

 

  1. Fuga ceramiczna i kamienna - jakie pełnią funkcje?
  2. Postaw na odpowiedni kolor

Fuga ceramiczna i kamienna - jakie pełnią funkcje?

Fuga do płytek to absolutnie nieodłączny elementy wykończenia zarówno podłogi, jak i ściany ceramicznej. Podobnie jest w przypadku kamiennej podłogi lub ściany. Fuga pełni bardzo ważną funkcję w zamykaniu aranżacji ściennej lub podłogowej:

  • amortyzuje ruchy materiału - to, że ty ich nie widzisz, nie znaczy, że ich nie ma; wpływać na nie mogą temperatura, wilgotność i kilka innych czynników, także naturalne "ruchy" nowego budynku;
  • chroni przed wnikaniem wilgoci i brudu w szczeliny między płytkami, ma więc znaczenie dla ochrony przed rozwojem pleśni, grzybów i innych niebezpiecznych drobnoustrojów;
  • zabezpiecza często niewykończone krawędzie płytek
  • wzmacnia przyczepność płytek do podłoża.

Warto pamiętać, że fugi do łazienki powinny być specjalnie dobrane. Niektóre produkty charakteryzują się bowiem większą odpornością na wilgoć i te właśnie należy położyć w łazience. Z kolei na balkon koniecznie trzeba szukać fugi do płytek, która będzie odporna na temperatury poniżej zera. Inną strukturę będzie miała fuga ceramiczna, inną ta przeznaczona do kamienia. Na te wszystkie dopasowania fugi do rodzaju przestrzeni, w której się ją kładzie oraz typu płytek, koniecznie trzeba zwracać uwagę.

Postaw na odpowiedni kolor

Efekt finalny i to, jak prezentować się będzie ściana lub podłoga wyłożona płytkami w dużej mierze zależy od odowiednio dobranego koloru fugi. Powinien być on dopasowany do:

  • typu okładziny (ceramiki lub kamienia)
  • barwy płytek
  • rodzaju okładziny, jej faktury
  • miejsca ułożenia.

Podstawowym kryterium powinien być oczywiście kolor płytek ceramicznych. Jeśli chcesz, aby fuga zlewała się z płytką, powinieneś wybrać kolor zbliżony do którejś z barw występujących na powierzchni płytki.  Jeżeli chcesz uwydatnić pojedyncze płytki, zaznaczyć przestrzenie między nimi, zaakcentować proporcje lub sposób ich ułożenia, musisz postawić na fugę w kontrastującym z fugą kolorze. Uważaj jednak: kolory nie powinny się gryźć. Żółta fuga da ciekawy efekt przy szarych płytkach, przy kremowych może się okazać bardzo złym wyborem. Możesz także pobawić się kolorem. Jasny odcień fugi pozwoli ci rozjaśnić nieco płytki, ciemny nada im głębszej barwy. Szczególnie duże znaczenie ma to w przypadku małych płytek, kiedy fugi mogą oddziaływać na postrzeganie ich koloru. Ciekawym rozwiązaniem jest (np. do małych albo szklanych płytek) fuga brokatowa, która tworzy złudzenie zawieszenia płytek w przestrzeni.

Nie jesteś pewien, czy jeden kolor pasuje do drugiego? Zrób próbę na  małym fragmencie okładziny. Jeśli okaże się, że dane połączenie to kompletnie chybiony pomysł, od razu po wyschnięciu możesz ją bez większego problemu wyskrobać. Mniejszą dowolność masz w przypadku fug do kamienia. Tutaj  kolor fugi należy dopasować do kamienia. Kontrasty w tym przypadku sie nie sprawdzają.  Jeśli z kolei robisz mozaikę, postaw na białą fugę, która wydobywa urok drobnych płytek. Nie stosuje jej natomiast w łatwo brudzących się miejscac. Do płytek na podłodze lub w pomieszczeniach gospodarczych, wybierz ciemną fugę.

Pobaw się barwą

Fuga bywa też dodatkowym efektem plastycznym – jej kolor może wpływać na wygląd płytek. Na przykład stosując jasny odcień fugi, możemy je rozjaśnić, a używając ciemniejszego – przyciemnić. W przypadku niewielkich płytek ceramicznych (do rozmiaru 20 x 20 cm) fugi mogą oddziaływać na postrzeganie ich koloru, na przykład takie w kolorze morskim zafugowane na zielono zazielenią całą płaszczyznę, natomiast fuga srebrzystoszara nada ścianie wygląd industrialny. Przy dużych płytkach proporcja fugi do powierzchni płytki jest zbyt mała, aby wpływać na jej kolor. Ciekawostką jest fuga brokatowa, która tworzy złudzenie zawieszenia płytek w przestrzeni i sączy światło spomiędzy nich. Najlepiej stosować ją do płytek drobnych, błyszczących, gładkich lub brokatowych, na przykład szklanych. Matowa płytka sprawiałaby wrażenie dziury w brokacie. Ważne jest też właściwe oświetlenie takiej powierzchni – słabo oświetlony brokat nie będzie wyglądać efektownie.