Autor: Dopoznania.pl
29 czerwca, 2021Porady

Jak urządzić pokój dziecka?

Pokój dziecka z pozoru nie jest takim prostym wnętrzem do aranżacji. Nie możemy go po prostu urządzić modnie, musi on spełniać dodatkowo jeszcze inne funkcje. Przede wszystkie ma pozytywnie wpływać na dziecko, pomagać w nauce oraz być zgodnym z dziecka zainteresowaniami. Stąd dziecko musi być zaangażowane w cały proces aranżacji, gdyż to właśnie ono będzie w tym pokoju spędzało najwięcej czasu. O czym zatem warto pamiętać urządzać pokój dziecka? Oto kilka aranżacyjnych wskazówek.

Ma odpowiadać na potrzeby dziecka

Zdarza się, że rodzice w trakcie urządzania wnętrz dla własnych pociech zapominają o tym, że ma być to pokój ich dziecka/dzieci, a nie ich samych. Pokój dla ucznia ma przede wszystkim być przestrzenią do nauki, wspierania jego rozwoju i zainteresowań. To właśnie dziecku ma się on podobać najbardziej, gdyż to on w tej przestrzeni będzie głównie przebywał. Wszystkie decyzje odnośnie pokoju warto podejmować wspólnie z dzieckiem, tak, by z radością i chęcią wchodził do pokoju, a nie zniechęcony kolorami bądź dodatkami wybranymi przez rodziców.

Pokój ma wspierać kreatywność

Wdrożenie dziecka w proces projektowania oraz zgoda na podejmowanie decyzji sprawi, że w dziecku w znacznym stopniu będzie rozwijać się kreatywność, poczucie sprawstwa, a za tym pewność siebie. Oczywiście wszystko ma być w granicach rozsądku, stąd obecność rodzica w tym przedsięwzięciu, gdyż wiadomo, że dziecko ma nieograniczoną wyobraźnię. Dobrą praktyką jest wspólne przeglądanie z dzieckiem różnych inspiracji w Internecie bądź katalogów, prezentujących różne rozwiązania wnętrzarskie w pokojach dziecięcych.

Postaw na interesujący kształt biurka

Chyba każde dziecko w sytuacji wyboru odrabianie lekcji versus zabawa, wybierze ten drugi wariant. Świetnym sposobem na zachęcenie dziecka do nauki i odrabiania zadań jest zakup intrygującego biurka. Bardzo fajnie sprawdzają się biurka, nawiązujące do stylu skandynawskiego, które wyglądają nieco inaczej niż te klasyczne, znane wszystkim modele. Sprawiają, że dzieci dużo chętniej z nich korzystają.

Fototapeta nawiązująca do natury

Dzieci w wieku szkolnym na lekcjach poruszają wiele tematów związanych z naturą. Dzieci świetnie radzą sobie z odróżnianiem zwierząt czy prostych roślin. Doskonałym więc wyborem do pokoju dziecka jest wybór fototapety z motywem fauny i flory. Wiele dzieci z pewnością wybierze ten wzór, na którym występują dinozaury czy ulubione ptaki.

Pokój z akcentem kolorystycznym

Kolory w pokoju dziecka nie mogą być zbyt krzykliwe, gdyż to nieprawidłowo wpłynie na ich koncentrację, co w czasie nauki jest kluczowe. Ważne również jest to, by pokój ten nie był nijaki, więc warto wybrać ulubiony kolor dziecka np. na jednej ścianie. Kolory są ważne dla naszych pociech, ponieważ dzięki nim wyrażają samych siebie i własne emocje. Mocny kolor doskonale wygląda w zestawieniu z kolorem dominującym, którym może być kość słoniowa czy jasny odcień szarości.

Partnerem artykułu był BeautifulMinds – projektowanie wnętrz Warszawa.