Autor: Dopoznania.pl
14 listopada, 2022Inne

Jak urządzić mały domek letniskowy?

Domek letniskowy marzy się coraz większej liczbie osób. Jedni widzą w nim możliwość niezakłóconego wypoczynku latem, podczas dłuższej przerwy od pracy, inni zaś chętnie do niego wracają, nawet na weekendy. Fakt ten nie powinien jednak dziwić – to prywatna oaza, obiekt, w którym można odzyskać siły witalne i nieco zresetować się po długim i ciężkim tygodniu pracy. Jak urządzić mały domek letniskowy? To wbrew pozorom spore wyzwanie, dlatego warto skorzystać z naszych wskazówek.

Czym jest domek letniskowy?

Domki letniskowe to niewielkie obiekty rekreacji indywidualnej, sklasyfikowane w naszym kraju jako budynki przeznaczone przede wszystkim do wypoczynku i takiego też zastosowania należy się w nich upatrywać. Są stosunkowo niewielkie – metraż największych modeli przeznaczonych do budowy na zgłoszenie (o tym poniżej) sięga 70 m2. To nie jest jednak wiążąca i jedyna słuszna wartość, gdyż tak naprawdę metraż domku letniskowego możesz z łatwością dopasować do potrzeb swoich własnych oraz całej rodziny. Z reguły domki letniskowe rozpoczynają się od kilkunastu m2 a kończą na 70 m2.

Domek letniskowy – formalności przede wszystkim

Niestety nie obejdzie się bez formalności. Zakładając, że dysponujesz działką o wielkości odpowiedniej do postawienia domku letniskowego, liczba formalności jest tak naprawdę ograniczona do niezbędnego minimum. Co ciekawe – są na tyle proste, że z reguły ich załatwienie zajmuje nie więcej, niż jeden dzień roboczy.

Warto także poruszyć słowo na temat działki. Domku letniskowego nie można stawiać wszędzie, a wyłącznie działki rekreacyjne oraz rolno-rekreacyjne. To działki bardzo tanie, gdyż wedle prawa nie muszą być uzbrojone jak budowlane.

Formalności rozpocznij od wysłania zgłoszenia o chęci budowy domu do odpowiedniego dla działki starostwa powiatowego, dołączając całą ważną dokumentację. To kluczowy aspekt, gdyż brak dołączenia któregokolwiek z wymaganych prawnie dokumentów (ich wykaz znajdziesz na stronach rządowych) znacznie przeciąga czas niezbędny do uzyskania zgody.

Uzyskanie zgody jest automatyczne i następuje po upływie 21 dni od chwili dostarczenia pisma. Jeśli przez ten czas nie otrzymasz pisma zwrotnego, zakrążającego decyzję budowy domku, możesz przejść do jego stawiania.

Czym się kierować podczas urządzania domku letniskowego?

Jak urządzić mały domek letniskowy? Warto zacząć od prawidłowego rozplanowania pomieszczeń. Ten etap jest szczególnie istotny, gdyż ma podstawowy wpływ na wszystkie kolejne kroki podczas aranżacji poszczególnych pokoi. Istotna jest:

  • Liczba mieszkańców danego domku letniskowego – jeśli w domku letniskowym będzie przebywać jedna osoba, można zrezygnować z oddzielnej sypialni na rzecz nieco większego salonu. Odwrotnie jest w przypadku, gdy dany domek będzie używany przez czteroosobową rodzinę – rodziców i dwójkę dzieci. W takim przypadku warto postawić na oddzielną sypialnię dla pociech i dla rodziców lub na rozbudowę salonu celem zaaranżowania przestrzeni na sypialnię dla dorosłych.
  • Prywatne oczekiwania co do ilości przestrzeni – niektórzy dobrze czują się w małych, ciasnych i przytulnych pomieszczeniach, inni z kolei najwięcej radości czerpią z pomieszczeń dużych, obszernych i wielkometrażowych. Warto czasami zrezygnować z dodatkowych pokoi gospodarczych na rzecz powiększenia metrażu sypialni, salonu czy łazienki. 
  • Możliwości techniczne danej działki – czasami działka jest na tyle mała, że jej wielkość nie pozwala na budowę dużego domku letniskowego. Wówczas warto zastosować nieco mniejszy i uniknąć w ten sposób zbyt wysokiego wskaźnika zabudowy działki.
  • Kwestia finansowa – oczywiście finanse też mają znaczenie. Największe domki letniskowe kosztują znacznie więcej niż te, w których zmieści się jedna lub dwie osoby, zachowując względne minimum komfortu. Różnice potrafią być bardzo duże. Domki letniskowe z poddaszem mogą kosztować od nieco ponad 60 000 zł do niespełna 200 000 zł.

Warto wszystkie kwestie brać pod uwagę na długo przed wyborem projektu domku, który nas interesuje. Każda ma bowiem ogromne znaczenie w kwestii kosztów, wygody i komfortu wypoczynku w danym domku na co dzień.

Jak urządzić domek letniskowy 25 m2?

Jak urządzić domek letniskowy 25 m2? Niewielka ilość przestrzeni sprawia, że będzie trzeba poświęcić nieco ze swoich wygórowanych oczekiwań na rzecz możliwości technicznych danego budynku. Warto zrezygnować z dużych sof i równie dużych kanap na rzecz mniejszych foteli lub wygodnych krzeseł. Dobrym pomysłem jest wymiana wanny na prysznic, a także całkowite zrezygnowanie z kilkuosobowego stołu. Wielu klientów stawia także na praktyczne dodatki i meble, np. wiszące półki z szafkami lub wysuwane szuflady spod łóżka. W ten sposób można zachować porządek i zapewnić komfort użytkowania.

Jak urządzić domek letniskowy 35 m2?

Jeśli zastanawiasz się, jak urządzić domek letniskowy 35 m2, weź pod uwagę to, że to już wielkość odpowiadająca wielu mieszkaniom w polskich miastach. Można pokusić się o oddzielną sypialnię, postawić w niej płytką, wolnostojącą szafę i dość szerokie, wygodne łóżko, na którym komfortowo prześpią się dwie osoby. W salonie za to można zastosować mniejszy narożnik lub dwa wygodne fotele, a przy kuchni wydzielić niewielki kącik jadalniany.

Czy domki letniskowe są lepszym wyborem niż wynajem?

Większość z nas chcąc nieco odpocząć od pracy, codziennego przebywania w mieście i mijania na ulicy wielu osób dziennie, poszukuje swojego kącika, w którym będą mogli odzyskać swoje siły psychiczne i fizyczne. Część z nich wynajmuje całe domki lub pojedyncze pokoje w hotelach na czas wypoczynku, a inni decydują się odłożyć nieco funduszy i zakupić swój własny, prywatny domek letniskowy.

Wynajem bardzo dużo kosztuje, szczególnie po kilku latach, ponadto ciężko traktować pojedyncze i ogólnodostępne pokoje jako swoje prywatne centrum życia poza miastem. Inaczej jest w domku letniskowym. Wnętrze możemy z łatwością przyozdobić ciekawymi dodatkami, na ścianach powiesić rodzinne fotografie oraz pomalować je na swój ulubiony kolor.