Autor: Dopoznania.pl
6 listopada, 2020Ważne i na temat

Jak sprawdzić dewelopera?

Bardzo często upadek firmy deweloperskiej odbija się głośnym echem w mediach. W związku z tym coraz więcej kwestii związanych z funkcjonowaniem tej branży regulują przepisy prawa. Celem tych działań jest pełna ochrona konsumentów. Warto jednak samodzielnie potwierdzić rzetelność i wiarygodność dewelopera, któremu powierza się tak ważne zadanie, jakim jest czuwanie nad budową mieszkania lub domu.

  1. Przepisy regulujące działalność deweloperów - ustawa deweloperska
  2. Czy więksi deweloperzy są bezpieczniejsi?
  3. Gdzie należy sprawdzić wiarygodność dewelopera?
  4. Czy warto sprawdzić opinie w Internecie na temat określonego dewelopera?

Kupno mieszkania lub domu zawsze powinno poprzedzać dokładne sprawdzenie dewelopera. Od tego zależy skuteczność realizacji kosztownej inwestycji oraz bezpieczeństwo finansowe konsumentów. W dalszej części tekstu wyjaśniono, jakie przepisy regulują tę dziedzinę gospodarki, czym się kierować przy wyborze firmy deweloperskiej oraz gdzie sprawdzić jej wiarygodność.

Przepisy regulujące działalność deweloperów - ustawa deweloperska

Interesy konsumentów chronią zapisy ustawy deweloperskiej. Jednym z wymienionych w niej narzędzi jest rachunek powierniczy, który zabezpiecza przed bankructwem dewelopera. Oznacza to, że pieniądze, przekazywane na jego konto bankowe, znajdują się pod kontrolą określonego banku. Finanse są więc całkowicie bezpieczne w sytuacji, jeżeli ogłosi on swoje bankructwo i upadłość. Dawniej, w takim przypadku, klient nie mógł liczyć na zwrot zainwestowanych środków finansowych. Przyjęte kilka lat temu rozwiązanie wyraźnie zmniejszyło odsetek bankructw wśród deweloperów. Równie skutecznym narzędziem jest wymóg zawierania z nabywcą umowy deweloperskiej. Każdy aspekt współpracy jest więc ściśle określony i doprecyzowany. Na to, jak sprawdzić dewelopera, jego rzetelność i wiarygodność, jest wiele sposobów. Na jego korzyść przemawia członkostwo w Polskim Związku Firm Deweloperskich oraz posiadanie Certyfikatu Dewelopera, który nadaje Polski Związek Pracodawców Budownictwa.

Czy więksi deweloperzy są bezpieczniejsi?

Niezależnie od wielkości firmy deweloperskiej, przepisy regulujące działalność deweloperów - ustawa deweloperska, wymieniają następujące jej obowiązki: nabywanie praw do gruntu, na którym ma powstać nieruchomość, nabywanie prawa do projektów budowlanych, nabywanie odpowiednich materiałów, nabywanie zezwoleń administracyjnych w odpowiednich urzędach, czuwanie nad realizacją nieruchomości, oddanie klientom gotowej nieruchomości do użytkowania. Odpowiedzialność, ciążąca na deweloperze, jest więc naprawdę bardzo poważna. Dlatego według często powtarzającej się opinii, więksi deweloperzy są bezpieczniejsi. W ich przypadku dużo mniejsze jest ryzyko bankructwa i upadłości. Rzadziej podejmują nie do końca legalne decyzje i zwykle posiadają bogate doświadczenie. Z kolei w mniejszych firmach deweloperskich ryzyko utraty wypłacalności jest o wiele wyższe. Nieznani przedstawiciele tej branży, nie cieszą się jednak tak dużą popularnością, jak ich więksi konkurenci.

Gdzie należy sprawdzić wiarygodność dewelopera?

Przed podjęciem decyzji o wyborze określonej firmy deweloperskiej, warto dokładnie sprawdzić jej wiarygodność, rzetelność i historię działalności. Skutecznym do tego narzędziem jest strona Ministerstwa Sprawiedliwości. Jej internetowy katalog przedstawia informacje i aktualną sytuację tego rodzaju przedsiębiorstw. Trzeba też sprawdzić dewelopera w publicznych rejestrach takich jak KRS, który publikowany jest w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Równie dobrze można udać się do sądu rejonowego, wnioskując o konkretny dokument, stwierdzający obecny stan finansowy i prawny firmy deweloperskiej, toczące się postępowania sądowe czy upadłościowe oraz ewentualne zaległości. Wiele cennych informacji znajduje się także w księdze wieczystej. O właściwy odpis można poprosić inwestora. Konsumenci często sięgają po opinie byłych klientów firmy deweloperskiej lub chcą sprawdzić wśród znajomych, w jaki sposób przebiegała współpraca i z jakimi wiązała się kosztami. To od lat jeden z najlepszych sposobów, aby stwierdzić rzetelność dewelopera.

Czy warto sprawdzić opinie w Internecie na temat określonego dewelopera?

Kupno mieszkania lub domu jest jedną z najważniejszych życiowych decyzji. Kwestie prawne i administracyjne, a także cały proces budowy bywa naprawdę skomplikowany. Warto więc skorzystać z fachowej pomocy firmy deweloperskiej, której zadaniem jest czuwanie nad każdym etapem współpracy, od nabycia praw do nieruchomości gruntowej, po oddanie gotowego domu lub mieszkania do użytkowania. Kluczową sprawą jest tutaj wiarygodność i rzetelność tego rodzaju przedsiębiorstwa. Sposobów na to, jak sprawdzić dewelopera, jest cała gama. Jednym z najczęściej stosowanych jest przeglądanie specjalnych portali, które zbiorczo prezentują aktualne referencje, wystawiane przez klientów. Można więc sprawdzić opinie w Internecie, aby przekonać się, czy deweloper, z którym podjęta została współpraca, przestaje być właśnie wypłacalny.