Autor: Dopoznania.pl
12 października, 2021Inne

Jak przebiega budowa hali pod klucz i co zyskuje inwestor?

Producenci hal stalowych, a precyzyjniej ich generalni wykonawcy, coraz częściej oferują możliwość wykonania hali "pod klucz". Co dokładnie kryje się pod tym stwierdzeniem i dlaczego warto wziąć to rozwiązanie pod uwagę?

Co oznacza budowa hali pod klucz?

Jak można opisać powierzenie jednemu wykonawcy budowy hali pod klucz? Najprościej jako pozbycie się szeregu problemów, zarówno organizacyjnych, jak i technicznych. Oczywiście zakładając, że wybrany wykonawca ma należyte doświadczenie.

Tak więc budowa w trybie "pod klucz" to nic innego jak przekazanie pełnej odpowiedzialności za cały proces powstawania nowego obiektu magazynowego, produkcyjnego czy też logistycznego konkretnej firmie budowlanej. Efektem tej decyzji powinna być... ulga. Pojawia się ona pod jednym warunkiem: zlecenia swojej budowy profesjonalnemu producentowi hal stalowych, który jest polecany i cieszy się renomą.

Hala pod klucz – korzyści dla inwestora

Jakie korzyści czekają na tych, którzy zdecydują się oddać stery budowy firmie wyspecjalizowanej w tego rodzaju przedsięwzięciach?

1. Precyzyjna koordynacja

Pierwszą zaletą tego rozwiązania jest spójność na każdym etapie prowadzenia inwestycji. Wszystko wykonuje bowiem jeden podmiot, który jest odpowiedzialny za realizację całego przedsięwzięcia.

2. Oszczędność czasu

Co widzi laik, który przyjeżdża na plac budowy przed rozpoczęciem prac ziemnych i fundamentowych? W sumie niewiele. Tymczasem już do tego momentu została wykonana konkretna praca. Od stworzenia koncepcji hali, przez jej zaprojektowanie, aż po uzyskanie pozwolenia na budowę. To dopiero początek inwestycji, tymczasem formalności te zajmują niemało czasu. Powierzenie jednej firmie zbudowania hali pod klucz to decyzja, dzięki której inwestor jest odciążony od samego początku.

3. Mniejszy stres

Jeśli masz na koncie wiele wybudowanych hal, wtedy możesz odpuścić sobie wynajęcie firmy stawiającej je pod klucz. Masz już spore doświadczenie w koordynowaniu prac i nadzorowaniu szeregu podwykonawców. Doskonale wiesz, na jakich etapach mogą pojawić się trudności. Jeśli jednak to Twoja pierwsza hala w życiu, lub wręcz przeciwnie – nie chcesz po raz kolejny mieć tyle na głowie, wówczas z pewnością docenisz współpracę z profesjonalnym generalnym wykonawcą.

4. Terminowość

Wyobraź sobie, że ekipa przyjeżdża na teren Twojej inwestycji, żeby wykonać zlecony zakres robót i okazuje się, że nie może zacząć, bo nie został jeszcze zamknięty poprzedni etap. W efekcie odjeżdża z placu budowy z kwitkiem. Kiedy wróci? Trudno powiedzieć, bo solidne ekipy są rozchwytywane. Tymczasem goni czas z uwagi na plany otwarcia hali... A jeśli opóźnień będzie więcej? Przy współpracy z generalnym wykonawcą nie masz tego dylematu.

5. Niższe ceny

Firma budująca pod klucz ma duże możliwości optymalizacji kosztów, szczególnie przy szerokim zakresie robót. Może więc skutecznie negocjować i ceny, i warunki współpracy ze swoimi dostawcami oraz podwykonawcami. Co to oznacza dla Ciebie? Niższe koszty realizacji Twojej inwestycji i jej terminowe zakończenie.

6. Komunikacja

Wyobraź sobie, że masz w telefonie dwadzieścia numerów – każdy do wykonawcy innego etapu budowy hali. Z każdym kontaktujesz się w innej sprawie i każdy dzwoni do Ciebie. I tak dzień w dzień przez kilka miesięcy.

A teraz pomyśl, że numer masz tylko jeden: do generalnego wykonawcy. Tylko jeden, bo więcej nie potrzeba, żeby skutecznie się porozumieć. Porażająca różnica!

Producent hal stalowych

Reasumując, budowa pod klucz to oszczędność czasu, pieniędzy i... spokój! A jednocześnie pewność, że inwestycję koordynują profesjonaliści, którzy mają ogromne doświadczenie i odpowiednią wiedzę techniczną – tak jak firma Ocmer, która produkowaniem hal stalowych zajmuje się ponad ćwierć wieku.