Autor: Dopoznania.pl
25 listopada, 2022Inne

Jak szukać pracy w branży budowalnej poza sezonem?

Firmy budowlane najchętniej rekrutują nowych pracowników wiosną i latem, czyli w szczycie sezonu budowlanego. Tymczasem jesienią i zimą perspektywy zatrudnienia w tej branży nieco spadają. Jak efektywnie szukać pracy poza sezonem?

Praca dla specjalistów

Na początek warto podzielić pracowników budowlanych na dwie grupy - osoby z odpowiednim przygotowaniem merytorycznym oraz doświadczeniem zawodowym oraz osoby wykonujące czynności pomocnicze. Specjaliści bez większego problemu znajdą zatrudnienie także poza sezonem. Firmy budowlane proponują im bowiem stałe etaty, rekrutując przez cały rok. Biorą oni udział nie tylko w samej procedurze budowlanej, ale również w planowaniu poszczególnych prac, a teraz właśnie jest na to odpowiednia pora. Nieco trudniej mają natomiast pracownicy pomocniczy, którzy nie posiadają większych kwalifikacji. Dla nich dobrym rozwiązaniem będzie poświęcić nieco czasu na zdobycie nowych umiejętności i uprawnień, jednocześnie efektywnie poszukując zatrudnienia.

Gdzie szukać zatrudnienia poza sezonem?

Sezon jesienno-zimowy nie należy do łatwych, jeśli chodzi o budownictwo. Wiele prac trzeba bowiem wstrzymać ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Problemem jest też podejście inwestorów, którzy nie chcą budować w okresie zimowym. Niemniej jednak w dalszym ciągu realizowane są remonty oraz pracy budowlane, które nie wymagają odpowiednich warunków atmosferycznych. Firmy budowlane ogłaszają się na różnego typu portalach, podają również ogłoszenia w urzędach pracy. Ważne, aby śledzić je na bieżąco i stosunkowo szybko odpowiadać na anonse. Oczywiście, ofert pracy jest znacznie mniej, niż w sezonie letnim, dodatkowo często warunki zatrudnienia są gorsze. Warto jednak pamiętać, że pracy nie brakuje, zwłaszcza jeśli chodzi o duże miasta, takie jak Warszawa, Kraków czy Szczecin.

A może branża remontowa?

Alternatywnym rozwiązaniem dla pracowników pomocniczych jest znalezienie zatrudnienia w branży remontowo-budowlanej. Remonty mają miejsce przez cały rok, niezależnie od warunków atmosferycznych, dlatego firmy chętnie zatrudniają pracowników w każdym czasie. Praca przy remontach nieco różni się od pracy na budowie, choć osobom, które mają już pewne doświadczenie, zdecydowanie łatwiej będzie się przestawić na inne warunki. Pamiętajmy, że w branży remontowej najczęściej pracuje się po 10-12 godzin dziennie, co dla niektórych może stanowić spore wyzwanie. Z drugiej strony, na budowach taki system wdrażany jest coraz częściej, zatem wielu pracowników będzie do niego przyzwyczajonych.