Autor: Dopoznania.pl
31 maja, 2021Porady

Jak wybrać zastawę stołową?

Zastawa stołowa to zakup na lata. Korzysta się z niej na co dzień i w przypadku ważnych uroczystości czy świąt. Serwisy obiadowe dostępne w sprzedaży to szeroka gama kształtów, kolorów i elementów, które się na niego składają. Oprócz pełnienia podstawowej, praktycznej roli, może być ciekawym elementem dekoracyjnym wystroju stołu. Poniższy artykuł przedstawi, z czego powinna składać się kompletna zastawa stołowa i czym się kierować przy jej wyborze.

 

Elementy zastawy stołowej

Pełna zastawa stołowa, która posłuży nie tylko na co dzień, ale również podczas różnego rodzaju uroczystości, powinna być przede wszystkim kompletna. Dlatego też warto wybierać serwisy z większą ilością elementów, tak, by przy dużej ilości gości nie dostawiać elementów innej zestawu. Standardowa zastawa stołowa powinna zawierać:

  • talerz obiadowy płaski,
  • talerz głęboki,
  • talerzyk deserowy,
  • filiżankę i talerzyk do filiżanki.

Są to podstawowe elementy, które powinien zawierać każda zastawa stołowa. Oczywiście, kolekcję można powiększyć o dodatkowe akcesoria, co jest wskazane przy kompletowaniu zastawy reprezentacyjnej. Należy zastanowić się, jakie naczynia są najczęściej wykorzystywane. Może być to talerz dekoracyjny, waza, sosjerka czy salaterka.

Jak skompletować zastawę stołową?

Przy wyborze zastawy stołowej jedną z najważniejszych kwestii jest materiał, z jakiego jest wykonana. Najbardziej popularne wśród nich to porcelana i fajans. Porcelana cechuje się najwyższą jakością i trwałością. Talerz, wykonany z porcelany, jest odporny na zarysowania i odbarwienia. Fajans jest z kolei materiałem, który imituje porcelanę. Jest niższej jakości i, co za tym idzie, można go zakupić w niższej cenie. Kolejnym aspektem jest kolor i ogólny design serwisu obiadowego. Jeżeli ma on pełnić jedynie funkcję reprezentacyjną, powinien odznaczać się nienaganną estetyką wykonania i elegancją. Jednak często zdarza się, że zastawa stołowa jest kompletowana, by służyć zarówno na co dzień, jak i od święta. Wtedy powinno się szczególną uwagę zwrócić na wysoką jakość, by serwis mógł być używany przez lata. Design i zdobienia to indywidualna kwestia każdego użytkownika - wybór jest bardzo szeroki. Zastawa stołowa, nawet ta reprezentacyjna, nie musi być biała i okrągła. Nowoczesne zastawy stołowe to cała gamy kolorów i kształtów. Ciekawym elementem dekoratorskim na stole może być np. kolorowy talerz, kontrastujące sztućce czy ciekawe zdobienia. Ilość elementów w serwisie należy dopasować do konkretnego użytkownika i ewentualnych okazji. Przy organizacji przyjęć domowych czy dużej rodzinie warto wziąć pod uwagę zastawy na co najmniej 12 osób.