Autor: Dopoznania.pl
14 września, 2022Inne

Jak urządzić biuro i nie przepłacić? Kilka pomysłów na ekonomiczne aranżacje

Biuro to specyficzna przestrzeń. Z jednej strony powinniśmy zadbać o to, by była uniwersalna, a z drugiej każdy dekorator biurowych przestrzeni chce także uzupełnić je o indywidualny sznyt i przytulność wnętrza. Wszak naukowcy od dawna mówią o tym, że komfortowe warunki pracy poprawiają wydajność pracownika. Jak więc zaaranżować biuro, by praca w nim była przyjemna, ale i efektywna? Jakie elementy wybrać, by nie przepłacić? Odpowiedzi poszukamy w tym artykule.

Niełatwa sztuka biurowej aranżacji – pomoże złoty środek

Już we wstępie zaakcentowaliśmy pewną dychotomię przestrzeni biurowej: uniwersalność powinna łączyć się z przytulnością i indywidualizmem. Ważna jest przestrzeń, która ułatwia komunikację i współpracę, a jednocześnie każdy pracownik potrzebuje prywatności. Dlatego stworzenie doskonałego biura to nie lada wyzwanie. Przede wszystkim, zanim rozpoczniemy gruntowne zmiany, najlepiej zapytać samych pracowników, czego potrzebują, w jakiej przestrzeni najlepiej im się pracuje. Weźmy te uwagi do serca, gdyż to przecież nasi współpracownicy będą spędzać w biurze co najmniej 8 godzin każdego dnia pracy. Oczywiście należy z rozwagą podchodzić do tych propozycji, łącząc je z możliwościami naszej firmy. Następnie zastanówmy się nad tym, jak te plany i sugestie zrealizować w ekonomiczny sposób. Któż z nas lubi przepłacać?

Otwarta przestrzeń – ekonomiczne i nowoczesne rozwiązanie

Do polskich biur szturmem wtargnął trend otwartej przestrzeni pracy. Open space, czyli amerykańskie uporządkowanie biurowej przestrzeni, zyskało wielu zwolenników, gdyż burzy dawny porządek i hierarchię stanowisk pracowniczych. Przez lata pracownicy byli zamknięci w wąskich pokojach czy boksach, odseparowani od współpracowników. Dziś odchodzi się od tych rozwiązań. Dlaczego? Otwarta przestrzeń znacząco ułatwia komunikację w dziale czy firmie. Pracownicy mają łatwy dostęp do swoich biurek, kontakt wzrokowy, więc zdecydowanie szybciej mogą się porozumieć. Po drugie duża przestrzeń dobrze wpływa na nasz mózg i samopoczucie. Nie jesteśmy ograniczeni czterema ścianami czy wąskim pomieszczeniem. Na koniec najważniejsza zaleta z punktu widzenia przedsiębiorcy – open space to ekonomiczne rozwiązanie. Nie tylko oszczędzamy już na etapie budowy, gdyż nie budujemy niepotrzebnych ścianek, ale przede wszystkim takie uporządkowanie przestrzeni pozwala nam umieścić wiele biurek w jednym pomieszczeniu. Tak więc oszczędzamy na kosztach utrzymania: ogrzewaniu, wynajmie czy eksploatacji urządzeń, a także optymalizujemy przestrzeń pracy, wykorzystując w pełni jej możliwości. Mimo tych wszystkich zalet warto podkreślić, że to rozwiązanie na wiele osób może wpływać negatywnie. Otwarta przestrzeń dyskusji i energicznej pracy może dekoncentrować czy po prostu irytować osoby introwertyczne. Dlatego warto zaplanować miejsce pracy również dla takich pracowników, wydzielając im niewielkie biuro czy umieszczając biurko w oddaleniu od reszty stanowisk.

Oświetlenie niejedno ma imię – rozjaśnij biuro małym kosztem

Wielu przedsiębiorców bagatelizuje wpływ oświetlenia na pracowników. Decydują się często na najtańsze rozwiązania, które z czasem okazują się pożeraczem finansów i uprzykrzają życie osób w biurze. Tymczasem istnieją dwa proste sposoby na to, by w duchu oszczędności zadbać o odpowiednie oświetlenie stanowisk i zdrowie naszych pracowników.

Po pierwsze możemy skorzystać z gotowych rozwiązań jak popularne oprawy rastrowe. Cóż to takiego? To lampy z wbudowanymi poprzeczkami, jak np. te tutaj: https://www.2bm.pl/przemyslowe/oprawy-rastrowe. Poprzeczki odbijają światło, w ten sposób kilka żarówek może z łatwością oświetlić wiele stanowisk. Wykorzystując oświetlenie LED, zadbamy tym samym o ekonomię, ale i ekologię, gdyż nasze biuro pozostawi mniejszy ślad węglowy.

Drugi sposób to odpowiednie przeszklenie przestrzeni biurowej. Warto, na planie budowy lub wybierając odpowiedni lokal, zwrócić uwagę na ilość okien w pomieszczeniu. W ten sposób w pogodne dni możemy zrezygnować z włączania lamp i żarówek, na poczet naturalnego i zdrowego światła słonecznego. Co więcej, nie tylko zadbamy o komfort oczu pracowników, ale również o ich samopoczucie. Odpowiednia dawka słońca działa na człowieka pobudzająco, ale i uszczęśliwia.

Jak widzimy, stworzenie właściwej przestrzeni w duchu ekonomicznych rozwiązań nie jest niezwykle trudne. Czasem warto pomyśleć nieszablonowo lub sięgnąć do korzeni, by zauważyć stare i sprawdzone sposoby na efektywną przestrzeń biurową.