Autor: Dopoznania.pl
13 maja, 2024Inne

Jak przystąpić do obróbki różnych rodzajów drewna?

Dowiedz się, jak przystąpić do obróbki drewna!Obróbka drewna to bez wątpienia trudne i czasochłonne zajęcie, nawet dla osób w tym wyspecjalizowanych. Bez znajomości odpowiednich technik i stosowania profesjonalnych narzędzi, okazuje się jeszcze trudniejsza. Procedura ta opiera się na nadaniu materiałowi pożądanego kształtu, oraz walorów estetycznych. Jak przystąpić do obróbki różnych rodzajów drewna, bez ryzyka uszkodzenia tego surowca? Odpowiadamy!

Narzędzia do obróbki drewna - w co warto zainwestować?

Pracując z drewnem amatorsko, jak i w profesjonalnym zakładzie stolarskim, należy wyposażyć się w odpowiednie narzędzia. Oczywiście ich rodzaj, zależy od tego, jaki projekt wykonujemy. Niektóre sprzęty można jednak uznać za te kluczowe w obróbce materiału. Pierwszą grupę niezbędnych urządzeń są wszelkie piły i pilarki taśmowe, jak np. https://jptech-maszyny.pl/pilarki-tasmowe-do-drewna. Za ich pomocą jesteśmy w stanie m.in. podzielić duże płyty na mniejsze elementy. To istotna czynność, jeżeli przygotowujemy fronty, lub korpusy mebli

Duże maszyny do drewna dają nam możliwość otrzymania wstępnie obrobionych elementów, bez większych nierówności, odszczepień czy wypaczeń. Oprócz tego mogą przydać nam się papier ścierny czy okleiniarki. W obróbce drewna często wykorzystuje się też tokarki i frezarki.

Czy pilarki taśmowe do drewna przydadzą się podczas obróbki? Sprawdź!Proces obróbki drewna - jak przebiega?

Podstawową techniką obróbki drewna jest szlifowanie, dzięki któremu usuwamy zużytą warstwę malarską czy lakierniczą. Wygładzamy powierzchnię, uzyskując idealnie gładki materiał, odpowiednio przygotowany do nałożenia nowej powłoki farby czy impregnatu. Szlifowanie to istotny proces, który przedłuża czas utrzymywania się na drewnie takich środków jak kleje, impregnaty i lakiery. Szlifowanie drewna odbywa się wzdłuż słojów, co chroni przed uszkodzeniem materiału. Do tej czynności wykorzystuje się m.in. szlifierkę taśmową, mimośrodową czy oscylacyjną. Inną często stosowaną techniką jest trasowanie

Proces ten polega na projektowaniu kolejnych czynności i zaznaczeniu linii na tworzywie. Dzięki temu możliwe jest dokładne wycięcie kształtu. Podczas trasowania przyda nam się np. miarka czy płyta traserska. Oprócz tych metod stosowana jest obróbka chemiczna i termiczna. Do chemicznej zaliczyć można bejcowanie, woskowanie, lakierowanie czy impregnowanie. Jeśli chodzi o obróbkę termiczną, polega ona na oddziaływaniu wysokich temperatur w wydzielonych komorach. Metoda ta stosowana jest do tworzenia podłóg, schodów czy mebli ogrodowych.