Autor: Dopoznania.pl
20 października, 2020Ważne i na temat

Jaka moc fotowoltaiki dla domu? Sprawdzamy!

Kiedy zdecydujemy się na fotowoltaikę dla domu, pozostaje odpowiedzieć na pytanie, jaka moc instalacji będzie odpowiednia dla naszego zapotrzebowania na prąd. Sprawdźmy, w jaki sposób dobrać instalację fotowoltaiczną dla naszego domu.

Fotowoltaika dla domu

Decydując się na budowę instalacji fotowoltaicznej w naszym domu, musimy przede wszystkim zacząć od planu montażu i określenia, jaką ilość energii elektrycznej zużywamy w ciągu roku oraz jak dotychczas wyglądały nasze rachunki za prąd. To podstawa dla dobrania mocy instalacji fotowoltaicznej i kalkulacji związanych z jej kosztami. Dzięki temu będziemy wiedzieć, po jakim czasie inwestycja zacznie się zwracać. Miejmy na uwadze, że jeśli do tej pory za prąd płaciliśmy bardzo mało, to fotowoltaika nie będzie dla nas opłacalna. 

Jaka moc fotowoltaiki dla domu?

Moc paneli fotowoltaicznych dla domu średnio wynosi 5 kW. Najmniej opłaca się inwestycja w instalację fotowoltaiczną o mocy, która przekracza nasze roczne zapotrzebowanie na prąd. Koszt samej instalacji będzie znacznie większy, okres zwrotu inwestycji znacznie się wydłuża, a wytworzoną energię elektryczną i tak nie będziemy w stanie wykorzystać.

Zanim zdecydujemy się na fotowoltaikę, warto skorzystać z profesjonalnego audytu fotowoltaicznego, dzięki któremu dowiemy się, czy fotowoltaika będzie dla nas opłacalną inwestycją. Jeśli tak, pozostaje odpowiednio zaplanować instalację do naszego dachu lub dostępnej przestrzeni na gruncie. Koszt instalacji fotowoltaicznej zazwyczaj mieści się między 15 000 a 25 000 zł. Ostateczna cena zależy od mocy instalacji oraz dofinansowania, z jakiego skorzystamy.

Montaż instalacji fotowoltaicznej

Decydując się na fotowoltaikę, powinniśmy wziąć pod uwagę to, czy nasza domowa instalacja będzie podłączona do publicznej sieci elektroenergetycznej (on-grid). Tego typu instalacja pozwala na wysyłanie nadwyżek prądu do sieci, z której potem możemy je pobierać w ciągu roku. Natomiast jeśli chcemy być całkowicie niezależni od dostawców energii elektrycznej, podłączamy system off- grid, dzięki któremu będziemy mieli możliwość wykorzystania zmagazynowanej w akumulatorze energii elektrycznej, gdy nastąpi okres zerowej produkcji. 

Na gruncie czy na dachu?

Niezbędnym warunkiem do zamontowania fotowoltaiki jest dach z dostosowaną do tego konstrukcją. Panele fotowoltaiczne muszą być nachylone pod odpowiednim kątem do promieni słonecznych i nie mogą zostać zacienione przez sąsiadujące obiekty. To, czy fotowoltaika będzie dla nas opłacalna może wynikać też z tego, czy będziemy zmuszeni dostosować konstrukcję dachu pod montaż paneli. Jeżeli nasz dach nie spełnia warunków do instalacji, a dysponujemy wolną przestrzenią w obszarze domu, warto zastanowić się nad fotowoltaiką na gruncie

Dofinansowania do fotowoltaiki

W Polsce istnieją programy zachęcające do inwestowania w fotowoltaikę, które oferują dofinansowanie do kosztów jej zakupu i montażu. Dzięki temu inwestycja staje się bardziej opłacalna. Są one dostępne nie tylko dla właścicieli domów jednorodzinnych, ale także dla spółdzielni mieszkaniowych, gospodarstw rolnych lub firm.

W ramach programu Mój Prąd osoby fizyczne mogą złożyć wniosek o bezzwrotną dotację do 5 000 zł na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej i otrzymać do 50% zwrotu kosztów. Program ten przyniesie więcej oszczędności, jeśli połączymy go z Ulgą termomodernizacyjną, dzięki której odliczane są od rocznego zeznania podatkowego wydatki na termomodernizację.

Jak widać, aby dobrać odpowiednią moc na potrzeby naszego domu, należy spełnić kilka ważnych warunków. Oprócz samego oszacowania naszego zapotrzebowania na prąd, istotne okazują się warunki do instalacji fotowoltaiki a także dobór profesjonalnej usługi audytowej, zakupu odpowiedniego systemu fotowoltaicznego  i zapewnienie profesjonalnej usługi montażu.