Autor: Dopoznania.pl
23 września, 2021Porady

Jak zaprojektować funkcjonalne biuro?

Odpowiednia aranżacja pomieszczeń biurowych to jeden z czynników, który przekłada się na komfort i wydajność pracy. W wielu przypadkach biuro odwiedzają również klienci, czy partnerzy biznesowi w związku z czym powinno ono stanowić wizytówkę firmy. Jak zatem zaprojektować funkcjonalne biuro? Na co zwrócić uwagę przy jego aranżacji?

 

Funkcjonalne biuro - czyli jakie?

Każdy przedsiębiorca urządzając biuro dąży do tego, by było ono jak najbardziej funkcjonalne. Co kryje się po tym określeniem? Funkcjonalne biuro to pomieszczenie zaaranżowane w taki sposób, by zaspokoić wszystkie potrzeby pracujących tam osób oraz odwiedzających klientów. Cyfryzacja oraz rozwój biznesu sprawia, że praca biurowa może być wykonywana praktycznie z dowolnego miejsca. W związku z tym biuro powinno umożliwiać wykonywanie pracy w różny sposób. Powinna być to przestrzeń, która posłuży m.in. do spotkań, pracy indywidualnej i w grupie, wymiany poglądów, czy negocjacji z kontrahentami. Odpowiadając tego typu potrzebom nowoczesne i funkcjonalne biuro powinno:

  • posiadać elastyczny układ powierzchni,
  • gwarantować dostęp do światła dziennego oraz zapewniać widok na otoczenie zewnętrzne,
  • mieć unikalny design podkreślający charakter danej marki,
  • składać się z kilku odrębnych stref, które umożliwią pracę zespołową, indywidualną, czy spotkania z klientami,

być także ekonomiczne w utrzymaniu.

Na co zwrócić uwagę podczas projektowania biura?

Projektując biuro należy przede wszystkim wziąć pod uwagę charakter wykonywanej w nim pracy. Należy określić ilość osób, która będzie w nim codziennie pracowała i zorganizować im stanowiska przyjmując, że optymalna przestrzeń przypadająca na 1 osobę nie powinna być mniejsza niż 7m². Wiele zależy również od charakteru wykonywanej działalności, a co za tym idzie tego, czy w biurze przebywać będą jedynie pracownicy, czy będą je odwiedzali również klienci lub kontrahenci. W tym drugim przypadku ważne jest wyodrębnienie stref funkcjonalnych, które będą dedykowane do pracy indywidualnej, codziennej obsługi klienta, czy odbywania ważnych spotkań. Oczywiście bardzo istotne jest również wydzielenie strefy socjalnej dla pracowników oraz strefy relaksu, która stanowi trend w nowoczesnych biurach.

Wyposażenie biura

Bardzo ważnym elementem funkcjonalnego biura jest jego wyposażenie. Składają się na nie przede wszystkim meble biurowe, które powinny być wygodne i dopasowane do potrzeb. Odpowiedni dobór mebli biurowych pozwala również nadać charakter pomieszczeniom, a one same mogą być pomocne przy wydzielaniu konkretnych stref funkcjonalnych. Należy również zadbać o to, by wyposażenie biura, a w szczególności fotele biurowe i biurka były ergonomiczne. Blaty powinny również umożliwiać regulację wysokości, co pozwoli dopasować je do potrzeb konkretnego pracownika. Popularnym trendem jest wyposażenie biura w meble umożliwiające pracę w pozycji stojącej, która jest dużo korzystniejsza dla zdrowia i komfortu pracowników.

Chcąc urządzić nowoczesne i funkcjonalne biuro warto skorzystać pomocy profesjonalistów. Przykładem może być firma wyposażeniowa wnętrz biurowych Contino, która oferuje wsparcie na każdym etapie projektu. Umożliwia również zamówienie mebli biurowych dobranych do indywidualnych potrzeb przedsiębiorcy oraz specyfiki danego budynku.