Autor: Dopoznania.pl
26 marca, 2021Porady

Jak wybrać dobrą szafę narzędziową?

Każdy majsterkowicz, zarówno profesjonalista, jak i hobbysta, potrzebuje szafy narzędziowej.

Ta jednorazowa inwestycja pozwoli utrzymać porządek w naszych przyrządach, zwiększy bezpieczeństwo korzystania z pomieszczenia czy ogrodu oraz, co bardzo ważne, zabezpieczy nierzadko kosztowne urządzenia przed zniszczeniem czy uszkodzeniem. Z tego artykułu dowiesz się, jak wybrać idealną szafę narzędziową, która bez problemu pomieści wszystkie Twoje akcesoria!

Zakup szafy narzędziowej krok po kroku

Wybierając szafę narzędziową, trzeba wziąć pod uwagę dwie rzeczy. Ilość dostępnego miejsca oraz oczywiście rozmiary naszej kolekcji. Przed zakupem dokładnie zmierz kąt, w którym ma stanąć szafa oraz zastanów się, jaka powinna mieć pojemność. Może w Twoim przypadku lepszym wyborem okaże się skrzynia, szafka lub wytrzymały regał? A może wręcz przeciwnie - szafa gospodarcza?

Bardzo ważne jest również sprawdzenie wymiarów światła drzwi. Swobodny dostęp do szafy pozwoli Ci na efektywniejsze z korzystanie ze schowka oraz utrzymanie w nim porządku. Poza tym nie ma nic gorszego, niż wyszukiwanie narzędzi "po omacku".
 

Nie można zapominać też o sprawdzeniu wytrzymałości szuflad i półek, zwłaszcza jeśli szukasz czegoś do przechowywania większych narzędzi. Upewnij się, że w szafie jest wystarczająca liczba głębokich oraz płytkich szuflad. Przed zakupem nowego schowka dobrym pomysłem będzie przeprowadzenie inwentaryzacji w skrzynce z narzędziami. 

Szafka warsztatowa do ogrodu czy do garażu?

To bardzo ważna kwestia, ponieważ o ile szafę ogrodową można bez problemu wstawić do garażu, to trzymanie szafy stworzonej z myślą o zamkniętym pomieszczeniu niekoniecznie się sprawdzi. Dlatego, jeśli masz taką możliwość, warto postawić na model uniwersalny lub dokładnie przemyśleć wszystkie plusy i minusy obu rozwiązań.

Szafa ogrodowa ma dużo plusów, a nowoczesne projekty są bardzo odporne na działanie czynników atmosferycznych oraz szczelne. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest więcej dostępnej przestrzeni, dzięki czemu szafa może być większa, oraz fakt, że nie zajmuje miejsca w garażu czy w piwnicy. Jednak nie wszystkie narzędzia będą dobrze znosić przechowywanie w tego rodzaju schowku. Zwłaszcza w polskim klimacie.

W przypadku szafy narzędziowej garażowej, zwłaszcza jeśli planujemy większą zabudowę, warto uwzględnić taką możliwość już na etapie planowania wystroju pomieszczenia. Jednak dobrze dobrane szafy z pewnością doskonale spełnią swoje zadanie.

Warto również pamiętać, że "szafa garażowa" czy "ogrodowa" może stać w dowolnym pomieszczeniu oraz mieć różnorodne zastosowania. Świetnie spisze się w pralni, na strychu, w spiżarni, a nawet w przedpokoju czy na balkonie - zwłaszcza że na rynku można znaleźć wiele bardzo estetycznych modeli. Właściwie w tym przypadku ograniczają nasz jedynie wymiary pomieszczenia.

Z jakich materiałów wykonane są szafy narzędziowe?

Materiał, z jakiego wykonana jest szafa narzędziowa, jest ważny z kilku powodów. Przede wszystkim powinien być dobrany do otoczenia, w którym szafa czy skrzynia ma się znajdować. Przykładowo szafy i szafki narzędziowe ogrodowe wykonane są najczęściej z polipropylenu. Jest on bardzo trwały, odporny na działanie warunków atmosferycznych, w tym promieniowanie UV (gorszej jakości tworzywo sztuczne może niszczeć pod wpływem promieni słonecznych) oraz łatwy w czyszczeniu. Tego rodzaju szafy są też całkowicie wodoodporne. Często mają także dodatkową nóżkę, która sprawia, że są bardzo stabilne.

Szafy garażowe również wykonuje się z polipropylenu, a także z metalu. Tę drugą opcję, lub szafę z polipropylenu o wzmocnionej konstrukcji, warto wziąć pod uwagę, jeśli mamy w naszej kolekcji duże i ciężkie narzędzia. 

W naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór szaf, skrzyń oraz szafek narzędziowych wysokiej jakości, które doskonale spiszą się zarówno w pomieszczeniu, jak i na zewnątrz. Każdy model został dokładnie opisany, wraz z podaniem udźwigu mebla, więc bez problemu wybierzesz schowek dopasowany do Twoich potrzeb!