Autor: Dopoznania.pl
28 października, 2020Ważne i na temat

Jak i kiedy zaplanować rekuperację?

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła wpływa wymiernie na redukcję star ciepła w budynku. Standardowe systemy wentylacji grawitacyjnej mogą być przyczyną aż 70% strat energii. Nic więc dziwnego, że wentylacja mechaniczna zyskuje coraz większą popularność.

Oczywiście, wraz ze zwiększeniem efektywności energetycznej budynku, generujemy oszczędności finansowe. Aby zwiększyć rentowność rekuperacji w domu, musimy pamiętać o odpowiednim i przemyślanym zaplanowaniu takiej inwestycji. Aby to zrobić, należy wiedzieć co to jest rekuperator. Wentylacja mechaniczna to system kanałów rozprowadzonych po budynku. Sercem układu jest rekuperator, czyli urządzenie wyposażone w wymiennik krzyżowy. W wymienniku tym następuje cyrkulacja powietrza. Powietrze zasysane z zewnątrz jest ogrzewane przez to usuwane z budynku. Dzięki charakterystyce wymiennika krzyżowego, odbywa się to bezkontaktowo. System rekuperacja (np. Defro), jednocześnie dba o komfort domowników i redukuje straty ciepła. Instalacja ta zapewnia dostęp do świeżego powietrza bez konieczności wietrzenia domu, reguluje poziom wilgotności w budynku oraz oczyszcza powietrze za pomocą specjalnych filtrów. W jaki sposób zaplanować rekuperację, aby koszty inwestycyjne były jak najniższe a sam system wydajny? Podpowiadamy!

Kiedy zaplanować rekuperację?

Gęsta sieć elastycznych kanałów o średnicy około 20 cm wymaga dokładnego wytyczenia. Dlatego też warto to zaplanować już w czasie projektowania budynku. Znacznie redukuje to koszty związane z inwestycją. W taki sposób, już podczas budowy domu można przygotować otwory dla anemostatów i wygospodarować miejsce na rekuperator. Rozprowadzenie przewodów nie wymaga szybkiego zakupu rekuperatora. Tę część inwestycji można odłożyć w czasie. Ponadto, decydując się na rekuperację w czasie budowy domu, możemy również dokładnie zaplanować doprowadzenie zasilania elektrycznego, które jest niezbędne dla pracy rekuperatora.

Jak wybrać miejsce na rekuperator?

Wybór miejsca przeznaczonego na rekuperator, nie może być przypadkowy. Lokalizacja musi spełniać kilka warunków. Przede wszystkim, konieczna jest ochrona przez niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. W pomieszczeniu muszą panować dodatnie temperatury przez cały rok. Co więcej, nie może być zbyt wilgotno. Konieczne jest także zapewnienie łatwego dostępu do urządzenia. Rekuperator, podczas pracy generuje szum, dlatego najlepiej jeśli urządzenie będzie oddalone od salonu lub też sypialni. W celu zapewnienia prawidłowej konieczne jest zapoznanie się z zaleceniami producenta co do dopuszczalnych temperatur panujących w pomieszczeniu przeznaczonym dla rekuperatora. Centrale można zamontować na podwyższeniu lub powiesić na ścianie na wysokości umożliwiającej swobodny odpływ kondensatu. Częstym wyborem na lokalizację rekuperatora są pomieszczenia gospodarcze lub poddasza.

Montaż rekuperatora w użytkowanym domu

Zamontowanie instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (innowacyjne rekuperatory Defro) jest również możliwe. Przed podjęciem wszelkich prac należy wykonać projekt rekuperacji z uwzględnieniem mocy urządzenia, miejsca montażu jednostki, oraz długości i średnicy kanałów. Najbardziej problematyczną kwestią jest rozprowadzenie kanałów. Wiąże się to z koniecznością kucia i naruszania podłóg. Warto przeanalizować taką inwestycję, ponieważ mimo dużego nakładu pracy, rekuperacja przynosi wymierne oszczędności w czasie eksploatacji.