Autor: Dopoznania.pl
24 czerwca, 2021Porady

Jak zadbać o kręgosłup nastolatka?

Zadbanie o odpowiedni materac dla naszego dorastającego dziecka to jeden z podstawowych elementów profilaktyki zdrowotnej. Jakie powinno być podłoże do spania dla nastolatka? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu materaca dla dziecka?

Dobry materac dla nastolatka - dlaczego jest ważny?

Do 21 roku życia organizm ludzki gwałtownie się rozwija, podlegając stale intensywnym przemianom. To czas, który jest niebywale istotny dla zdrowia w kontekście całego życia. Fizjoterapeuci informują, że większość wad postawy powstaje już u dzieci i w okresie nastoletnim - następnie tylko się utrwala. W tym kontekście dorosły "siedzący tryb życia" ma mniejszy wpływ na nasze zdrowie, niż właśnie lata dojrzewania (nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy dbać o odpowiednią dawkę ruchu!).

Co ważne, w okresie nastoletnim zwiększa się zapotrzebowanie na sen - młodzież "potrafi" przesypiać nawet 12 godzin na dobę, co rodzicom może przypominać pierwsze lata życia ich pociech. To naturalne zjawisko, związane z intensywną pracą gospodarki hormonalnej, wzrostem kości i rozwijaniem się mózgu.

Jak widać z powyższych danych, materac młodzieżowy nie jest meblem, który możemy bagatelizować. To ważny element profilaktyki zdrowotnej naszego dziecka, od którego będzie zależało to, czy będzie ono w stanie wykorzystać czas snu na regenerację oraz czy będzie prawidłowo się rozwijać pod względem fizycznym. 

Dobry materac dla dziecka - czyli jaki?

Na rynku dostępnych jest wiele materacy reklamowanych jako idealne dla młodzieży. Nim jednak zdecydujemy się na zakup, powinniśmy zdobyć kilka informacji. Po pierwsze, materace sprzedawane razem z łóżkami w bardzo atrakcyjnych cenach zazwyczaj nie spełniają wymogów stawianych przez ortopedów i fizjoterapeutów. Są zbyt twarde i nie dają prawidłowego podparcia dla kręgosłupa. W większości przypadków wykonane są z taniej pianki poliuretanowej pozbawionej jakichkolwiek atestów, a tym samym ulegają odkształceniom i uszczerbkom już po kilku miesiącach użytkowania. Taki materac może być nie tylko niewygodny, ale wręcz powodować wady postawy czy pogłębiać już istniejące, opoźniając efekty fizjoterapii.

Wybierając materac dla nastolatka, powinniśmy przede wszystkim prześwietlić jego twardość. Zdaniem specjalistów osoby o wadze niższej niż 60 kilogramów powinny sięgać po materac o twardości H2 - odkształca się on pod stosunkowo niewielkim naciskiem, dając komfort i stabilne podparcie na całej długości ciała. Kolejną kwestią, która powinna nas zainteresować, jest rodzaj wypełnienia. Najlepszym wkładem dla nastolatków będą piany wysoko i termoelastyczne z możliwością użytkowania dwustronnego. Przewracanie materaca raz na jedną, raz na drugą stronę nie tylko pozwala zmienić rodzaj podłoża, ale również ma działanie higieniczne. Rotując materac wietrzymy go i unikamy powstawania trwałych odkształceń związanych z użytkowaniem tylko jednej strony.

Trzecią kwestią jest oczywiście pokrowiec. Jak wiadomo, w okresie nastoletnim intensywnie zwiększa się praca gruczołów potowych, a dodatkowo nastolatki spędzają mnóstwo czasu w łóżku - nie tylko śpiąc, ale również oglądając seriale, korzystając z telefonu i odpoczywając. Z tego względu możliwość prania pokrowca w wysokich temperaturach jest nie do przecenienia pod względem higieny. Jeśli chodzi o konkretne przykłady, to szczególnie popularnym wyborem wśród rodziców cieszy się materac Hilding Breakdance. Spełnia on wszystkie wymienione wyżej warunki, a dodatkowo przypada do gustu młodzieży ceniącej urozmaicony wystrój pokoju - jego wzorzysty pokrowiec przykuwa uwagę i wyróżnia się na tle "dorosłych" materacy.

Jak właściwie dbać o materac - zobacz video