Autor: Dopoznania.pl
25 listopada, 2022Inne

Jak w najprostszy sposób rozliczać PITy?

Rozliczanie PIT jeszcze kilkanaście lat temu wydawało się sprawą wyłącznie dla biur rachunkowych. Przeciętny obywatel uważał, że PITy są zbyt skomplikowane. Praktycznie każdy chciał mieć rozliczony PIT w sposób prawidłowy, który nie generował problemów w Urzędzie Skarbowym. Dlatego mało kto decydował się na samodzielne rozliczanie podatku dochodowego od osób fizycznych. Współcześnie podatnicy mają do swej dyspozycji wiele przyjaznych narzędzi, dzięki którym mogą szybko i bezstresowo rozliczyć PITy 2022. Sprawdź, jak możesz wypełnić formularze PITy 2023.

Osoba fizyczna, która zarabia, musi rozliczyć się z Urzędem Skarbowym. Obecnie wiele osób może skorzystać z „automatycznego” rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Takie rozliczenie wykonuje Urząd Skarbowy na podstawie otrzymanych dokumentów z miejsca pracy czy z ZUS.

Jak rozliczyć PIT 2022?

Każda osoba może sprawdzić, czy deklaracja rozliczeniowa została dla niej przygotowana przez Urząd Skarbowy — zazwyczaj deklaracje są gotowe już w lutym. PIT korzystniej jest sprawdzić osobiście, gdyż z deklaracji może wynikać podatek do zapłaty. Jeśli podatnik nie wie o tym, że musi uregulować swoje zobowiązanie podatkowe, to z czasem może liczyć się na przykład z zajęciem egzekucyjnym rachunku bankowego. Jeśli widnieje nadpłata, to warto zaktualizować numer swojego konta w banku. Wadą tego rozwiązania jest to, że fiskus nie wyliczy i nie uwzględni żadnych ulg ani nie wybierze organizacji pożytku publicznego, której można przekazać 1% z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Ogólnie rzecz biorąc PITy może rozliczyć biuro rachunkowe lub doradca podatkowy za odpowiednią opłatą. Można to też zrobić bez niczyjej pomocy, gdyż program do rozliczania PIT online jest bardzo intuicyjny i prosty w obsłudze. Trzeba jedynie zapoznać się z instrukcją lub z przepisami dotyczącymi ulg podatkowych. 

Rok 2023 może przynieść sporo zawirowań w rozliczaniu PIT, gdyż jest to podsumowanie pierwszego roku Polskiego Ładu. Nie jest żadną tajemnicą, że z Polskim Ładem nie radzili sobie nawet najlepsi księgowi. Prawda jest taka, że nikt nie miał czasu do tych zmian się przygotować, a poza tym nowy system podatkowy nie jest zbyt czytelny dla wszystkich. 

Programy do rozliczania podatków online są dostosowane go regulacji prawnych związanych z najnowszymi zmianami w prawie podatkowym. Dlatego można z nich korzystać bez obaw.

PIT 2023: formularze papierowe czy internetowe?

Obecnie najlepszym rozwiązaniem jest rozliczanie się przez internet. Jest to nawet w jakimś sensie promowane przez fiskusa, gdyż osoby, które rozliczą się na samym początku, mogą liczyć na bardzo szybki zwrot nadpłaconego podatku. 

Co więcej, PITy rozliczane w trybie online to eliminacja podstawowych błędów jeszcze przed wysłaniem deklaracji. System od razu wykryje nieprawidłowo wprowadzone dane i zablokuje wysłanie deklaracji. 

Nie trzeba też tracić czasu na stanie w kolejce w Urzędzie Skarbowym czy w placówce Poczty Polskiej. Natomiast trzeba koniecznie pamiętać o pobraniu UPO. Urzędowe Poświadczenie Odbioru to jedyny dokument potwierdzający, że PIT został złożony.

Co w sytuacji, gdy podatnik zapomni o złożeniu deklaracji podatkowej?

Każdy może zapomnieć o deklaracji podatkowej. Zdecydowana większość podatników pilnuje terminów, ale czasami mogą pojawić się zdarzenia losowe, przez które można zapomnieć o PIT. Wówczas należy szybko wypełnić i złożyć deklarację, ale należy do niej złożyć czynny żal. Na osobnej kartce trzeba napisać, że z powodu na przykład nagłej choroby czy pilnego wyjazdu deklaracja nie została przekazana do fiskusa.