Autor: Dopoznania.pl
16 listopada, 2021Porady

Jak urządzić gabinet w stylu skandynawskim, a jednocześnie minimalistycznie?

Zasada 3 E, czyli ergonomia, ekonomia i estetyka jest bardzo ważna w aranżacji wnętrz. Tworząc gabinet chce się by spełniał wszystkie potrzeby i gwarantował wygodę pracy. Jednocześnie istotne znaczenie ma wygląd mebli i to czy wpisują się w aktualne trendy. Za meble nie chce się przepłacać, a z drugiej strony pragnie się, by były trwałe i niezawodne. Bez wątpienia styl skandynawski to kwintesencja tej zasady. Warto więc dowiedzieć się, jak urządzić gabinet w tej stylistyce.

Jak stworzyć funkcjonalny gabinet w stylu skandynawskim i nie przepłacać? 

Tak naprawdę do pracy potrzebujemy niewiele. W końcu większość dokumentów mamy zapisanych na dyskach twardych czy przenośnych. To już nie te czasy, gdy potrzebne było mnóstwo segregatorów. Choć faktem jest, że gromadzenie dokumentów zarówno cyfrowo, jak i "analogowo" gwarantuje, że w razie nieprzewidzianego zdarzenia nie straci się wszystkiego. W końcu bywają awarie systemów, które powodują nieodwracalną utratę danych. Z drugiej strony dokumenty papierowe mogą się zawieruszyć, dlatego wersja cyfrowa w chmurze pozwoli do nich zajrzeć w razie potrzeby. W gabinecie zwykle nie trzeba mieć jednak dwóch regałów, komody, a do tego jeszcze biurka i półek. Zatem element ekonomicznego urządzenia wnętrza można oprzeć przede wszystkim na minimalizmie, bo na jakości mebli nie warto oszczędzać. Doskonale sprawdzą się drewniane meble do biura. Choć nie są najtańsze, to nikt nie zaprzeczy, że opierają się zmieniającym się modom i trendom, a jednocześnie prezentują się świetnie przez lata. Są zatem niezawodne. Zatem urządzając biuro minimalistycznie na pewno trzeba wstawić do niego biurko, fotel biurowy oraz regał. Więcej właściwie nie trzeba. Duży regał pomieści sporo rzeczy, począwszy od książek, przez ramki na zdjęcia, aż na segregatorach kończąc. Na pewno wybierając biurko trzeba zwrócić uwagę na wielkość blatu, gdyż powinien zapewniać możliwość postawienia niezbędnego sprzętu biurowego, a jednocześnie zapewniać wygodną przestrzeń choćby do pisania na klawiaturze laptopa. Praktyczne rozwiązania to kwintesencja skandynawskiej aranżacji.     

Estetyka i prestiż biura mają znaczenie, a solidne drewniane meble przetrwają pokolenia      

Nie tylko ergonomia i oszczędność się liczą, gdyż ważna jest także estetyka. Pod tym względem meble z drewna przewyższają inne rozwiązania. Są też bardzo różnorodne, chociażby dlatego, że nie ma dwóch identycznych rysunków drewna, ale również z powodu tego, że można wybrać drewno malowane na wybrany kolor, który będzie współgrać choćby z wykończeniem ścian. W stylu skandynawskim poza drewnem bielonym sprawdza się także drewno pomalowane w odcieniach szarości. Warto wybierać kolorystykę rozbieloną, która dodaje wnętrzu więcej światła, a więcej światła to przecież lepsze samopoczucie. Aby o nie zadbać trzeba wybrać także solidne, a jednocześnie praktyczne oświetlenie do biura. Sprawdzi się plafon, oczka LED, a na regale, nad biurkiem, lampka wisząca. Trzeba też wybrać odpowiedni odcień światła i najlepiej sprawdzi się neutralna barwa. Nie tylko sprzyjać będzie wytężonej pracy, ale również podkreśli naturalne piękno drewnianych mebli w stylu skandynawskim.